Acum este Vin Mar 29, 2024 12:53 am

Articole Nikonisti.ro

Problema autofocus???

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Problema autofocus???

Mesajde gabyte00 » Joi Dec 05, 2013 11:30 am

Se vede foarte clar ca focusul e pe firele cu led-uri. E posibil sa ai front-focus si sa trebuiasca calibrare.

In primul rand, la f1.8 foloseste focalizarea cu un singur punct astfel o sa-ti sara focusul unde vrea el si orice diferenta la 1.8 se vede. Daca la poza ta foloseai f3.5 sau f.4 ieseau in focus si subiectul si firele. Ai nevoie de precizie mare la 1.8.

In al doilea rand uita-te pe celelalte poze si vezi daca e constanta situatia in care focusul e in fata subiectului. Daca e asa fa teste acasa la lumina buna si ajusteaza din camera focusul mai in spate sau mai in fata. Poate rezolvi asa.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Problema autofocus???

Mesajde moaartea » Joi Dec 05, 2013 12:13 pm

in primul rand eu cred ca s-a focalizat pe varful nasului, undeva aproape de jumatatea distantei intre ochi si fire.

dupa cum se vede in poza de mai jos, daca ii sau putin sharp atunci vezi ca firele sunt aproape la fel ce clare ca si ochii, aproape dar ochii sunt mai clari.

in poza de mai jos in stanga e cu sharp "normal" mijoc e cea originala, iar in dreapta e muuult prea sharp, dar am lasat asa pt a vedea unde e focusul.


a...si sa nu uit...35-ul la 1.8 oricum e putin neclar, adica cel mai sharp incepe sa fie de la 2.5-2.8, eu sub 2.5-2.8 nu il foloseam pt ca nu imi placea ca zici ca nimic nu e in focus...
Fişiere ataşate
 zzzzzzzzzzz.jpg
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Problema autofocus???

Mesajde CosminP » Joi Dec 05, 2013 1:54 pm

Acum inteleg de ce se luau "cei mari" de mine cand faceam si eu tampenii. Zici ca abia ai luat aparatu. Eu sunt de parere ca atat aparatul cat si obiectivul nu au nici o problema. Si mai sunt de parere ca, vrut nevrut, ai nimerit perfect sectiunea "tehnici de fotografiere" si nu ai pus topic-ul la "probleme tehnice". Pt ca e o mare, mare probabilitate sa fi gresit dumneata nu aparatul. In primul rand nu ai ales dumneata punctul de focus. A ales aparatul 2, pe care le-a considerat bune de ales. Data viitoare asigura-te ca alegi cu exactitate punctul de focus. In al doilea rand, cum am zis mai sus si cum au zis si colegii, apertura recomandata in conditii de iluminare insuficienta si pt portret ar trebui sa fie cam f/2.8. Pt ca la 1.8 zona de clar e cat un ac. Si trebuie mare atentie. Pt ca aparatul simte orice miscare, simte chiar si respiratia ta ca pe o miscare verticala. Daca dupa ce ai focalizat, te-ai miscat ori tu ori subiectul chiar si jumate de cm, e normal sa "sara" focusul, la valori f asa de mici cum e 1.8. Iar in cazul asta nu mai are importanta timpul ala de 1/80 care ar fi trebuit sa inghete imaginea, pt ca miscarea s-a produs inainte de declansare. Lumea se asteapta sa stii toate astea, deci e normal ca unii sa te trimita direct in service cu aparatul si obiectivul pt calibrare. Eu zic altceva. Pune aparatul pe trepied acasa. Daca nu ai, fa rost de unul. Ia 3 baterii mici, de telecomanda, AAA si o rigla. Pune rigla pe masa vertical si bateriile pe orizontala, lipite de rigla, din 5 in 5 cm. Pune aparatul pe trepied si fa teste. La 1.8, la 2.8, etc. Si selecteaza cu punctele de focus corespunzatoare cate o baterie la fiecare poza. Si foarte important: daca nu ai telecomanda, seteaza aparatul pe timer sa declanseze la 2 secunde dupa ce apesi sa faca poza, ca sa nu inregistreze nici macar miscarea degetului pe buton. Abia apoi poti sa zici ca e o problema de autofocus
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Problema autofocus???

Mesajde darthur90 » Joi Dec 05, 2013 5:37 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
darthur90 scrie:...
Eu m-am uitat direct pe aparat....nu folosesc view nx si nu il am cd-ul cu mine sa il instalez dar iti arat o poza facuta cu displayul de la d7100 un am selectat sa arate Focus Pointurile:


Curioasa treaba, dar poate ca la redimensionare, softul a sters informatia legata de aceste puncte de focalizare; ar fi interesant daca ViewNX iti arata tot acele 2 puncte pe care le arata aparatul (pe cadrul original, dar si pe cropul postat aici, pe forum). Chiar si EXIF-ul arata la "subject distance" :unknow ... deci focalizarea nu e chiar exacta.
[Probabil ca ar fi util sa folosesti ultima versiune de ViewNX descarcata de pe site-ul Nikon si nu cea de pe CD care mai mult ca sigur ca nu este ultima.]


Probabil ca atunci cand am redus dimensiunea pozei s-au pierdut si aceste detalii... dar ca sa vezi mai bine poza iti atasez un link cu fisierul RAW. Intre timp instalez si view NX

Raw file: https://www.wetransfer.com/downloads/b2064506445fedaea8c017ea1c7d46b620131204084819/39ff65
darthur90
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Dec 04, 2013 12:07 am

Re: Problema autofocus???

Mesajde darthur90 » Joi Dec 05, 2013 5:40 pm

gabyte00 scrie:Se vede foarte clar ca focusul e pe firele cu led-uri. E posibil sa ai front-focus si sa trebuiasca calibrare.

In primul rand, la f1.8 foloseste focalizarea cu un singur punct astfel o sa-ti sara focusul unde vrea el si orice diferenta la 1.8 se vede. Daca la poza ta foloseai f3.5 sau f.4 ieseau in focus si subiectul si firele. Ai nevoie de precizie mare la 1.8.

In al doilea rand uita-te pe celelalte poze si vezi daca e constanta situatia in care focusul e in fata subiectului. Daca e asa fa teste acasa la lumina buna si ajusteaza din camera focusul mai in spate sau mai in fata. Poate rezolvi asa.

am observat ca are front focus, dar nu tot timpul, am facut azi niste teste acasa, am pozat niste texte si parca nu focalizeaza bine decat de la f3.5 in sus. O sa incerc sa calibrez focalizarea din aparat, daca nu reusesc il trimit inapoi la cei de la f64.
darthur90
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Dec 04, 2013 12:07 am

Re: Problema autofocus???

Mesajde darthur90 » Joi Dec 05, 2013 6:04 pm

CosminP scrie:Acum inteleg de ce se luau "cei mari" de mine cand faceam si eu tampenii. Zici ca abia ai luat aparatu. Eu sunt de parere ca atat aparatul cat si obiectivul nu au nici o problema. Si mai sunt de parere ca, vrut nevrut, ai nimerit perfect sectiunea "tehnici de fotografiere" si nu ai pus topic-ul la "probleme tehnice". Pt ca e o mare, mare probabilitate sa fi gresit dumneata nu aparatul. In primul rand nu ai ales dumneata punctul de focus. A ales aparatul 2, pe care le-a considerat bune de ales. Data viitoare asigura-te ca alegi cu exactitate punctul de focus. In al doilea rand, cum am zis mai sus si cum au zis si colegii, apertura recomandata in conditii de iluminare insuficienta si pt portret ar trebui sa fie cam f/2.8. Pt ca la 1.8 zona de clar e cat un ac. Si trebuie mare atentie. Pt ca aparatul simte orice miscare, simte chiar si respiratia ta ca pe o miscare verticala. Daca dupa ce ai focalizat, te-ai miscat ori tu ori subiectul chiar si jumate de cm, e normal sa "sara" focusul, la valori f asa de mici cum e 1.8. Iar in cazul asta nu mai are importanta timpul ala de 1/80 care ar fi trebuit sa inghete imaginea, pt ca miscarea s-a produs inainte de declansare. Lumea se asteapta sa stii toate astea, deci e normal ca unii sa te trimita direct in service cu aparatul si obiectivul pt calibrare. Eu zic altceva. Pune aparatul pe trepied acasa. Daca nu ai, fa rost de unul. Ia 3 baterii mici, de telecomanda, AAA si o rigla. Pune rigla pe masa vertical si bateriile pe orizontala, lipite de rigla, din 5 in 5 cm. Pune aparatul pe trepied si fa teste. La 1.8, la 2.8, etc. Si selecteaza cu punctele de focus corespunzatoare cate o baterie la fiecare poza. Si foarte important: daca nu ai telecomanda, seteaza aparatul pe timer sa declanseze la 2 secunde dupa ce apesi sa faca poza, ca sa nu inregistreze nici macar miscarea degetului pe buton. Abia apoi poti sa zici ca e o problema de autofocus


Aparatul l-am luat saptamana trecuta dar nu e primul DSLR nici al doilea.Am deschis topic aici fiindca nu eram sigur ca are o problema obiectivul sau nu ma descurc eu cu el, nu am lucrat niciodata cu apertura asa mica.Nu m-am stresat sa aleg eu punctul central pentru ca am facut "prostia" sa am incredere in sistemul de focalizare al aparatului, la cat de laudat era. De acum incolo o sa folosesc o apertura mai mare, dar inainte mai fac niste teste sa ma asigur ca totusi nu este obiectivul. Mersi pentru sugestii, maine o sa fac testul propus de tine.
darthur90
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Dec 04, 2013 12:07 am

Re: Problema autofocus???

Mesajde moaartea » Joi Dec 05, 2013 6:29 pm

uite aici

http://www.dphotojournal.com/focus-test-chart.pdf

printeaza penultima pagina, si ai sa vezi daca ai sau nu probleme cu back/front focus sau e eroare umana/de aparat , aparatul s-a focalizat pe ceva ce nu vroiai tu sa se focalizeze.

si,da, asa arata o poza facuta la f1.8 cu 35-ul noaptea/seara/la lumina putina.

eu gasesc acest lucru cum arata complet nesatisfacator, asta a fost motivul pt care mi-am vadut mai demult 35-ul, pt ca eu consideram ca o poza e clara cu acest obiectiv de la 2.8, si mai rar si la 2.5, sub aceasta diafragma mie mi se pare ca nimic nu e in focus, pt ca e totul soft....la fel este/era si cu 50 1.8 D, care sub 2.2-2.5 mie mi se pare neclara poza, datorita faptului ca la acea diafragma obiectivul e soft.
culmea e ca 50-ul varianta D eu il gasesc cateodata acceptabil de soft pe full frame la 1.8, dar pe dx nu imi plce...

daca totusi ai back/front focus poti sa il reglezi la AF fine tune de la system setings din meniu.

cateodata un obiectiv focalizeaza corect pe un body, dar pe altul focusul e complet aiuria...si atunci af fine tune te ajuta sa reglezi pe body care face focus aiuria sa reglezi focusul cu acel obiectiv. asa am patit eu cu un obiectiv, care pe un d7100 si pe un d300 functiona perfect, dar pe d600 focusul era complet aiuria....a trebuie sa ii dau +20 ca sa fie ok si pe d600....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Problema autofocus???

Mesajde CosminP » Joi Dec 05, 2013 11:10 pm

Greseala mea ca m-am grabit sa dau vina pe tehnica de fotografiere. Dar nici dumneata nu ai specificat ca nu e primul aparat. Oricum, tot respectul pt raspunsul calm. Am luat in calcul si varianta ca s-ar putea sa nu fii incepator si sincer, ma asteptam sa imi sari in cap. Uite un om calumea, rational. Sper sa rezolvi problema si sa nu fie nevoie de service! :)
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Problema autofocus???

Mesajde puiugrapy » Vin Dec 06, 2013 10:02 pm

uite o poza la f1.8 facuta cu 35-ul si d90
Fişiere ataşate
 DSC_2005.jpg
NIKON D90+Nikon D700+Nikon d750+Tokina 12-24 f4+50 f1.8D+85f1.8D+Nikon 28-200 f3.5-5.6D+35f1.8+80-200f2.8+SB 20+2xDBK DF-400
https://www.facebook.com/pages/Fotograf-Grapinoiu-Petru/1117832321567050?ref=hl
http://www.flickr.com/photos/42703066@N05/
puiugrapy
 
Mesaje: 308
Membru din: Mie Oct 24, 2012 8:41 pm

Re: Problema autofocus???

Mesajde alexino » Dum Feb 02, 2014 6:27 pm

Adresez si eu o mica intrebare celor mai experimentati. Procedeul de focalizare (folosind punctul central) si reincadrare, este eficient incepand cu ce diafragme? Banuiesc ca la diafragme deschise, gen 1.8, 2.0, prin reincadrare a fugit si punctul de focus, din cauza miscarii aparatului. Uneori, prin folosirea si setarea altor puncte de focus, poti pierde cadre cu potential. Singura solutie de compromis pare sa fie cresterea campului de profunzime prin inchiderea diafragmei, acolo unde lumina o permite.
alexino
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 03, 2011 1:36 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron