Acum este Mar Mar 19, 2024 4:54 am

Articole Nikonisti.ro

Conversie fisiere MOV

Capture NX, ViewNX si mai mult

Conversie fisiere MOV

Mesajde dorin.iulian » Sâm Iun 09, 2012 4:57 pm

MOV este formatul fisierelor video rezultate in urma filmarilor realizate cu o camera Nikon DSLR. Cum Nikon nu pune la dispozitie un utilitar de conversie a acestui tip de fisiere sau de ardere a unui CD/DVD in format video DVD, vreau sa va intreb daca pastrati aceste fisiere in formatul implicit sau le convertiti in alt format? Daca le convertiti, ce folositi?

Va multumesc!
Avatar utilizator
dorin.iulian
 
Mesaje: 440
Membru din: Joi Aug 18, 2011 10:55 am

Re: Conversie fisiere MOV

Mesajde ruxandy » Sâm Iun 09, 2012 5:52 pm

Eu unul convertesc toate fisierele video in x264. In procesul de editare/encoding folosesc:
- AviSynth scripting + TempGaussMC + codec lossless Lagarith. (deinterlace cand este cazul, salvare in format raw pentru editare)
- Sony Vegas Pro 10 / Adobe Premiere + Magic Bullet Looks (editarea propriu-zisa, corectii de culoare, contrast, tranzitii, etC)
- AviSynth + MeGUI (final pass, encodare x264)
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: Conversie fisiere MOV

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Iun 09, 2012 6:15 pm

dorin.iulian scrie: Daca le convertiti, ce folositi?

Va multumesc!


Eu folosesc un programel free (exista si varinata comerciala, dar mie mi-e suficienta cea free) care face tot felul de conversii: http://www.any-video-converter.com/download/.
E destul de simplu,dar produce rezultate bune si nu trebuie sa-ti bati capul cu lanturi de filtre, codecuri si alte "dracii" pe care daca nu le configurezi cum trebuie, produc rezultate foarte proaste; e si el destul de configurabil, dar daca ai cat-de-cat o idee despre formatele video te descurci.

Se poate folosi si Nero, dar acesta nu este gratuit.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Conversie fisiere MOV

Mesajde dorin.iulian » Dum Iun 10, 2012 2:28 pm

Desi am incercat cu Nero, e drept eu am o varianta mai veche, nu mi-am dat seama cum pot crea un video DVD pe baza fisierelor MOV.

In schimb All Video Converter sugerat de Bogdan Dulgheru e mic, gratuit si creaza video DVD-uri dupa ce in prealabil converteste MOV-urile in MPG-uri.

Multumesc de sugestie Imagine

@ruxandy desi ma descurc bine in domeniul asta, caut ceva simplu care sa faca treaba asta, pentru ca de obicei filmez cu o camra video, dar la ultima filmare mi s-a terminat acumulatorul si a trebui sa apelez la D7000 sa nu pierd finalul.

P.S. M-au distrat stangaciile de traducere in limba romana la All Video Converter, cum ar rip-urîrea :mrgreen:
Fişiere ataşate
allvideoconverter.jpg
Avatar utilizator
dorin.iulian
 
Mesaje: 440
Membru din: Joi Aug 18, 2011 10:55 am

Re: Conversie fisiere MOV

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Iun 10, 2012 6:38 pm

dorin.iulian scrie:P.S. M-au distrat stangaciile de traducere in limba romana la All Video Converter, cum ar rip-urîrea :mrgreen:


N-am instalat decat o singura data o traducere pentru limba romana; de atunci elimin orice translatie si folosesc doar engleza. Ma mai distrez cateodata cu traducerea in limba franceza care pentru termeni dedicati foloseste adaptari hazlii uneori(ex. disc-dur pentru hard-disk). Si in engleza ar fi si alte interpretari: RIP = rest in peace? :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Conversie fisiere MOV

Mesajde iamjero » Mie Mai 08, 2013 7:15 am

Trebuie să converti MOV la fișier MPG, acesta este un format lizibil DVD.
AppGeeker MOV to DVD Converter este ceea ce am folosi, se poate converti și arde cele mai multe clipuri video populare pe DVD, și are opțiuni de a vă permite să adăugați subtitrări.
Avatar utilizator
iamjero
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 08, 2013 7:02 am

Re: Conversie fisiere MOV

Mesajde Gamezcdr » Dum Iul 21, 2013 2:06 pm

ruxandy scrie:Eu unul convertesc toate fisierele video in x264.

Nu ai cum sa le convertesti in x264 pentru ca nu exista un asemenea format, eventual in H264 cu ajutorul x264.exe.

Personal folosesc Ripbot pentru ca e usor de folosit iar cand vreau sa am full control MeGUI sau StaxRip dar astea nu-s ptr incepatori.
Gamezcdr
 
Mesaje: 252
Membru din: Sâm Oct 06, 2012 3:23 pm

Re: Conversie fisiere MOV

Mesajde mircea812 » Dum Iul 21, 2013 5:04 pm

Mi se pare un pic aiurea sa ai hd mov si sa le "downgrade-zi" in video dvd.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Conversie fisiere MOV

Mesajde Gamezcdr » Dum Iul 21, 2013 5:42 pm

Nope daca trebuie de ex sa le arati si altora (bunici) care au DVD player e singura solutie. Pentru backup e clar aiurea.
Gamezcdr
 
Mesaje: 252
Membru din: Sâm Oct 06, 2012 3:23 pm

Re: Conversie fisiere MOV

Mesajde atlet1305 » Dum Sep 01, 2013 10:14 am

un alt programas free foarte bun care converteste "orice in orice" este Freemake Video Converter..atentie insa la instalare sa debifati chestiile alea bagate prin programele free gen toolbar-uri,registri mecanic,norton bla bla.
Fişiere ataşate
 freemake 1.jpg
atlet1305
 
Mesaje: 79
Membru din: Vin Mar 16, 2012 9:16 am


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron