Acum este Joi Mar 28, 2024 8:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Ajutor urgent!

Mesaje sterse

Re: Ajutor urgent!

Mesajde CBV » Joi Dec 05, 2013 8:15 am

mihaimunt scrie:Asa ceva!... vorba lui Mircea Badea. Problema s-a rezolvat. Multumesc carcotasilor si in acelasi timp persoanelor neutre cu comentarii pertinente si la obiect. Bineinteles le multumesc si celor care s-au oferit sa imi ofere diverse sfaturi in privat in mod prietenesc. Crearea unei polemici a fost ultimul lucru la care m-am gandit atunci cand am deschis acest topic.

In fond nu vad de ce este SF acest D800. Mi l-am dorit, am muncit, si am reusit sa il cumpar de Black Friday. Nu e crima.

Nu este nicio crimă, dar ai sfidat, chiar dacă nu ți-ai dat seama. Puțină decență este totdeauna binevenită. De muncit muncesc cam toți și chiar din greu, dar n-au toți norocul să fie retribuiți după cât merită.
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mihai75 » Joi Dec 05, 2013 8:33 am

Ce a sfidat d-nu CBV ?
Am vazut ca tot critici mai multa lume ca nu a lasat spatiu dupa virgula etc.Ai o mare durere, esti cumva profesor de lb.Romana sau de mai multe limbi?
mihai75
 
Mesaje: 36
Membru din: Dum Oct 24, 2010 8:15 am

Re: Ajutor urgent!

Mesajde CBV » Joi Dec 05, 2013 9:34 am

mihai75 scrie:Ce a sfidat d-nu CBV ?
Am vazut ca tot critici mai multa lume ca nu a lasat spatiu dupa virgula etc.Ai o mare durere, esti cumva profesor de lb.Romana sau de mai multe limbi?

Hai, lasă spațiu după semnele de punctuație, ca să nu cred că analfabeții au Nikon fără să merite.
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde mihai75 » Joi Dec 05, 2013 9:41 am

Hai sictir!
mihai75
 
Mesaje: 36
Membru din: Dum Oct 24, 2010 8:15 am

Re: Ajutor urgent!

Mesajde CBV » Joi Dec 05, 2013 10:12 am

mihai75 scrie:Hai sictir!

Îți mulțumesc pentru semnătură!
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde CTz » Joi Dec 05, 2013 1:52 pm

CBV, din punctul meu de vedere, esti un om care nu prea are legatura cu realitatea. Daca ai trai in SUA (sau oricare tara dezvoltata) si ti-ai putea lua jucariile din doua salarii, cum ti s-ar parea comentarile tale de pe aici ?

Nu pricep nici sa ma bati de ce un om care are niste resurse financiare mai bune decat ale altcuiva, ar trebui sa isi cumpere D7x00. Sau nici macar. Sa inteleg ca era mai bine sa isi cumpere Dxx00 si un 18-105 si pe urma sa isi schimbe lentilele, si pe urma body-ul ? Pentru ce, daca omul isi permite sa le ia din prima ?

A, ca invidia din noi ne dicteaza sa jignim/ sa acuzam de diverse/ sa nu credem, asta e o alta poveste. Si daca si le-a luat din dorinta de a epata, cu ce te afecteaza pe tine ??? Mai era unul pe stoc si ti l-a luat tie ? Lasa omu' in pace. Daca a aruncat banii degeaba, sunt banii lui, nu ai tai ... Am vazut aici doleante de a vedea fotografii cu echipamentul, ca sa fiti siguri ca chiar a avut atatia bani. Sunteti normali la cap ?

Iar participarea la un curs de fotografie nu iti poate oferi informatiile de care ai nevoie, intr-un timp atat de scurt. Aici sunt de acord ca este o greseala a initiatorului, aceea ca are impresia ca in 2 sapt. poate retine/inmagazina toate informatiile pe care altii le aduna in cativa ani, chiar si completate de un aparat performant...

PS: o chestie comuna, intalnita la oamenii de pe forumurile din Romania, este schimbarea directiei discutiei catre ortografie. In loc sa participe cu informatii ajutatoare, se leaga de virgule, gramatica & co ...

PPS: daca lumea a inceput sa intre pe forumul asta doar pentru a jigni sau a incepe (ori a participa la) niste discutii complet irelevante, mai bine il inchideti... Ideea generala a unui forum este aceea de a oferi un suport gratuit celor care au nevoie...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor urgent!

Mesajde StefanSC » Joi Dec 05, 2013 2:54 pm

Sa inteleg ca era mai bine sa isi cumpere Dxx00 si un 18-105 si pe urma sa isi schimbe lentilele, si pe urma body-ul ? Pentru ce, daca omul isi permite sa le ia din prima ?


Pentru ca echipamentul foto e o unealta si nimic mai mult. Si degeaba ai cele mai scumpe unelte de pe piata daca tu nu stii cum sa construiesti cu ele. Sau daca nu stii ce vrei sa construiesti cu ele.

Ideea generala a unui forum este aceea de a oferi un suport gratuit celor care au nevoie...

Din pacate majoritatea confunda forumul cu Google. Iar intr-o lume in care bunurile fizice au din ce in ce mai putina valoare, tot ce imi ramane e know-how-ul. Know-how care l-am acumulat cu ore de studiu asiduu. De ce l-as impartasi cu cineva fara sa primesc ceva in schimb?
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde CTz » Joi Dec 05, 2013 3:28 pm

Corect, sunt unelte. Si daca am bani de stanley, de ce sa cumpar brico ? Ca nu platesc cu banii altcuiva diferenta, ci cu banii mei ... Si poate nu stiu nici macar ce vreau sa fac cu ele, dar asta nu inseamna ca altcineva trebuie sa ma ia la bani marunti sau sa imi ceara dovada ca am cumparat sculele alea ... De unde stii ca nu voi evolua? De ce presupunerea este in primul rand negativa ?

In capul meu ordinea ar fi google, iar daca tot nu pricep, sau vreau indrumare, forumul ... Am I wrong ?


Sunt constient ca nici el nu a pus problema corect (sau logic, pentru ca titlul topicului ma ducea cu gandul la altceva), dar asta nu inseamna ca "atacurile" au fost legitime ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor urgent!

Mesajde StefanSC » Joi Dec 05, 2013 4:00 pm

CTz scrie:Si poate nu stiu nici macar ce vreau sa fac cu ele, dar asta nu inseamna ca altcineva trebuie sa ma ia la bani marunti sau sa imi ceara dovada ca am cumparat sculele alea ... De unde stii ca nu voi evolua? De ce presupunerea este in primul rand negativa ?


Din ce am observat, a te arunca la scule de un anumit nivel (sa le zicem profesionale) din prima e reteta pentru dezastru.
Iar presupunerea este negativa pentru ca e mult mai usor sa iti dai peste degete cu un D800 decat cu un D3200.
Si daca iti dai de vreo doua ori peste degete ajungi sa urli pe forumuri ca Nikon e naspa, sau in cel mai rau caz te lasi de un posibil hobby foarte fain.
Pana la urma, eu ma bucur cand cineva musca mai mult decat poate duce. Echipament de varf si putin folosit la bani decenti.

CTz scrie:In capul meu ordinea ar fi google, iar daca tot nu pricep, sau vreau indrumare, forumul ... Am I wrong ?


Esti o fiinta rara :D Majoritatea inca nu au invatat cum sa foloseasca un motor de cautare.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde CTz » Joi Dec 05, 2013 4:13 pm

Pai daca ajungi la stadiul de a urla ca un D800 e naspa si vrei sa-l vinzi, iti cam meriti soarta. Ma rog, oi fi eu mai "pozitiv" decat altii...

:D
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron