Acum este Joi Mar 28, 2024 1:05 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema timp expunere la D80 !!!!

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Problema timp expunere la D80 !!!!

Mesajde zsooozs » Mie Dec 30, 2009 5:00 pm

salut. am cumparat recent un body d80 sh. toate bune si frumoase ,arata excelent are doar numai 13 000 de poze facute. Problema mea mare este cu timpul de expunere. Mai mult folosesc aparatul in modul M (manual), dar nu vrea sa faca poza la viteza la care vreau eu. Mi-am pierdut timpul in meniu, setari peste setari dar tot nu vrea sa lucreze cum vreau eu. :cry: Parerea mea e ca e defect aparatul. Asa se comporta si in celelalte moduri de fotografiere. La timpi de expunere mari, gen Bulb, 30-20-3 sec. se comporta normal. dar parca am observat ca nu poate sa treaca de timpul de expunere de 1/60 sau mai rapid...sau ceva de genu'. pe ecran imi apare setarea de 1/4000 de ex. dar cand apas declansatorul nu declanseaza la 1/4000, sau ma rog, la cat a fost facuta setarea. :cry: Va rog mult sa ma ajutati cu niste idei sfaturi, setari etc. Deja sunt pe cale sa ma duc la service....dar cumva as ocoli service-ul. Mentionez ca setarile iso functioneaza normal, deasemenea si detarile de diafragma. doar timpul de expunere face figuri. Multumesc.
Avatar utilizator
zsooozs
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Iun 16, 2009 7:28 pm
Localitate: Floresti, Cluj

Re: Problema timp expunere la D80 !!!!

Mesajde RRS » Mie Dec 30, 2009 5:27 pm

Baratam, ai facut un reset la aparat? Numai in M face asta?
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Problema timp expunere la D80 !!!!

Mesajde Dan Pop » Mie Dec 30, 2009 6:56 pm

RIon scrie:Numai in M face asta?

Oare ce-o fi vrut sa spuna zsooozs cu propozitia
Asa se comporta si in celelalte moduri de fotografiere.
:?:
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema timp expunere la D80 !!!!

Mesajde zsooozs » Mie Dec 30, 2009 7:24 pm

moduri de fotografiere pentru mine inseamna modul M (full manual) S (shutter speed) P, A, Auto. Sau nu se zice "moduri"? oricum banuiesc ca intelegeti despre ce e vb. Singura problema e la timpul de expunere care parca face ce vrea. Nu pot declansa cu timpi mici de expunere...de ex 1/2000, 1/4000. Ramane parca "blocat" la 1/60 :?: A mai patit cineva de astea? Si da....cam face asta in toate modurile de fotografiere si in M, A, P, S Auto. Merci
Avatar utilizator
zsooozs
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Iun 16, 2009 7:28 pm
Localitate: Floresti, Cluj

Re: Problema timp expunere la D80 !!!!

Mesajde Dan Pop » Mie Dec 30, 2009 10:42 pm

zsooozs scrie:moduri de fotografiere pentru mine inseamna modul M (full manual) S (shutter speed) P, A, Auto. Sau nu se zice "moduri"?

Totul e OK cu postul tau. Problema e ca RIon nu a avut bunul simt elementar sa citeasca cu atentie descrierea problemei inainte de a apasa pe 'reply'. Am folosit citatul respectiv ca sa-i arat ca raspunsul la intrebarea lui se gasea, cit se poate de clar exprimat, chiar in mesajul la care raspundea.

Cit despre problema ta, nu prea cred sa existe alternativa la service-ul Nikon (doar daca cunosti un tehnician priceput si de incredere prin Cluj).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema timp expunere la D80 !!!!

Mesajde RRS » Joi Dec 31, 2009 8:49 am

Problema lui Dan POP e ca se erijeaza in detectiv, avocat si altele, multumesc cerului ca exista acest Dan POP :)) care intr-o goana dupa postari de nu s-a mai vazut.
Ii mai multumesc ma face nesimtit (elementar) ;)
Domnule, contoleaza-ti degetele si viata, nu a altora!!!

PS - toate modurile inseamna si cele AUTOMATE, dar EU nu am bunul simt elementar!!!
An nou fericit!
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Problema timp expunere la D80 !!!!

Mesajde cosminprund » Joi Dec 31, 2009 10:40 am

M-am gandit ca problema ar putea sa vina de la un Auto ISO activ si care face mai multe decit e cazul (desi nu pare logic), asa ca am incercat pe D80-ul meu. Am activat Auto ISO, m-am dus in modul M, am pus timpul de expunere 1/4000 si o diafragma oarecare, am declansat si rezultatul a fost cel asteptat: O poza perfect neagra, cu timpul de expunere 1/4000! La fel se intampla si in modul "S" (adica merg pozele la timpii de expunere scurti)

M-am gandit si ca, poate, faci testele cu flash-ul deschis, dar in acest caz nu se "pupa" cifrele: in momentul in care deschizi blitz-ul nu mai poti alege timp de expunere mai scurt de 1/200.

Imi pare rau ca nu am o idee mai buna; Ca o curiozitate personala, cum observi ca poza nu e facuta la timpul de expunere solicitat (adica 1/4000)? Faci poza si in EXIF scrie 1/60??? Sau faci poza, in EXIF scrie 1/4000 dar poza arata la fel cu una facuta la 1/60?

P.S: De ce sunt luate toate asa de personal pe-aici?
Ultima oară modificat de cosminprund pe Joi Dec 31, 2009 12:14 pm, modificat 1 dată în total.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Problema timp expunere la D80 !!!!

Mesajde RPP » Joi Dec 31, 2009 11:17 am

Cosmin a pus intrebarea corect, cum iti dai seama ca se "blocheaza" la 1/60, iti apare ceva in exif sau e doar o apreciere aproximativa din partea ta si e legata de modul cum apar expunerile?

Daca problema ar fi de la blit... camera sesizeaza cand blit-ul e inchis/deschis?

Am lucrat destul si cu D80 si D90 dar din fericire (pt mine) sau din pacate(pt. tine) nu am sesizat asemenea comportament. Sfatul meu profan e sa incerci macar 1 telefon pt. inceput la skin service sa-i intrebi daca s-au mai lovit de asemenea problema si daca e cazul sa-l trimiti in service

(Cel de ti-a vandut body-ul, nu l-a vandut cu un motiv oare????)
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Problema timp expunere la D80 !!!!

Mesajde zsooozs » Joi Dec 31, 2009 11:21 am

cosminprund scrie:Imi pare rau ca nu am o idee mai buna; Ca o curiozitate personala, cum observi ca poza nu e facuta la timpul de expunere solicitat (adica 1/4000)? Faci poza si in EXIF scrie 1/60??? Sau faci poza, in EXIF scrie 1/4000 dar poza arata la fel cu una facuta la 1/60?



Exact ! In exif scrie de ex. 1/4000 dar in poza se vede imaginea, deci declansarea s-a facut cu aprox 1/40, 1/60 si cu iso 100 si in casa fara blitz. Ar fi trebuit sa iasa neagra.
Avatar utilizator
zsooozs
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Iun 16, 2009 7:28 pm
Localitate: Floresti, Cluj

Re: Problema timp expunere la D80 !!!!

Mesajde sorinsava » Joi Dec 31, 2009 1:02 pm

Pune o poza cu exif - foarte greu sa te ajute cineva altfel.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori