Acum este Joi Mar 28, 2024 4:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D90 reset

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Nikon D90 reset

Mesajde equinoxe » Mar Mar 03, 2009 5:52 pm

Salutare.

Am o intrebare, in afara de clasigul "two-green-buttons" reset si "reset all menus", D90-ul are cumva si un main reset switch!? Eu nu l-am gasit in manual (nu am camera acum la mine). Stiu ca D80-ul avea unu, sub capacelul de cauciuc unde sta toata "mufaria" si era un butonel din acela ce merge apasat doar cu o agrafa sau ceva!
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 reset

Mesajde nikonians_ro » Mie Mar 04, 2009 1:55 pm

La d90 nu stiu, dar pentru d200 gasisem mai demult o schema cu tot meniul aparatului la setarile default. Poate gasesti ceva asemanator pe net si pentru d90. Este varianta cea mai...babeasca dar decat deloc...
Totusi nu inteleg de ce ti-ar trebui resetarea asta atat de mult. Poti folosi bancile ( Banks ) si iti faci anumite setari particularizate pentru diferite situatii de fotografiere. Una din banci o poti lasa neatinsa pentru a avea o varianta curata in caz de nevoie ( cu toate ca nu e ceva de speriat ).
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Nikon D90 reset

Mesajde Dan Pop » Mie Mar 04, 2009 2:39 pm

equinoxe scrie:Am o intrebare, in afara de clasigul "two-green-buttons" reset si "reset all menus", D90-ul are cumva si un main reset switch!?

Dupa un two-button reset si un custom menu reset, mai ramine ceva de resetat (cu exceptia orei si datei)?

Reset switch-ul de la D80 serveste unui alt scop, si anume reinvierea aparatului din morti atunci cind, in urma unui soc electrostatic, nici o alta metoda de resuscitare nu da rezultate:
In extremely rare instances, unusual characters may appear in the control
panel and the camera may stop functioning. In most cases, this phenomenon
is caused by a strong external static charge. Turn the camera off , remove
and replace the battery (note that the battery may be hot) or disconnect
and reconnect the AC adapter, and turn the camera on again. If the
problem persists, turn the camera off and press the reset switch (see right;
note that this resets the clock). In the event of continued malfunction, contact
your retailer or a Nikon-authorized service representative.

Lipsa butonului la aparate mai noi sugereaza ca acele "extremely rare instances" au fost complet eliminate, butonul pierzindu-si ratiunea de a fi.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 reset

Mesajde equinoxe » Mie Mar 04, 2009 6:43 pm

Va multumesc mult pentru raspunsuri! Si se pare ca ar cam trebui sa mai citesc manualul :oops: ca nu stiam faza ca pot avea setari suplimentare pentru conditiile de fotografiat! Banuiesc ca se refera doar la setari Picture control nu?! Nu pot schimba valorile de la Auto ISO, sau AE-L lock-ul!
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 reset

Mesajde sorinls » Mie Mar 04, 2009 6:45 pm

d90 n-are
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 reset

Mesajde nikonians_ro » Mie Mar 04, 2009 7:19 pm

equinoxe scrie: nu stiam faza ca pot avea setari suplimentare pentru conditiile de fotografiat! Banuiesc ca se refera doar la setari Picture control nu?! Nu pot schimba valorile de la Auto ISO, sau AE-L lock-ul!


Urmeaza urmatoarea cale:
SHOOTING MENU - Shooting menu bank aici vei vedea 4 banci de setari ( A, B, C, D ) . Atata timp cat esti, de exemplu , in banca A setarile pe care le faci acolo nu se vor aplica si celorlalte banci ( B, C sau D ) . Asta e ideea.
Acelasi lucru si pentru :
CUSTOM SETTING MENU - Custom setting bank si aici ai cele 4 banci de setari care merg pe acelasi principiu.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Nikon D90 reset

Mesajde Dan Pop » Joi Mar 05, 2009 12:02 am

nikonians_ro scrie:
equinoxe scrie: nu stiam faza ca pot avea setari suplimentare pentru conditiile de fotografiat! Banuiesc ca se refera doar la setari Picture control nu?! Nu pot schimba valorile de la Auto ISO, sau AE-L lock-ul!


Urmeaza urmatoarea cale:
SHOOTING MENU - Shooting menu bank aici vei vedea 4 banci de setari ( A, B, C, D ) . Atata timp cat esti, de exemplu , in banca A setarile pe care le faci acolo nu se vor aplica si celorlalte banci ( B, C sau D ) . Asta e ideea.
Acelasi lucru si pentru :
CUSTOM SETTING MENU - Custom setting bank si aici ai cele 4 banci de setari care merg pe acelasi principiu.

Equinoxe, ignora linistit postul lui nikonians_ro, ca el sau nu stie ce-i aia D90 sau a uitat demult ca despre D90 e vorba.
Bancurile de setari de la shooting menu si custom setting menu exista doar la aparatele de categorie semi-pro si pro. Aparatele D40-D90 nu au decit un rind de setari la fiecare din cele 2 meniuri.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 reset

Mesajde nikonians_ro » Joi Mar 05, 2009 12:18 am

Dan Pop scrie:Equinoxe, ignora linistit postul lui nikonians_ro, ca el sau nu stie ce-i aia D90 sau a uitat demult ca despre D90 e vorba.
Bancurile de setari de la shooting menu si custom setting menu exista doar la aparatele de categorie semi-pro si pro. Aparatele D40-D90 nu au decit un rind de setari la fiecare din cele 2 meniuri.


Erau suficiente ultimele 2 fraze. Prima , in cazul in care era neaparat necesara , se putea reformula. Atentie la flame.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Nikon D90 reset

Mesajde vorzubafyi » Mar Feb 13, 2024 12:09 pm

I read a article under the same title some time ago, but this articles quality is much, much better. How you do this.. 代写
vorzubafyi
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Mai 10, 2023 4:12 pm

Re: Nikon D90 reset

Mesajde BrianUtley » Dum Feb 18, 2024 1:59 am

A special mention to Ottawa wedding officiant for their exceptional MerryFairyWeddings. They made our day stress-free, and the ceremony was perfect.
BrianUtley
 
Mesaje: 37
Membru din: Sâm Aug 06, 2022 3:32 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron