Acum este Joi Mar 28, 2024 8:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Mesajde tanasemanuel . » Dum Ian 10, 2010 10:09 pm

Am fost surprins sa observ ca nu pot deschide NEF-urile facute de o cunostinta cu al sau D3000 . Eu detin D40 si il deschideam cu CS3 ptr ca avea Camera Raw . Stiti cumva ce ar treb sa fac ? Multumesc
tanasemanuel .
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 28, 2009 11:19 pm

Re: Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Mesajde Yooo » Dum Ian 10, 2010 10:21 pm

Salut.
Yo deschid nef-urile, si nu numai, cu Irfan view. Mi se pare rapid si suficient pentru a vedea pozele: http://www.irfanview.com/
Dupa instalare trebuie instalat un plug-in pentru nef-uri : http://www.irfanview.com/plugins.htm
Sunt mult mai multe...am zis si yo ce folosesc.Spor la NEF-uit.
Nikon
Yooo
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Dec 06, 2009 5:06 pm
Localitate: Orasu-n care vorbim de parca ne-am certa!

Re: Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Mesajde tanasemanuel . » Dum Ian 10, 2010 10:44 pm

Multumesc . As prefera insa Photoshop . Am incercat un update ptr Camera Raw dar se pare ca nu este suportat de CS3 asa ca ma vad nevoit sa trec la CS4 . Alte propuneri ?
tanasemanuel .
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 28, 2009 11:19 pm

Re: Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Mesajde Smeu » Dum Ian 10, 2010 10:59 pm

O alta alternativa este Photoshop Lightroom 2.
D90 + 17-50 f/2.8
Smeu
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 10:46 pm
Localitate: Bucuresti/Galati

Re: Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Ian 30, 2010 8:24 pm

tanasemanuel . scrie:Am fost surprins sa observ ca nu pot deschide NEF-urile facute de o cunostinta cu al sau D3000 . Eu detin D40 si il deschideam cu CS3 ptr ca avea Camera Raw . Stiti cumva ce ar treb sa fac ? Multumesc


Cu ViewNX (gratuit pe site-ul Nikon) se pot vedea orice fel de NEF-uri de la ... Nikon !!! Amicul cu D3000 ar trebui sa aiba un CD in cutia produsului care contine acest program.
Si Picasa 3 vede fisierele NEF.
Eu folosesc Lightroom 3 (beta - FREE) de la Adobe, le export in TIFF si apoi Photoshop sau orice altceva. TIFF-ul este standard la fel ca si DNG.
Ai putea cauta la Adobe convertorul DNG Converter (parca asa ii zice).

Sunt multe alternative ... depinde de modul de lucru al tau.

Linkul pentru DNG Coverter de la Adobe:
http://www.adobe.com/support/downloads/ ... ileID=4297
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Mesajde Merlin » Sâm Ian 30, 2010 8:35 pm

Ma puteti lamuri si pe mine care-i spilul de le exportati mai intai in format TIFF si apoi in PSD?? Mi-ar fi de folos sa inteleg si sa fac si eu asa!
Va multumesc in avans!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Ian 30, 2010 10:38 pm

Merlin scrie:Ma puteti lamuri si pe mine care-i spilul de le exportati mai intai in format TIFF si apoi in PSD?? Mi-ar fi de folos sa inteleg si sa fac si eu asa!
Va multumesc in avans!


Le convertesc in TIFF sa nu am pierderi (desi dimensiunea fisierului creste foarte mult fata de raw-ul NEF), iar cu TIFF-ul poti face orice in Photoshop. Nu e nimic deosebit: doar ca pastrezi in TIFF toate detaliile din raw, fara pierderi.

Bun (poate cel mai bun) este Adobe DNG Converter 5.6 (Windows Vista sau 7 only) pentru ca iti include si fisierul original (NEF-ul) in "impachetare", dar cu dublarea dimensiunii fisierului. Din cite am vazut multi folosesc acest format (DNG) pentru ca este cam "universal" in sensul ca este vazut de majoritatea programelor de editare serioase. Si in plus poti sa "despachetezi" fisierul original oricind ... Ramine doar partea cu dimensiunea dubla: practic ai in fisierul DNG, 2 fisiere raw: unul original (sa zicem NEF-ul sau CR2 de la Canon etc.) si fisierul convertit in format DNG.

S-ar putea sa-ti fie de folos o versiune mai veche de Adobe DNG Converter; versiunea 5.6 (ultima) aduce suport pentru camerele noi aparute (D3X etc.); pe site la Adobe iti spune fiecare versiune ce camere sunt adaugate in versiunea respectiva. Ti-am spus asta pentru ca ai zis ceva de Camera Raw 5.6 ca nu e compatibila cu Photoshop CS3.

Incearca (cit timp mai este in stadiul de beta si free) si Adobe Lightroom 3.

Numai bine,
Bogdan Dulgheru
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Mesajde Merlin » Dum Ian 31, 2010 9:22 am

Va multumesc! .. acum am priceput. Eu le converteam direct in psd .. si parca nu parea sa piarda din informatie. Ramane sa mai studiez oleaca.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Mesajde Dan Pop » Dum Ian 31, 2010 10:01 am

Merlin scrie:Va multumesc! .. acum am priceput. Eu le converteam direct in psd .. si parca nu parea sa piarda din informatie. Ramane sa mai studiez oleaca.

Nu-ti mai bate capul. Atit Photoshop CS cit si Lightroom folosesc pentru conversie ACR. Ideea era ca versiunile noi de Lr vin cu versiuni de ACR mai noi, compatibile cu ultimile modele de Nikon, pe care CS3 nu le stie. Daca versiunea ta de CS sau PSE il stie pe D700, nu ai nimic de cistigat facind conversia cu Lr. Pe de alta parte, daca nu ai de facut manipulari complexe de imagini, Lr este cit se poate de suficient ca editor de imagine si are o interfata extrem de intuitiva.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum deschid NEF - urile facute cu un Nikon D3000 ?

Mesajde Dan Pop » Dum Ian 31, 2010 10:03 am

Bogdan Dulgheru scrie:Cu ViewNX (gratuit pe site-ul Nikon) se pot vedea orice fel de NEF-uri de la ... Nikon !!!

Ce alte aparate, in afara de Nikon, mai genereaza NEF-uri?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 12 vizitatori

cron