Acum este Joi Mar 28, 2024 10:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Siluete si portret nocturn

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

Siluete si portret nocturn

Mesajde CosminP » Mar Sep 24, 2013 2:11 am

Buna tuturor! (Din nou!)

Nu sunt prea activ pe forum si aici ma refer la comentarii sau topic-uri noi, in schimb am citit cu spor cam toate categoriile.. Este intr-adevar ditamai forumul si nu am pretentia sa spun ca am citit "marea parte" a sa, dar pot sa afirm sincer ca "m-am invartit" peste tot, de la inceput la sfarsit, atat topic-uri noi cat si vechi, de 1 an, 2 (am eu un motiv anume).

Mai acum ceva vreme, ma bucuram de zor ca am luat in sfarsit un D5000, cu vreo 8000 de cadre si obiectiv de kit (18-55). Si m-am apucat sa fac poze. Zeci, sute, o mie de poze de cand l-am luat, acum 2 saptamani. Fix 1050. De test si nu numai. Sa vad ce vrea DSLR-ul asta de la mine si ce pot eu sa vreau de la el. Momentan am trecut de partea cu testele strict tehnice si incerc sa imi pun in practica ideile care stau de luni de zile amarate intr-un colt al mintii.
De ce mi-a trebuit mie jucarie din asta? Pt ca nu ma intelegeam neam cu bridge-ul la valori ISO mai mari de 800... Si atata am invatat si am citit pe net pana am zis evrika si m-am dus dupa dslr cum am prins ocazia. Imi place sa fac poze pe lumina putina, fie noapte fie lumina difuza in vreun restaurant.. Ma intelegeti. Iar de blitz ma feresc ca dracu de tamaie. Cel putin de blitz-ul incorporat.. Pentru unul extern, inca pun bani deoparte. Alt motiv pt care mi-a trebuit dslr, a fost ideea de obiective interschimbabile, pastrez bani si pentru unul mai luminos, desi nu sunt inca hotarat daca de 35 sau de 50 mm fix.
Un lucru de mentionat: sunt pasionat de fotografie inca de mic, tata a fost cel care mi-a bagat ideea in cap, dar m-am apucat de pozat (nu zic inca fotografiat, mai am mult pana acolo) abia de un an, timp in care am citit si rascitit pe net cat am putut de mult atat despre partea tehnica propriu-zis cat si despre compozitie vizuala.
Vreau sa adaug 2 poze, si vreau sa ma certati, sa dati cu piatra, sa huliti, ca sa ma impingeti la mai mult studiu si practica. Stiu ca sunt la inceput de drum si mai am... oho, ani de zile si zeci de mii de cadre de tras pana sa fiu sigur ca fac ceva bun (constant, nu o poza buna la 90 rele), asa ca pana atunci nu am incotro decat sa invat.
*Pozele sunt putin editate, mai un contrast accentuat, mai un picture control ajustat, cam atat. M-am invatat sa trag in raw, mi se pare mult mai important sa incadrez bine si sa fiu atent la setari decat sa fac de 10 ori aceeasi poza "ca sa iasa culorile cum trebuie". Culorile si WB le ajustez apoi daca e nevoie.
Si inca un lucru de mentionat: cadrele nu sunt trase in regula treimilor, am vrut subiectul centrat in mod special. Poate doar a doua, unde ochii sunt (cat de cat focusati) in treimea de jos iar restul nefocusat.. Ambele poze sunt trase din mana, in modul A. Trepiedul statea linistit pe dulap, il folosesc doar cand consider ca e musai sau la expuneri mult mai mari de o secunda.
Fişiere ataşate
 111.jpg
Focal Length: 18mm
Shutter Speed: 1/8 secs
Aperture: f/3.5
Exposure value: -0.7
ISO: 2500 (uh oh... deja incep sa imi inchipui ce va urma...)
Locatie: undeva intr-un parc oarecare, mult dupa lasarea intunericului, avand ca sursa de iluminare un oarecare felinar la vreo 10 metri de mine (aproximativ)
 DSC_022621111.JPG
Focal Length: 18mm
Shutter Speed: 1/20 secs
Aperture: f/3.5
ISO: 1000
Locatie: acasa, pe intuneric, unica sursa de iluminare fiind o veioza cu bec incandescent de 25w in spatele subiectului.
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Siluete si portret nocturn

Mesajde CosminP » Sâm Oct 12, 2013 9:57 pm

Oare de ce nu imi mai apare butonul de edit ca sa schimb ceva la postarea de mai sus?
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Siluete si portret nocturn

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Oct 13, 2013 7:42 am

CosminP scrie:Oare de ce nu imi mai apare butonul de edit ca sa schimb ceva la postarea de mai sus?


A cam trecut ceva timp din septembrie ca sa mai poti folosi "edit"-ul ;) [Forumul are impusa o limita de 2 ore in care mai poti edita mesajul proaspat postat ... tocmai ca sa nu-ti schimbi parerea dupa 1 luna de zile :lol: ]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Siluete si portret nocturn

Mesajde CosminP » Dum Oct 13, 2013 11:14 pm

Trolololol :)) Ok, mersi :D
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Siluete si portret nocturn

Mesajde redfox » Joi Ian 23, 2014 6:43 pm

Fişiere ataşate
 DSC_5786.JPG
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: Siluete si portret nocturn

Mesajde GrigoreS » Joi Ian 23, 2014 7:29 pm

Sunt incepator dar sincer nu-mi place poza.
Locatia e una buna dar pozitia fetei e aiurea. Nu inspira nimic. E prea comuna.

E parerea mea neavizata deci nu e obligatoriu sa ți cont de ea.
Avatar utilizator
GrigoreS
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Apr 08, 2013 7:35 am
Localitate: Cluj-Napoca


Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron