Acum este Joi Mar 28, 2024 7:05 pm

Articole Nikonisti.ro

"rateuri" blitz intern d40

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

"rateuri" blitz intern d40

Mesajde goppo » Mie Dec 30, 2009 4:04 pm

Salut,

Ieri am intalnit pentru a doua oara urmatoarea problema: folosesc d40 intr-o incapere cu blitzul ridicat, program A, diafragma 8, imi indica corect shutter 60 insa la unele cadre cand apas butonul de declansare (sau chiar putin inainte) viteza afisata se schimba in alta valoare mult mai mare (de exemplu 2) iar blitzul nu se declanseaza. Am incercat si alte programe insa la fel, cateodata declansa, cateodata nu. La un cadru chiar se schimba foarte rapid indicatia din 60 in alta valoare, apoi in 60, trecea iar in cealalta valoare, si tot asa pana am declansat.
Am iesit afara la lumina puternica si am incercat din nou. Blitul ridicat, program A sau P, mai mult n-a declansat. ISO setat pe 200, AUTO ISO dezactivat, masurare matrice, blitz TTL. Am activat AUTO ISO insa la fel. Am setat modul blitz manual, la fel, mai mult nu declansa. Asta vara am facut niste poze pe lumina puternica cu blitzul ridicat si a declansat corect la 1/500, deci functiona corect.
Singura banuiala pe care o am este ca am tinut aparatul mai bine de trei sferturi de ora in portbagaj, afara fiind aprox. 2 grade, dupa care l-am folosit in incaperea respectiva. Cu toate ca in incapere am stat vreo ora si erau mai mult de 2 grade...
Acasa, la temperatura camerei, am incercat din nou dar nu am mai putut reproduce fenomenul. O sa mai tin aparatul la frig si sa incerc din nou, insa pana atunci va intreb daca s-a mai intalnit cineva cu acest comportament?
In manualul de utilizare se specifica plaja de temperatura 0-40 grade celsius.

Multumesc
goppo
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 29, 2009 11:18 pm

Re: "rateuri" blitz intern d40

Mesajde Sajuuk » Sâm Ian 02, 2010 11:50 pm

Am intalnit rateuri la blitul intern de D40 cand am incercat realizarea unei succesiuni rapide de cadre. Aceste intarzieri [in cazul meu] s-au datorat timpului mare de incarcare a blitului.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: "rateuri" blitz intern d40

Mesajde mariuseek » Dum Ian 03, 2010 11:55 am

Am patit si eu cu d40x de doua ori, eram afara si destul de frig. Probabil s-a incarcat mai greu blitzul decat asteptam ori m-am grabit eu sa declansez. Nu am mai repetat experienta, aparatul functioneaza excelent in continuare.
Avatar utilizator
mariuseek
 
Mesaje: 33
Membru din: Mar Feb 03, 2009 7:07 pm
Localitate: Galati


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori