Acum este Joi Mar 28, 2024 6:29 pm

Articole Nikonisti.ro

blur la fotografiere

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

blur la fotografiere

Mesajde Apostol Diana » Vin Sep 06, 2013 4:34 pm

buna!!! detin un nikon L310 si nu stiu atunci cand fac o poza sa fie asa numita ”ceata” din spate,si in prim plan sa fie persoana respectiva. Am observat ca merge blur.ul asta numai cand dau zoom.ul foarte mare,atat. Altfel,nu se poate?multumesc frumos
Apostol Diana
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Sep 06, 2013 4:03 pm

Re: blur la fotografiere

Mesajde DannyMC » Vin Sep 06, 2013 5:15 pm

La aparatul tau, din pacate nu se poate altfel. :cry: Cauza este senzorul de mici dimensiuni .
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: blur la fotografiere

Mesajde Apostol Diana » Vin Sep 06, 2013 6:49 pm

am inteles....multumesc frumos!!!
Apostol Diana
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Sep 06, 2013 4:03 pm

Re: blur la fotografiere

Mesajde ikraft » Sâm Sep 07, 2013 2:23 pm

pt a intelege bine conceptul de adancime de camp, urmareste tutoriale de pe internet. Sunt si pe site-ul nikonisti.ro. Uite un exemplu de calculator DOF (depth-of-field): http://www.dofmaster.com/dofjs.html
La tipul aparatului, alege oricare din seria L, sau alt point and shoot caci toate au senzorul mic. Si asta nu ajuta pt a obtine efectul de "blur". Ai remarcat ca efectul apare cind faci zoom, adica lucrezi la distanta focala mare. DOF se micsoreaza invers proportional cu patratul focalei si direct proportional cu patratul distantei fata de subiect. Altfel spus, facand zoom maxim si apoi apropiindu-te de subiect cit mai mult. Un alt factor important este deschiderea la maxim a diafragmei pt micsorarea DOF.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: blur la fotografiere

Mesajde Diana456 » Mie Feb 05, 2014 3:39 pm

Salut,
Dar D3100?
Diana456
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 05, 2014 3:37 pm

Re: blur la fotografiere

Mesajde DannyMC » Mie Feb 05, 2014 7:50 pm

Dar D3100, ce?! :?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: blur la fotografiere

Mesajde Diana456 » Joi Feb 06, 2014 3:20 pm

Se poate realiza blur-ul cu el? Asta era intrebarea:d
Diana456
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 05, 2014 3:37 pm

Re: blur la fotografiere

Mesajde DannyMC » Joi Feb 06, 2014 3:34 pm

Se poate desigur! Dar vei avea nevoie de un obiectiv cu difragma maxima cat mai mare sau de un obiectiv cu focala lunga. Cazul ideal este atunci cand ai un obiectiv cu focala lunga si diafragma maxima mare! ;)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: blur la fotografiere

Mesajde Iulianf » Mar Feb 18, 2014 11:54 am

Diana456 scrie:Se poate realiza blur-ul cu el? Asta era intrebarea:d

Bineinteles ca poti sa faci

Adevarul este ca poti face si cu aparatul tau tipul de poze de care ai nevoie singura problema e controlul pe care il ai asupra acelui blur(si bineinteles calitatea). Spre exemplu focalizeaza undeva in apropiere de tine(deci tine apasat butonul pana la jumatate ) apoi pozitioneaza pe subiect si apasa pana la capat(stiu ca m-am jucat cu un fujitzu mai de mult si reusisem efectul pe care il doresti, deci se poate! )

La nikon d3100 seteaza f-ul sa fie la un nr cat mai mic si vei obtine efectul dorit.

Am facut un mic test cu obiectivul de kit ca sa poti vedea cam ce poti face cu el.

PS: e de recomandat sa nu folosesti cel mai mic f(ma refer la nr) daca tii la calitatea imaginei (de aici pleaca si problema obiectivelor cu f-ul de genu 1.8 )
Fişiere ataşate
 exemplu-blure.JPG
Avatar utilizator
Iulianf
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iul 04, 2011 12:16 pm

Re: blur la fotografiere

Mesajde KamiKaze » Dum Mar 19, 2017 12:39 pm

Salut ! Am primit un Nikon L320, îmi puteți spune vă rog dacă pot obține blur la poze cu ea ? Mulțumesc frumos !
KamiKaze
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 19, 2017 12:36 pm

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori