Acum este Joi Mar 28, 2024 12:43 pm

Articole Nikonisti.ro

A propos de faza 2 a programului "rabla" de la Nikon

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

A propos de faza 2 a programului "rabla" de la Nikon

Mesajde Dan Pop » Mar Mar 03, 2009 2:34 pm

Probabil ca ati aflat deja de noua oferta "buy back" de la Nikon: un SLR (pe film) in stare de functionare, dar fara obiectiv si 2000 RON pentru un kit D80 + 18-55.

Daca prima oferta nu cred ca a fost primita cu cine stie ce entuziasm, putini amatori de D80 avind deja un DSLR de care sa fie dispusi sa se desparta pentru a economisi citeva sute de RON, aici lucrurile stau cu totul altfel pentru cei interesati de kit-ul cu pricina (sau doar de D80). Un Zenit in stare de functionare poate fi achizitionat second hand la preturi intre 100 si 200 RON, de la consignatii sau de pe web si satisface toate conditiile ofertei Nikon. Daca nu aveti ce face cu obiectivul de kit, il puteti oricind vinde second hand la pretul Zenit-ului si va alegeti cu un D80 nou-nout la pretul destul de atractiv de 2000 RON. Iar daca mai reusiti sa vindeti second hand si obiectivul Zenit-ului... :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: A propos de faza 2 a programului "rabla" de la Nikon

Mesajde Radu_S » Mar Mar 03, 2009 4:01 pm

Eu nu as da vechiul meu Zenith TTL pentru nimic in lume. :)
D80,18-70,50-f1,8.
Radu_S
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: A propos de faza 2 a programului "rabla" de la Nikon

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mie Mar 04, 2009 9:07 am

Radu_S scrie:Eu nu as da vechiul meu Zenith TTL pentru nimic in lume. :)

Dl. Pop sugera achizitia altuia la 1-200 RON dintr-o consignatie oarecare :) Ceea ce n-ar fi o idee rea altfel...
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: A propos de faza 2 a programului "rabla" de la Nikon

Mesajde Radu_S » Mie Mar 04, 2009 10:31 am

Am inteles ce a spus Dl Pop.
D80,18-70,50-f1,8.
Radu_S
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: A propos de faza 2 a programului "rabla" de la Nikon

Mesajde Morphy » Mie Mar 04, 2009 10:14 pm

Si mie mi se pare o afacere buna faza 2 a programului rabla. La un moment dat ma gandeam sa cumpar un slr sh de pe undeva ieftin sa dau d40-ul meu cu 18-135mm si sa imi iau un D80 cu 18-55mm dar am renuntat la idee. Mai poate astepta body-ul. :D
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: A propos de faza 2 a programului "rabla" de la Nikon

Mesajde Catalin M » Mie Mar 04, 2009 11:53 pm

Oferta asta mi se pare mult mai atragatoare decat prima,cei care cauta un aparat nou la cca 2.000 de lei au parte de o oferta foarte convenabila.
Cei care isi aruncau privirea la un D60 ar trebui sa ia in considerare foarte serios aceasta oferta.
Nikon D7000, Nikkor 18-105mm, Nikkor 18-55mm VR, Blitz Nikon SB-700, Trepied Velbon ULTRA REXi L, Geanta Manfrotto Vivace 30BB
Avatar utilizator
Catalin M
 
Mesaje: 218
Membru din: Mar Feb 17, 2009 2:25 pm

Re: A propos de faza 2 a programului "rabla" de la Nikon

Mesajde bogdanmb » Joi Mar 05, 2009 11:33 am

trebuie sa fie neaparat SRL?
eu am un smena 8 si un olimpus, dar nu se poate schimba obiectivele la acestea.
bogdanmb
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Mar 02, 2009 2:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: A propos de faza 2 a programului "rabla" de la Nikon

Mesajde marcel » Mie Mar 18, 2009 5:19 pm

Am aflat de programul "rabla" Nikon de la firma digitalland (link magazin online) si am trimis deja un practica de duzina luat de la un prieten (este cu baterii, pentru derulare film si blit) pe care nu l-am avut efectiv in mana decat cateva minute, deoarece pleca trenul, stiu ca este in stare de functionare, dar sub nici o forma nu se compara cu Zenitul TTL al meu.
Stiti cumva daca o sa il primeasca?
Daca nu unde, pot apela la firma nikon? Si unde? O adresa, ceva sa ma ajute deoarece nu prea ma descurc cu internetul.
Multumesc.
marcel
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 30, 2009 2:08 pm
Localitate: fetesti

Re: A propos de faza 2 a programului "rabla" de la Nikon

Mesajde Dan Pop » Mie Mar 18, 2009 5:43 pm

marcel scrie:Am aflat de programul "rabla" Nikon de la firma digitalland (link magazin online) si am trimis deja un practica de duzina luat de la un prieten (este cu baterii, pentru derulare film si blit) pe care nu l-am avut efectiv in mana decat cateva minute, deoarece pleca trenul, stiu ca este in stare de functionare, dar sub nici o forma nu se compara cu Zenitul TTL al meu.
Stiti cumva daca o sa il primeasca?

Daca este SLR, il vor primi, daca nu, nu. Din descriere, pare a fi vorba de un Praktica facut dupa 1989, care este un aparat ordinar, nu un reflex mono-obiectiv.
marcel scrie:Daca nu unde, pot apela la firma nikon? Si unde? O adresa, ceva sa ma ajute deoarece nu prea ma descurc cu internetul.

Nu inteleg. Promotia se deruleaza prin magazinele partenere cu Nikon Romania, nu prin Nikon. De la FotoHobbyShop (link magazin online) se poate achizitiona foarte ieftin un Zenit S second hand (sub 100 RON) care poate fi introdus pe loc in programul "rabla".
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: A propos de faza 2 a programului "rabla" de la Nikon

Mesajde marcel » Joi Mar 19, 2009 10:14 am

Multumesc frumos pentru lamuriri + pentru rapiditatea lor.

1._ Practica trimis deja la Bucuresti sigur nu este tip SRL, (chiar daca este in stare de functionare), deci nu or sa il primeasca.
De la dv. am inteles ca se primesc numai SRl-uri
2._ Pana duminica seara trebuie sa ma hotarasc daca trebuie sa ma despart de mult iubitul meu Zenit TTL. Nu pot explica in cuvinte dar impreuna cu cele doua obiective Practica (unul normal, celalalt superrentagular) (cel al Zenitului l-am folosit la aparatul de marit polonez Krocus, mult mai bun decat cel rusesc) imi v-a fi greu sa ma despart chiar si pentru 10 milioane,
desi stiu foarte bine si ce inseamna o asemenea suma + faptul ca pentru mine D80 este un aparat unul semiprofesional.
3._ Este deja tarziu sa caut alt aparat tip SRL, suntem in 19.03.2009.
4._ Multumesc si ptr. atentionarea ca trebuie ca aparatul sa fie tip SRL scria si pe oferta, dar nu am citit-o cu atentie, deoarece ma presa timpul sa fac rost rapid de un "stift" (acasa nu aveam decat Zenitul meu drag) + faptul ca prietenul ce pleca la Buc. avea tren la 17:00.
5. Pana duminica o sa ma hotarasc acum sansele sunt 50-50 % sa beneficiez de acest program.
6. Deci schimbul se poate face cu oricare dealer autorizat de firma Nikon.

Inca o data Mii de multumiri pentru ajutorul acordat.

Cu stima Marcel_Anton
marcel
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 30, 2009 2:08 pm
Localitate: fetesti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori