Acum este Joi Mar 28, 2024 9:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde sv_adriano » Vin Iun 21, 2013 2:29 pm

Tudor_dx scrie:Dap, mult mai ok. O sa intre saptamana urmatoare. Mersi.


Ok, multumesc si eu. :D
sv_adriano
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Aug 23, 2010 10:12 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde andreimogan » Mar Iun 25, 2013 10:12 am

Unul dintre cele mai frumoase momente pe care le poti capta ca si fotograf este dezlantuirea naturii,
iar in acest caz este vorba de fulgerele care strabat cerul intunecat. Insa pe cat de frumoase sunt,
pe atat de periculos este sa le "vanezi", cel mai sigur fiind, daca esti pe camp deschis, sa pregatesti
aparatul pe trepied, apoi sa declansezi din masina. Insa, cand am facut aceasta fotografie nu am stat in
masina pentru ca nu doream sa pierd timpul si vroiam cat mai multe incadrari. Pentru a obtine cat mai
multe fulgere pe cer este necasar un timp de expunere mai indelungat, insa daca furtuna nu este indeajuns de
puternica se poate folosi metoda de stacking, metoda ce consta in tragerea succesiva a pozelor, cu aparatul fixat pe un
trepied, apoi lipirea pozelor in programe specializate. In felul acesta putem obtine mult mai multe fulgere in
cadrul ales, si prin aceasta o fotografie cu un impact vizual mult mai puternic.
Aparatura si setarile folosite de mine au fost : Nikon D7000+Tokina 16-50mm f2.8+trepied+telecomanda. Am folosit
Iso 100, f8 si un timp de expunere de 25 de secunde, la 16mm. Am facut 9 cadre si am folosit Photoshop cs6 pentru
postprocesare.
Text si fotografie : Andrei Mogan
Link : https://www.facebook.com/andrei.mogan
Fişiere ataşate
 fulgere_editata_web.jpg
andreimogan
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Iul 30, 2011 10:09 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Mar Iun 25, 2013 10:46 am

andreimogan scrie:Unul dintre cele mai frumoase momente pe care le poti capta ca si fotograf este dezlantuirea naturii,
iar in acest caz este vorba de fulgerele care strabat cerul intunecat. Insa pe cat de frumoase sunt,
pe atat de periculos este sa le "vanezi", cel mai sigur fiind, daca esti pe camp deschis, sa pregatesti
aparatul pe trepied, apoi sa declansezi din masina. Insa, cand am facut aceasta fotografie nu am stat in
masina pentru ca nu doream sa pierd timpul si vroiam cat mai multe incadrari. Pentru a obtine cat mai
multe fulgere pe cer este necasar un timp de expunere mai indelungat, insa daca furtuna nu este indeajuns de
puternica se poate folosi metoda de stacking, metoda ce consta in tragerea succesiva a pozelor, cu aparatul fixat pe un
trepied, apoi lipirea pozelor in programe specializate. In felul acesta putem obtine mult mai multe fulgere in
cadrul ales, si prin aceasta o fotografie cu un impact vizual mult mai puternic.
Aparatura si setarile folosite de mine au fost : Nikon D7000+Tokina 16-50mm f2.8+trepied+telecomanda. Am folosit
Iso 100, f8 si un timp de expunere de 25 de secunde, la 16mm. Am facut 9 cadre si am folosit Photoshop cs6 pentru
postprocesare.
Text si fotografie : Andrei Mogan
Link : https://www.facebook.com/andrei.mogan



Salut Andrei! Felicitari pentru fotografie. Am totusi o mica/mare problema cu ea. Iarba din prim plan arata ca si cum s-a intamplat ceva la prelucrare.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde andreimogan » Mar Iun 25, 2013 10:50 am

Vant puternic + expunere lunga, a rezultat blurata iarba :D. Am si incercat mai multe cadre cand nu batea vantul asa tare, dar vremea asta prea capricioasa XD
andreimogan
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Iul 30, 2011 10:09 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Mar Iun 25, 2013 10:53 am

Asadar, e doar blur de la miscare sau un efect secundar al prelucrarii? :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde andreimogan » Mar Iun 25, 2013 10:54 am

Da, blur de la miscare doar, pentru ca stacking-ul efectiv s-a facut doar la cer, jos este neprelucrat, ca sa zic asa :D.
andreimogan
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Iul 30, 2011 10:09 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iun 25, 2013 1:16 pm

Mie imi pare ca s-a acoperit ceva cu acel "blur" (o masina, pare cel mai plauzibil obiect); e curios ca in acelasi plan cu "blur"-ul, iarba are si portiuni bine definite si in focus ... o fi vantul schimbarii?
Si norii au aceeasi tendinta ...
Ar trebui ales cadrul in care apar fulgerele si acela retusat un pic unde e necesar; stack-ul in cazul asta nu aduce nimic spectaculos, nici macar sun-star-urile becurilor, care par si ele cam batute de vint (probabil trepiedul a suferit si el de pe urma vintului).
Altfel: interesant, iar fulgerele sunt bine surprinse.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde andreimogan » Mar Iun 25, 2013 1:44 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Mie imi pare ca s-a acoperit ceva cu acel "blur" (o masina, pare cel mai plauzibil obiect); e curios ca in acelasi plan cu "blur"-ul, iarba are si portiuni bine definite si in focus ... o fi vantul schimbarii?
Si norii au aceeasi tendinta ...
Ar trebui ales cadrul in care apar fulgerele si acela retusat un pic unde e necesar; stack-ul in cazul asta nu aduce nimic spectaculos, nici macar sun-star-urile becurilor, care par si ele cam batute de vint (probabil trepiedul a suferit si el de pe urma vintului).
Altfel: interesant, iar fulgerele sunt bine surprinse.


Nu cred ca e inteleasa bine ideea cu stack-ul :). Credeam ca tehnica este cunoscuta. Sa exemplific : fiecare fulger reprezinta un cadru tras la specificatile mentionate. In unele cadre am prins si 2 fulgere. Bun. Acum aceste cadre trase cu un fulger in partea dreapta, doi in departare, unul in stanga si asa mai departe, le-am deschis cu Photoshop si am realizat stack-ul de fulgere pe cer astfel incat sa umplu cerul de fulgere :). Asta a fost scopul stacking-ului. Iarba cu portiuni bine definite observi ca nu este inalta, este mica, de aceea nu este batuta de vant. Las si un link cu tehnica folosita, cu mai multe exemple, pentru a se lamuri cum sta treaba cu stacking : http://www.washingtonpost.com/blogs/capital-weather-gang/post/stacking-lightning-bolts-over-washington/2011/10/06/gIQAln7nSL_blog.html
Toate cele bune! :)
andreimogan
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Iul 30, 2011 10:09 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iun 25, 2013 2:21 pm

Chiar ma si miram cum ai prins atitea fulgere simultan! Asta intr-adevar poate explica blur-ul ciudat si cablul de tensiune intrerupt de fulger. Tehnica e cunoscuta, dar are aplicatii mai bune la macro.
In cazul asta poate un crop al imaginii finale (eliminarea pe cat posibil a ierbii cu probleme) poate ar mai atenua impresia; cerul e suportabil, iarba insa nu prea.

Ar trebui sa astepti o furtuna ... fara vint :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Barsy » Lun Iul 08, 2013 10:37 am

Pasiunea mea pentru fotografie a venit pe neasteptate. Nu m-am gandit niciodata ca eu as putea deveni fotograf. Singurul lucru care imi placea cel mai mult era faptul ca eu sa fiu cel pozat. Cand am manuit prima oara un DSLR nu am putut spune decat "Trebuie sa-mi cumpar si eu unul". Am inceput sa patrund usor in aceasta lume fantastica a fotografiei, iar acum pozatul pentru mine a devenit ceva mai mult decat o pasiune.

Am realizat aceasta fotografie intr-un parc de o spendoare magnifica, din orasul Bruxelles, cu ajutorul unui Nikon D90 impreuna cu obiectivul 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR si urmatoarele setari: ISO 200, f/3.5, 1/40m iar distanta focala de 18mm.

Text si fotografie: Barsan Ioan-Romeo
https://www.facebook.com/BarsyPhotography

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=612392595461078&set=a.612392582127746.1073741832.500151033351902&type=3&theater
Barsy
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Noi 16, 2012 8:50 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron