Acum este Joi Mar 28, 2024 1:12 pm

Articole Nikonisti.ro

SB-910 + Lampă Hakutatz VL-9099

Blituri externe de la Nikon

SB-910 + Lampă Hakutatz VL-9099

Mesajde zvunks » Joi Oct 31, 2013 10:10 pm

Salut,
spuneți-mi vă rog, este eronat să cred că pot "cupla" blitz-ul și lampa din titlul acestui topic (link magazin online)? să le folosesc simultan...
La ce mă refer... lampa scoate o lumină fluorescentă continuă și o temperatură de culoare de 5500°K. Dacă pun pe blitz filtrul fluorescent și aparatul setat de asemenea pe white balance fluorescent sau custom, o să mă ajute combinația de lumini?

Scop? Foto produse... negru lucios... Aș vrea să pot face poze și fără blitz.

Dacă am deschis un subiect tâmpit, vă rog scuzați, sunt începător în domeniu.
zvunks
 
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Mar 09, 2013 10:06 am

Re: SB-910 + Lampă Hakutatz VL-9099

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Noi 01, 2013 3:40 am

zvunks scrie:...

Scop? Foto produse... negru lucios... Aș vrea să pot face poze și fără blitz.

Dacă am deschis un subiect tâmpit, vă rog scuzați, sunt începător în domeniu.


Pai daca vrei poze fara blitz, ce te mai intereseaza temperaturile de culoare ale unui blitz si ale unei lampi cu lumina continua?!
Subiectul nu e timpit, scuza e in schimb, chiar timpita!

[ nu ne-ai spus ce vrei: negru lucios sau negru nelucios ... reflexiile negrului-lucios se "scot" altfel, cu alte intrebari si subiecte;) ]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB-910 + Lampă Hakutatz VL-9099

Mesajde zvunks » Vin Noi 01, 2013 12:53 pm

Ok, până la urmă cred că renunț la bliț... M-am exprimat și greșit. Se pare că nu pot corecta cu filtre ca blitzul să aibă aceeași temperatură de culoare ca și lampa, adică 5500K.

Poate o altă întrebare, ceva mai logică :D
Ce-i de preferat pe laterale?... 2 lămpi cu softbox sau 2 sb-910 cu difuzie cât asigură ele sau chiar folosite cu stativ și softbox pentru blitz.

Vreau negru lucios...
zvunks
 
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Mar 09, 2013 10:06 am

Re: SB-910 + Lampă Hakutatz VL-9099

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Noi 02, 2013 8:05 am

Eu as merge pe SB-uri cu softbox, pentru o versatilitate mai mare in reglajele de putere si temperatura de culoare.
[pretul este enorm insa comparativ cu lampa respectiva, dar iti va oferi o mai mare siguranta in stabilitatea iluminarii; daca 1 singur bec din cele 9 va avea alta temperatura ...; totusi, pentru produse de dimensiuni relativ mici, se poate incerca si o varianta cu lumini continue mai simple/ieftine dotate cu softbox-uri]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB-910 + Lampă Hakutatz VL-9099

Mesajde alinsaga » Lun Noi 04, 2013 11:30 pm

Personal fug de lumina fluorescenta a becurilor economice si neoanelor cat pot de mult . Acestea strica imediat balansul de culoare auto ai senzorilor Nikon , ramanind doar sa faci WB manual la fiecare schimbare de unghi /lumina , lucru care mie nu-mi place . Prefer lampa cu Halogen care da culoare calda , inaintea celei reci, desi aceasta poate conferi o usoara nuanta galbuie texturii fotografiilor .
Lumina SB este insa perfecta pentru senzorii Nikon , balansul de alb auto merge perfect pe lumina SB.Sper sa nu deranjeze parerea mea personala pe cei care au alte preferinte privind setup-ul luminii .
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: SB-910 + Lampă Hakutatz VL-9099

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Noi 05, 2013 10:41 am

alinsaga scrie:Personal fug de lumina fluorescenta a becurilor economice si neoanelor cat pot de mult . Acestea strica imediat balansul de culoare auto ai senzorilor Nikon , ramanind doar sa faci WB manual la fiecare schimbare de unghi /lumina , lucru care mie nu-mi place . Prefer lampa cu Halogen care da culoare calda , inaintea celei reci, desi aceasta poate conferi o usoara nuanta galbuie texturii fotografiilor .
Lumina SB este insa perfecta pentru senzorii Nikon , balansul de alb auto merge perfect pe lumina SB.Sper sa nu deranjeze parerea mea personala pe cei care au alte preferinte privind setup-ul luminii .


Probabil ca fugi de cele ieftine si neetalonate care se gasesc in marile magazine printre sunca, mici si sorici ;)
Cand te obisnuiesti sa faci un balans de alb corect (indiferent de sursa de lumina), procedura dureaza mai putin decat sa pui WB pe AUTO.

Altfel: WB pe AUTO si blitzuri Nikon!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB-910 + Lampă Hakutatz VL-9099

Mesajde Merlin » Vin Noi 08, 2013 10:46 pm

Ai citit manualul blitului? Care este temperatura de culoare a unui SB??
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: SB-910 + Lampă Hakutatz VL-9099

Mesajde zvunks » Dum Noi 10, 2013 11:09 pm

Vă mulțumesc pentru păreri. Între timp mi-am luat un softbox pentru blitz, dar rezultatul nu este cel scontat din cauza unei singure surse de lumină, așa că vânez un al 2-lea SB-910 pe care am să încerc să-l folosesc montat pe aparat, să-mi facă bounce din tavan. Ideea este să am un blitz cu softbox in spatele meu, astfel încât să am și iluminare frontală bună, iar SB-ul montat pe aparat pt. bounce să-mi elimine umbrele din spatele subiectului.
O altă variantă ar fi să mai cumpăr un trepid cu softbox, să am două surse din lateral și pe apart să bun un SB-700 pentru bouce... Mai mult de atât nu cred că am de gând să mă dotez...

Ce fundal recomandați pentru a scote în evidență obiectele ce le pozez, cu culori OK. Momentan am în spatele obiectelor un perete alb și nu este OK. Mai bun contrast scot daca fac poze cu blitzul orientat in tavan. Softbox-ul nu m-a ajutat în acest caz.
zvunks
 
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Mar 09, 2013 10:06 am

Re: SB-910 + Lampă Hakutatz VL-9099

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Noi 11, 2013 8:36 am

zvunks scrie:...
Ce fundal recomandați pentru a scote în evidență obiectele ce le pozez, cu culori OK. Momentan am în spatele obiectelor un perete alb și nu este OK. Mai bun contrast scot daca fac poze cu blitzul orientat in tavan. Softbox-ul nu m-a ajutat în acest caz.


Cea mai logica optiune ar fi fundalul negru; depinde insa si de obiectele in cauza.
Fundalul negru te va ajuta mai mult in eliminarea eventualelor umbre si probabil ca va furniza si un contrast mai mare; va trebui insa sa fii mai atent la expunere si compensarea ei.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron