Acum este Joi Mar 28, 2024 5:56 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum desfac un obiectiv Nikkor 18-70 ?

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Cum desfac un obiectiv Nikkor 18-70 ?

Mesajde idbaghera » Vin Ian 29, 2010 9:37 am

Salut!
Am descoperit ca in obiectiv am o scama, praf ...nu apare deloc in fotografii numai ca piticul de pe creier nu imi da pace..
Impuritatea respectiva este in lentila frontala a obiectivului, am citit aici http://www.flickr.com/photos/elcovandermeer/tags/cleaning/ dar nu imi reuseste...am dat jos inelul acelas de hartie, am apasat cu doua ace mai mari in gaurelele alea laterale, si am incercat sa rasucesc lentila frontala, contra limbilor de ceas(lipisem in prealabil hartie izolatoare pe ea tocmai pt a nu o zgaria etc), nici o sansa sa se miste .. :evil:
Imi poate explica cineva cum se procedeaza?
Stiu..stiu service..dar as vrea sa invat eu ..nu pot trimite intotdeauna obiectivele in service ..poate mai mult sa imi satisfac curiozitatea si mi-ar placea sa pot face asta de unul singur

Multumesc anticipat
Avatar utilizator
idbaghera
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Feb 13, 2009 10:26 pm
Localitate: Constanta

Re: Cum desfac un obiectiv Nikkor 18-70 ?

Mesajde Tinu » Vin Ian 29, 2010 4:43 pm

Eu am desfacut cu succes un 18-55. Ideea e ca eu l`am inceput din partea cealalta.. adica de la baza... am scos totul din el si am ajuns la lentila frontala,insa pentru asta trebuie sa fii foarte atent si sa iti numerotezi piesele si suruburile .. pentru ca altfel ramai cu ele in mana.

Numai bine!
Tinu
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 25, 2010 6:32 pm

Re: Cum desfac un obiectiv Nikkor 18-70 ?

Mesajde tudurache » Sâm Ian 30, 2010 2:39 pm

Salut,

Eu am desfacut un obiectiv 18-70 pentru curatat exact ca il linkul pe care l-ai postat si a mers fara probleme...
Am folosit pentru asta un compas de la o trusa de geometrie cu ambele varfuri metalice, trebuie sa fortezi un pic la inceput pentru ca este strans destul de bine.
Oricum e bine sa stii ca daca nu cumva ai un "nor de praf" in obiectiv nu o sa se vada in fotografii. Obiectivul meu parca fusese tinut in sacul de praf de la aspirator... si dupa curatare nu am vazut cine stie ce imbunatatire. Am vazut imagini facute cu obiectiv cu elementul frontal crapat destul de rau (dar inca la locul lui) care erau doar putin soft si cu ceva "flare" cu soarele in fata...

Bafta
tudurache
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 3:41 pm

Re: Cum desfac un obiectiv Nikkor 18-70 ?

Mesajde Aidept » Sâm Ian 30, 2010 7:05 pm

am acceasi problema la un 18-105, se vede firul de praf pe interiorul sticlei frontale.
Daca reusesti te rog mult de tot sa spui cum ai facut!
Multumesc.
Aidept
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 08, 2010 10:08 pm

Re: Cum desfac un obiectiv Nikkor 18-70 ?

Mesajde idbaghera » Dum Ian 31, 2010 11:55 am

tudurache scrie:Salut,

Eu am desfacut un obiectiv 18-70 pentru curatat exact ca il linkul pe care l-ai postat si a mers fara probleme...
Am folosit pentru asta un compas de la o trusa de geometrie cu ambele varfuri metalice, trebuie sa fortezi un pic la inceput pentru ca este strans destul de bine.
Bafta


Chiar asta vreau sa explici pas cu pas...cum rasucesti lentila ??
Trebuie sa rasucesti cu compasul ala dupa ce apesi in gaurelele acelea , sau tii apasat cu el si rasucesti de lentila frontala?
Am incercat ambele variante nici macar nu misca...
Avatar utilizator
idbaghera
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Feb 13, 2009 10:26 pm
Localitate: Constanta

Re: Cum desfac un obiectiv Nikkor 18-70 ?

Mesajde tudurache » Dum Ian 31, 2010 7:12 pm

Nu ai treaba cu lentila... rasucesti doar de compas dupa ce ai introdus varfurile in gauri... nu trebuie sa apesi decit atat cat sa nu iasa din gauri varfurile atunci cand rasucesti...
Gaurile nu au nici o filosofie in spate... sunt doar niste gauri in montura (inelul) in care este lipita lentila si au exact scopul asta... sa poti desfileta inelul. Presupun ca in service au o cheie cu doua spitzuri care intra in gaurile alea... dar pentru moment e ok un compas.
tudurache
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 3:41 pm

Re: Cum desfac un obiectiv Nikkor 18-70 ?

Mesajde idbaghera » Joi Feb 04, 2010 9:23 am

Am incercat , s-a strambat compasul si ala nu se desface..nu mai incerc sa nu stric ceva...nu vrea si pace :cry:
Banuiesc ca daca incep sa il desfac din interior dureaza o vesnicie, si zeci de suruburi...A desfacut cineva incepand din interior?
Avatar utilizator
idbaghera
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Feb 13, 2009 10:26 pm
Localitate: Constanta


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron