Acum este Joi Mar 28, 2024 7:09 pm

Articole Nikonisti.ro

RECUPERARE POZE STERSE DE PE CARD!!

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

RECUPERARE POZE STERSE DE PE CARD!!

Mesajde lazart » Lun Mar 11, 2013 11:30 pm

Doresc si eu un sfat sau o metoda prin care sa imi recuperez niste poze sterse de pe card. Va multumesc!
Nikon D5100 18-55vr, 55-200vr & 35mm AF.

Think fast & Live furious!
lazart
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Sep 05, 2012 1:42 pm

Re: RECUPERARE POZE STERSE DE PE CARD!!

Mesajde dasguzu2003 » Mar Mar 12, 2013 9:21 am

Daca dupa ce le-ai sters ai mai facut poze ai sanse mici sa le recuperezi poate doar o parte din ele in cazul asta in functie de cat s-a copiat peste cele vechi. Daca doar ai sters pozele si atat ai sanse destul de mari, incearca cu recuva e facut de cei care fac ccleaner si e free.
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi

Re: RECUPERARE POZE STERSE DE PE CARD!!

Mesajde goangaus » Mar Mar 12, 2013 1:57 pm

Daca ai tras RAW nu se recupereaza cu recuva, din cate imi aduc eu aminte.
Am avut nevoie acum ceva vreme si nu am putut recupera decat Jpeg-urile. Am incercat mai multe programe de recuperare si toate stiau doar JPEG.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: RECUPERARE POZE STERSE DE PE CARD!!

Mesajde Bogdan55 » Mar Mar 12, 2013 4:16 pm

sunt destule programe card recovery , important este sa nu fi scris nimic pe el
Avatar utilizator
Bogdan55
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Feb 19, 2013 1:03 pm
Localitate: Constanta

Re: RECUPERARE POZE STERSE DE PE CARD!!

Mesajde lazart » Mie Mar 13, 2013 12:09 pm

Multumesc pentru amabilitate.
Nikon D5100 18-55vr, 55-200vr & 35mm AF.

Think fast & Live furious!
lazart
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Sep 05, 2012 1:42 pm

Re: RECUPERARE POZE STERSE DE PE CARD!!

Mesajde goangaus » Mie Mar 13, 2013 4:38 pm

Bogdan55 scrie:sunt destule programe card recovery , important este sa nu fi scris nimic pe el

Spune-mi si mie unul care recupereaza nef-uri, stiu ca am incercat cand am avut nevoie si nu am gasit nimic sa mearga, am recuperat doar jpeg-uri.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: RECUPERARE POZE STERSE DE PE CARD!!

Mesajde Tudor_dx » Mie Mar 13, 2013 4:46 pm

Sunt software-urile de la Lexar si SanDisk.

Multe card-uri din gama pro ofera serial number pentru aplicatii.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: RECUPERARE POZE STERSE DE PE CARD!!

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mar 13, 2013 5:52 pm

Recuva de la Piriform este FREE (nu necesita achizitia unor carduri de memorie foarte costisitoare, doar pentru a obtine un serial no.) si isi face treaba foarte bine; recupereaza orice fel de fisiere (la fel ca si celelalte programe de recuperare) si face preview la JPG-uri (fiind un standard comun, vechi si indelung studiat).
Nu face preview la alte formate de fisiere, dar recuperarea este perfecta, inclusiv numele fisierelor, chiar si cele cu extensie NEF, care pot fi vizualizate/deschise cu orice program de la Nikon/Adobe/etc. care stie sa decodifice acest format; sunt recuperate insa numai fisiere complete, cele partial suprascrise la o utilizare ulterioara a mediului respectiv fiind ignorate (oricum acelea nu vor mai fi folosite niciodata, intrucat sunt incomplete).
Am testat o "formatare accidentala" (voita) a cardului in aparat, iar recuperarea a fost totala (NEF+JPG si fisierele din radacina cardului) iar aparatul le-a afisat pe LCD fara nici cea mai mica problema, ca si cum nu s-ar fi produs nicio actiune voluntara sau involuntara.

Pentru mediile defecte fizic, niciun program nu va face recuperare, ci vor trebui aplicate alte metode mult mai complicate si mai costisitoare.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: RECUPERARE POZE STERSE DE PE CARD!!

Mesajde Cristi Mihai » Sâm Iun 14, 2014 1:09 am

Salut tuturor! Recomand Recuva, varianta profesionala. La 20euro cat a fost este pomana, credeti-ma! Dupa ce am format cu incredere si fara regrete din camera, intr-o inertie incredibila, am constatat cu stupoare ca nu au fost incarcate pe pc pozele, toate fiind nef. Am murit si asa am ramas in moarte clinica pana am recuperat si deschis vreo 20 de poze, toate intacte. Am citit pe forumuri, am studiat si am ajuns la Recuva. Am instalat varianta free si mi-a recunoscut doar cateva fisiere dar in format jpeg. In total recunoscute 950 dar valide 13. Asa ca intr-o disperare am cumparat si varianta profi cu care se laudau unii pe un alt forum si i-am dat o noua scanare. Mi-am recuperat cele 400 de foto de la eveniment plus inca peste 500 de foto vechi formatate si rescrise toate nef. Este incredibil. Recomand pentru toti cei care mai formateaza vreodata fara sa verifice de 1000 de ori!!!! Daca nu reuseam trebuia sa reeditez evenimentul respectiv!!!
Doresc tuturor sa gaseasca solutii in orice problema vor intampina.
La mine acum incepe cheful de viata imi sarbatoresc renasterea. Ura!!!
Cristi Mihai
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Mai 06, 2012 1:20 pm

Re: RECUPERARE POZE STERSE DE PE CARD!!

Mesajde waleeedijaz » Mie Mar 02, 2016 8:28 am

Am murit si asa am ramas in moarte clinica pana am recuperat si deschis vreo 20 de poze, toate intacte. Am citit pe forumuri, am studiat si am ajuns la Recuva. Am instalat varianta free si mi-a recunoscut doar cateva fisiere dar in format jpeg. In total recunoscute 950 dar valide 13. Asa ca intr-o disperare am cumparat si varianta profi cu care se laudau unii pe un alt forum si i-am dat o noua scanare. Mi-am recuperat cele 400 de foto de la eveniment plus inca peste 500 de foto vechi formatate si rescrise toate nef. Este incredibil. Recomand pentru toti cei care mai formateaza vreodata fara sa verifice de 1000 de ori!!!! Daca nu reuseam trebuia sa reeditez evenimentul respectiv!!!
waleeedijaz
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 02, 2016 8:27 am

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori