Acum este Joi Mar 28, 2024 8:05 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce acumulatori sunt mai buni si mai durabili ?

Blituri externe de la Nikon

Re: Ce acumulatori sunt mai buni si mai durabili ?

Mesajde tavi2x » Sâm Ian 30, 2010 7:56 pm

--- Mai intai o poveste :)
Am folosit din aug2007 pana acum 6 acumulatori GP2500mAh si un incarcator GP PowerBank Quick 3. Pana acum ceva vreme am fost foarte multumit de ei, aveam 3 perechi de acumulatori pentru o camera foto compacta ceea ce imi oferea o autonomie destul de mare. Ii numerotasem ca sa stiu care erau perechile si ii foloseam prin rotatie ca sa fie incarcati si utlizati uniform.
In ultima vreme in timp ce se incarca se incalzesc foarte tare si se termina foarte repede dupa aceea.
De vreo luna 2buc le folosesc in continuare pe camera compacta si 4 pe un blit Nissin Di622. Performantele sunt absolut dezamagitoare.
In concluzie: timp de 2 ani si-au facut datoria in mod admirabil

--- Si acum o dilema :)
Ma intereseaza acum un set de acumulatori pe care sa-i folosesc pe blit, pe care nu-l folosesc foarte des, dar imi doresc sa fie gata de actiune cand am nevoie.
Cautand prin forum si pe internet am gasit ca variantele cele mai potrivite ar fi:

1. Sanyo Eneloop 4buc + incarcator (sunt curios de ce nu se gasesc si in magazinele foto-video)
2. link magazin online + link magazin online (ar putea oare acest incarcator sa aduca la viata si GPurile ?)
3. link magazin online + un incarcator (nu stiu care s-ar potrivi aici)

Orice parere/comparatie despre/intre aceste variante este bine venita.
Va multumesc
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce acumulatori sunt mai buni si mai durabili ?

Mesajde Merlin » Sâm Ian 30, 2010 8:43 pm

Eu folosesc de peste 2 ani si jumatate 3 seturi a cate 4 bucati de Sanyo Eneloop. Asta insemnand incarcare si folosire saptamanala a celor 3 seturi. Fiecare set imi asigura peste 550- de declansari pe un SB 900 si in jur de 450-500 pe un Fuji s6500fd. Cand se vor termina acesti acumulatori .. tot eneloop voi lua. De incarcat ii incarc doar cu incarcatorul lor, cel alb de se gaseste la pachet cu ei. 10 ore dureaza, mult dar zic io ca si acum acumulatorii se comporta ca si noi fara discutie. Si intotdeauna, chiar daca mai trece ceva timp .. asa, pe vreme de iarna .. nu am avut probleme sa-i gasesc descarcati.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Ce acumulatori sunt mai buni si mai durabili ?

Mesajde tavi2x » Sâm Ian 30, 2010 10:44 pm

Un link: Battle of the LSD NiMH Battery. Eneloop vs Imedion

Si incep sa ma gandesc si la link magazin online. Poate as putea sa salvez cateva din vechile GPuri ?
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce acumulatori sunt mai buni si mai durabili ?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Ian 30, 2010 10:44 pm

Am achizitionat in decembrie ce a trecut un incarcator Maha C9000 si un set de Maha IMEDION.

Incarcatorul e super: revigoreaza acumulatori extraordinar !!!! Merita investitia din plin!

Acumulatorii sunt cu descarcare lenta in timp (la fel cu eneloop-urile) si sunt si ei foarte performanti (cel putin acum cind sunt noi ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce acumulatori sunt mai buni si mai durabili ?

Mesajde Dan Pop » Dum Ian 31, 2010 10:34 am

tavi2x scrie:2. link magazin online + link magazin online (ar putea oare acest incarcator sa aduca la viata si GPurile ?)
3. link magazin online + un incarcator (nu stiu care s-ar potrivi aici)

Am avut ocazia sa fac o comparatie directa intre aceste doua tipuri, pe vremea cind aveam cite 4 din fiecare. Pe hirtie, ambii au aceeasi capacitate. Pusi la un loc intr-un MB-D10 (gripul de la D300/D700) si folositi pina cind aparatul declara grip-ul ca fiind descarcat, Synergy erau epuizati in timp ce Imedion mai aveau energie in ei. Erau incarcati toti 8 in acelasi incarcator.

MH-C401FS este un incarcator simplu, fara pretentia de a readuce din morti acumulatorii. Il prefer pentru ca nu incalzeste deloc acumulatorii in timpul incarcarii soft. MH-C9000 este cel care pretinde ca ar avea capabilitatea de a revigora acumulatorii obositi prin reformatare (ciclu de incarcare lenta + descarcare lenta + incarcare lenta). Incarcarea lenta dureaza 16 ore si se face la C/10. Din experienta proprie cu C9000, pot spune ca:

  • Nu detecteaza intotdeauna sfirsitul incarcarii la curenti de incarcare sub 1A, chiar la acumulatori de capacitati mici.
  • N-am observat nici o imbunatatire dupa reformatare: acumulatorii obositi au ramas la fel de obositi. Pe de alta parte, este foarte posibil ca efectele reformatarii sa depinda mult de tipul acumulatorului si de natura suferintei lui.
C9000 este instrumentul ideal pentru cei curiosi sa stie capacitatea reala a acumulatorilor din dotare si, eventual, sa-i imperecheze in functie de aceasta capacitate.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce acumulatori sunt mai buni si mai durabili ?

Mesajde RPP » Dum Ian 31, 2010 3:19 pm

Daca vb de AA sau AAA eu am sau am avut asa:

GP, Energizer, Trust, Philips, Duracell, Sony, Panasonic(AAA).

am avut cel putin 4 din fiecare cu capacitati intre 1800-2700. De departe pot sa spun ca Duracell(2650) si Sony(2700) sunt cei mai buni. Din zecile de acumulatori doar cei mentionati mai inainte fct. inca f. bine. Eu i-am folosit aproape la orice, de la ceas-uri de perete, telecomenzi, lanterne, aparate foto...etc.

Inca ceva ce merita mentionat e si incarcatorul, neaparat sa aiba siguranta de protectie la supraincarcare... alfel acumulatorii n-o sa aiba viata prea lunga. Si incacatoare am avut destule dar cel mai bine m-am impacat cu Sony asta:

link magazin online

il recomand fara nici o problema
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Ce acumulatori sunt mai buni si mai durabili ?

Mesajde Skytalker » Dum Ian 31, 2010 4:44 pm

Eu folosesc GP, in grip si in blitz-uri, cu un quick charger care Incarca 4 in 45 minute. Imbracamintea izolanta de pe una din baterii s-a dezmembrat. Per total sint OK.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Ce acumulatori sunt mai buni si mai durabili ?

Mesajde emil » Lun Feb 01, 2010 11:30 am

Eu folosesc un incarcator Lacrosse RS900GRE care stie sa incarce/descarce/formateze acumulatorii, iar ca acumulatori incerc sa trec pe Eneloop dar am si niste acumulatori mai vechi de la Maha, Lacross si GP.
Incarcatorul nu a fost chiar ieftin, dar vroiam ceva ce sa aiba canale separate pentru incarcare/descarcare pentru ca am patit-o cu un incarcator care incarca numai cate 2 acumulatori o data ca mi-a "prajit" un acumulator pentru ca nu stiam ca unul era complet descarcat pe cand celelelalt doar pe jumatate.

Am incercat functia de reconditionare pe niste acumulatori Albion (nu auzisem de asa ceva pana mi le-a dat un prieten) si pare sa mearga mai bine, cel putin dupa prima incarcare prietenul a reusit sa faca aproape de 2 ori mai multe poze ca inainte, dar tot mai putine decat atunci cand erau noi acumulatorii (folosind o camera compacta), dar macar nu i-a aruncat :D , ca asta era planul lui.
Formatarea a durat aproape 2 zile, in manual scrie ca descarca/incarca acumulatorii pana cand la incarcarea maxima nu mai sesizeaza diferenta fata de ultima incarcare sau pana se ajunge la un numar de incarcari. De asemenea a durat asa mult pentru ca l-am lasat pe cea mai lenta incarcare/descarcare pentru ca am inteles ca asa e cea mai eficienta formatarea.

Din ce am vazut, Eneloop sunt buni mai ales daca nu-i folosesti o vreme, nu-si pierd incarcarea la fel de repede ca ceilalti acumulatori care i-am testat, dar nu am apucat inca sa incerc alt model de acumulatori care vin incarcati (doar Eneloop).
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Ce acumulatori sunt mai buni si mai durabili ?

Mesajde soulwise » Mie Feb 03, 2010 12:25 am

Incearca si Maha Imedion daca tot veni vorba de acumulatori preincarcati si care nu isi pierd prea mult din capacitate .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce acumulatori sunt mai buni si mai durabili ?

Mesajde krazyeone » Mie Mar 10, 2010 10:14 pm

Tot veni vorba de Maha Imedion, am cumparat astazi de la F64 incarcator MH-C9000 + Maha Imedion 2100 mA
La incarcator se specifica ca orice acumulator se formateaza utilizand optiunea break-in, la acumulatori scrie ca sunt pre charged
Care este adevarul?, trebuie sa urmez optiunea break-in sau pur si simplu ii pun in blitz si gata?
krazyeone
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Noi 12, 2009 2:34 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron