Acum este Joi Mar 28, 2024 2:06 pm

Articole Nikonisti.ro

D90 - Problema blit

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

D90 - Problema blit

Mesajde littlealien » Dum Ian 24, 2010 3:26 am

Prin acest mesaj salut toti membrii acestei comunitati si imi fac intrarea printre voi ,nikonistii, fapt de care ma simt onorat .
Nu imi doream ca primul meu mesaj pe acest forum sa fie despre o problema tehnica la noul meu aparat , dar uite ca de ce te feresti cel mai mult nu prea scapi ...

- Joi seara( ziua in care aparatul a implinit o saptamana de cand e in mainile mele ), prietena ,aparatul foto si eu , cativa fulgi de zapada , aburi de la conductele care au ramas in reparatii ,un munte de zapada de aproximativ 2 metrii de la curatatul soselii , si mult kef de poze . Poza : ii spun prietenei mele sa se urce pe namete sa-i fac vro doua poze pentru ca nu vroiam sa ratez cadrul acela ... zis si facut . Dupa primul cadru, orbita de lumina blitului , se dezechilibreaza si cade, iar eu o prind in brate cu tot cu aparatul atarnat la gat .Nu m-am gandit nici un pic la aparat... sanatatea ei fiind mai importanta . Totul s-a terminat aproape bine ... prietena acuza dureri abdominale din cauza ca s-a lovit de aparat . Am verificat aparatul si era ok functional .
Satui de atatea poze m-am hotarat sa bag aparatul in geanta . Cand sa inchid blitul am vazut ca nu se mai prindea . Ma gandeam ca o fi de la ger ca asa se mai intampla cu usile de la masina ...am incercat in toate felurile ... l-am tinut la cald ... degeaba . A doua zi direct la service : 3 serviceuri ... nici unul nu avea curajul sa se bage si mi-au recomandat Bucurestiul , eu fiind din Constanta .
Pana la urma l-am analizat singur . Acea " piesa din plastic care tine blitul era bagata putin in interior , am tras incet de ea - am scos-o iar mecanismul electric de declansare a inceput sa funcioneze ,doar ca blitul inca nu se prindea . Pe blit in locasul in care intra piesa din plastic am vazut un surub imbus .Ma gandeam ca prinderea se poate face in el iar desfacand-ul puteam sa vad problema . Am inceput sa rotesc surubul acela si am vazut ca era ceva doar de reglare el neavand un filet . L-am rotit stanga-dreapta vro 10 minute iar biltul a dat semne sa se blocheze ... oricum nu se tinea deajuns de bine ... l-am rotit iar si pana acum nu am reusit sa fac sa se prinda blitul deloc .
Cheia rezolvarii eu cred ca se afla undeva in corpul blit .
Acum urmeaza cateva intrebari la care as fi recunoscator daca mi-ati fi raspuns :
1. Cum se regleaza acel imbus din blit ?
2. Cat ar costa reparatia ? ( Pentru mine e destul de dificil din punct de vedere al costurilor; nu ma pot deplasa in Buc . iar transportul din estimari ajunge la cam 100 si ceva de lei ) .
3. Exista un service in Constanta capabil sa repare o problema ca asta ? ( personal prefer service-ul decat sa-l repar eu)(Am fost la 3C , GMB , si unul de telefoane)

Multumesc ca mi-ati citit randurile si sper sa imi spuneti ce este de facut ; nu imi place sa am aparatul foto lipit cu scoci
Sanatate :) .
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: D90 - Problema blit

Mesajde vid313 » Lun Ian 25, 2010 11:36 am

Salut! Bine ai venit pe nikonisti.
In primul rand nu este indicat sa repari aparatul foto la un service de telefoane.
In al doilea rand fa un efort si trimite-l la Bucuresti pentru reparatii, deoarece este pacat sa iti umble 10 insi in el si in final sa ajungi sa il repari tot la service-ul specializat pe aparate foto. In felul acesta nu faci decat sa pierzi alti bani, fara rezultat si sa ii provoci daune si mai mari. Plus ca daca mai ai si garantie risti sa o pierzi datorita interventiilor neautorizate.
Acesta este sfatul meu, decizia iti apartine.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: D90 - Problema blit

Mesajde littlealien » Dum Ian 31, 2010 2:44 pm

Multumesc ca mi-ati raspuns si va dau foarte mare dreptate .
Momentan nu dispun de resursele materiale necesare sa-l trimit la Bucuresti dar vreau sa aflu totusi in ce mod se regleaza acel surub(imbus) de la blit ; daca invart de el nu cred ca se pierde garantia si nu cred ca as avea ce sa stric . Va reamintesc ca am invartit de el si intr-o pozitie , blitul a dat semne ca vrea sa se prinda ... dar nu mai gasesc acea pozitie ... Acum folosesc blitul prins cu un elastic si asta ma deranjeaza foarte tare ... :(
O zi buna .
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: D90 - Problema blit

Mesajde csusza2000 » Sâm Feb 06, 2010 9:25 pm

Salut

La fel ca si tine sunt un proaspat nikonist, un pic mai proaspat decat tine. Imi pare foarte rau sa aud ce ai patit (adica aparatul :cry: ). Permite-mi sa imi exprim parerea. Sper ca va fi de folos. Dupa cum a zis si el
vid313 scrie:In primul rand nu este indicat sa repari aparatul foto la un service de telefoane.

e foarte adevarat, si as completa cam asa: in nici intr-un fel nu te apuca sa-l repari tu singur, mai ales ca ai garantia pe aparat.
Cel mai bine e totusi sa-l trimiti la service. Eu l-am cumparat pe al meu de la fotohobbyshop si mi l-au trimis prin FanCourier, taxa expedierii fiind 29RON cu rambursul banilor. (Kitul comandat vineri la ora 15 a ajuns la mine sambata pe la ora 11 amiaza) O alta modalitate mai ieftina este Posta, unde un colet de aceasta marime este livrat cu cca 7-10 RON, dar in 2-5 zile. Deci daca te poti lipsi de aparat pentru aceste zile "extra" de livrare atunci nu vad prea multe obstacole in a fi trimis la service.
Sper ca te-am putut ajuta. Cu detalii tehnice legate de problema aparatului tau nu iti pot veni in ajutor, pentru ca nu am astfel de cunostinte.
Sper ca va fi reparat aparatul.
Numai bine
That what you fear the most
could meet you halfway... (Pearl Jam)

Nikon D90 AF-S Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
Avatar utilizator
csusza2000
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 9:26 pm
Localitate: Peris (jud. Mures)


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori