Acum este Vin Mar 29, 2024 12:28 am

Articole Nikonisti.ro

O mica problema (COOLPIX L26)

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

O mica problema (COOLPIX L26)

Mesajde andy01 » Dum Mar 17, 2013 4:17 pm

Salut! Am cumparat recent un COOLPIX L26, atras de o anumita reducere care mi-a sarit in ochi. In fine, am inceput incet incet sa ma obisnuiesc cu el, folosind bateriile primite in pachet. Buun..nici o problema deocamdata. Prima problema a aparut cand acele baterii s-au golit si a trebuit sa achizitionez altele. Notez ca nu citisem inainte in manual ce fel de baterii sa iau, asa ca am cumparat primele baterii AA care mi-au picat in mana. Incepand cu primele poze facute, a inceput sa clipeasca "luminita" care ma atentioneaza ca bateria e pe cale sa moara. Convins ca e doar o greseala, dau reset si incep iara sa fac fotografii. Acelasi lucru, aceeasi luminita. Dupa, ma hotarasc sa rasfoiesc manualul, unde am aflat ca bateriile recomandate pentru aparat sunt urmatoarele :
-Baterii alcaline LR6/L40
-Baterii cu litiu FR6/L91
-Acumulatori reincarcabili EN-MH2 Ni-MH
Asa ca, presupunand ca cele cumparate nu se regaseau in cele de mai sus, am cumparat 2 baterii duracell alcaline, numai ca am avut aceeasi reactie din partea aparatului, si am cam ramas in pana de idei. As aprecia daca m-ar putea lamuri cineva in legatura cu problema asta.
andy01
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mar 17, 2013 4:02 pm

Re: O mica problema (COOLPIX L26)

Mesajde DannyMC » Dum Mar 17, 2013 4:33 pm

andy01 scrie:-Acumulatori reincarcabili EN-MH2 Ni-MH

Cumpara un set de acumulatori buni de capacitate decenta (2000-2500 mAh) si nu o sa mai ai nici o problema!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O mica problema (COOLPIX L26)

Mesajde andy01 » Dum Mar 17, 2013 4:56 pm

Am luat o pereche de Energizer reincarcabile, 2000mAh, si tot acelasi lucru il intampin. Am mai gasit prin casa o pereche de duracell-uri reincarcabile (2450 mAh) si le-am pus la incarcat, o sa vad maine ce se intampla.
andy01
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mar 17, 2013 4:02 pm

Re: O mica problema (COOLPIX L26)

Mesajde andy01 » Lun Mar 18, 2013 9:09 pm

In legatura cu mesajul anterior, am spus ca o sa incerc niste Duracell-uri reincarcabile (2450mAh), dar nici alea nu au mers. Luminita tot clipeste atunci cand vreau sa fac poze. Ceva idei?
andy01
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mar 17, 2013 4:02 pm

Re: O mica problema (COOLPIX L26)

Mesajde curcubeu76 » Mar Mar 19, 2013 11:16 am

Imi dau si eu cu parerea... eu am un L23 ( aceasi Marie cu alta palarie)... intra in meniu la configurare- "tip baterie" si trebuie sa fie 3 optiuni: Alcalina, Coolpix (Ni- MH) si Litiu. Selecteaza in functie de tipul de baterii/ acumulatori folositi.
Eu la aparatul meu folosesc cei 2 energizer din pachet si inca 2 perechi de acumulatori "no name" cumparati de la Lidl. Si in meniu am selectat : coolpix (Ni- MH).
Sper sa te ajute.
curcubeu76
 
Mesaje: 45
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 1:14 pm

Re: O mica problema (COOLPIX L26)

Mesajde andy01 » Mar Mar 19, 2013 4:25 pm

:(... M-am jucat un pic, setand tipul bateriei pe aparat in functie de ce baterii aveam in el, numai ca am ajuns la acelasi rezultat. Aceeasi luminita. Ma gandesc daca nu cumva este o mica defectiune acolo, si de fapt mesajul ca "bateria e pe cale sa moara" este eronat. Urmeaza sa-l folosesc intens o anumita perioada de timp, sa vad daca chiar este o eroare tehnica sau am eu un ghinion incredibil cand vine vorba de achizitionarea bateriilor potrivite. Multumesc celor care au raspuns.
andy01
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mar 17, 2013 4:02 pm

Re: O mica problema (COOLPIX L26)

Mesajde Sorinelu09 » Lun Iul 01, 2013 4:25 pm

Salutare! Am si eu acelasi aparat cu aceeasi problema acumulatorii sunt incarcati si cand ii bag in aparat si incerc sal deschid se inchide imediat! Am cumparat baterii alcaline noi cu acestea se deschide imi arata ca bateria e incarcata full fac 2 3 poze si apoi se inchide il deschid iar la fel bateria arata ca e full si cand incerc sa fac poza se inchide! Ce e de facut?
Sorinelu09
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 01, 2013 4:12 pm

Re: O mica problema (COOLPIX L26)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iul 01, 2013 5:45 pm

De ce nu cumparati acumulatori cu descarcare lenta (Maha Imedion sau Sanyo Enelop) si dati banii pe alte prostii, inclusiv incarcatoare ori extrem de lente, ori extrem de rapide, dar care strica acumulatorii (si asa prosti ei din principiu)?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron