Acum este Vin Mar 29, 2024 1:53 am

Articole Nikonisti.ro

Intrebare

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Re: Intrebare

Mesajde bzagan » Mie Mai 29, 2013 8:50 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Curios e si modul de inlaturare a filtrului in timpul fotografiei: filtrul va aparea ca o umbra oricat de indeminatic ai fi; mi-e greu sa cred ca are cineva o sincronizare intre maini asa de buna (chiar si pe trepied);


Aparatul asta nu are nici macar delay la 2 secunde? O data ce declansezi cu intarziere nu se mai schimba setarile aparatului. Ai tot timpul din lume sa duci mana din fata obiectivului (doar nu te-ai gandit ca infiletezi ND-ul).

Ai sa razi, dar asta era singura metoda la D5100 sa il fac sa aleaga setarile pe care le vroiam in modul de filmare... apoi apasam AE-L care era setat pe HOLD. Bine ca am scapat de cosmar.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Intrebare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mai 30, 2013 7:59 am

Chiar nu rid deloc: e foarte ingenioasa metoda (cum nu ma pasioneaza filmarea cu DSLR, nici nu mi-am batut capul) si eu cred ca esti un exemplu de urmat prin eforturile tale de a intelege si controla functionarea aparatului.
Acum sa-l consideri chiar "un cosmar" ... mi se pare un pic exagerat; e intr-adevar diferit modul de filmare fata de camerele dedicate, dar ... (mai ales ca ai facut treaba foarte buna cu el!).

Sa ai idei cat mai bune si mai multe!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mai 30, 2013 8:47 am

bzagan scrie:Ai sa razi, dar asta era singura metoda la D5100 sa il fac sa aleaga setarile pe care le vroiam in modul de filmare... apoi apasam AE-L care era setat pe HOLD.


D5100 permite filmarea în modul A (prioritate de diafragmă) si acces la corectia de expunere (+/- 5 EV).

Eu nu sunt priceput la video, dar cu D5100 pun în modul A, stabilesc diafragma, apoi eventuala corectie de expunere necesară, apoi AE-L în mod Hold până se modifică iluminarea. Sunt chiar multumit de cum merge sistemul :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare

Mesajde bzagan » Joi Mai 30, 2013 9:00 am

Este vorba de a forta aparatul sa filmeze cu ISO, F si s stabilit de mine. Nimic nu ramane automat.

Ne folosim de autoiso unde putem stabili timpul de expunere. In modul A alegem diafragma. Mai ramane ISO care se pacaleste cu un ND pana se ajunge la valoarea dorita, dupa care se apasa AE-L (in prealabil se seteaza ca butonul sa functioneze pe hold).
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Intrebare

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mai 30, 2013 10:19 am

bzagan scrie:Este vorba de a forta aparatul sa filmeze cu ISO, F si s stabilit de mine. Nimic nu ramane automat.


Se pare că există si DSLR-uri care permit alegerea manuală a sensibilitătii, timpului de expunere si a diafragmei la filmare :-)

Doar că D5100 nu face parte dintre ele.

Înteleg că între timp ati optat deja pentru o asemenea solutie.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare

Mesajde bzagan » Joi Mai 30, 2013 10:27 am

Radu_Grozescu scrie:Doar că D5100 nu face parte dintre ele.


Aveti mai sus solutia si pentru D5100. Nu este o solutia care mi-a placut prea mult din motive de functionalitate in momentul in care intrerupem filmarea si vrem sa revenim la aceleasi setari.

Da, am schimbat sistemul cu un mirrorles care are din fericire exact acelasi senzor care mi-a placut atat de mult la D5100.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Anterior

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori