Acum este Joi Mar 28, 2024 7:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Ajutor urgent!

Mesaje sterse

Re: Ajutor urgent!

Mesajde StefanSC » Vin Dec 06, 2013 5:11 pm

Cate platitudini, cate citate preluate de la altii si repetate fara un minim de filtrare prin mintea proprie :D.

Eu ma bucur cand vad un guster ce isi permite echipamente scumpe. E semn ca cineva va face un ban cinstit cand gusterul va ajunge sa creada ca va putea invata fotografie la workshop-uri.

Si cineva isi va lua un aparat bun la bani putini in urmatoarele 12 luni.
Ultima oară modificat de StefanSC pe Vin Dec 06, 2013 6:00 pm, modificat 1 dată în total.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Casper » Vin Dec 06, 2013 5:44 pm

Cine stie ... poate CVB va fi fericitul. Asa se va simti si el razbunat! :)

Totusi eu sper ca nu e vb de un "guster" cu bani. Ramane de vazut.

Numai bine!
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 06, 2013 9:28 pm

CBV scrie:E greu cu morala asta!
Inițiatorul subiectului a încetat și s-a dovedit mai deștept decât voi, care vă dați arama pe față!


Tot e bine ca ai priceput-o tu ... lupule moralist! (daca iti cautai adepti si n-ai gasit pe Facebook, aici ai reusit!)
Nu ne dam nicio "arama pe fata": incercam sa te aducem pe drumul cel bun(cu vorba doar), ca buni crestini ce suntem si intr-o perioada in care si cei mai necredinciosi isi schimba optica (la propriu, dar si la figurat ;) ); se pare insa ca te numeri printre exceptiile care confirma de obicei regula ...
Poti insa analiza cele 11 pagini de topic si vei constata ca tu esti cel care a rupt firul normalitatii, chiar daca printr-un limbaj normal. Eu ar fi trebuit sa fiu primul care sa arunce piatra (in el), dar logica si bunul simt m-au facut sa-i raspund, indiferent daca n-am simtit umil(it) sau nu fata de bugetul lui; si se pare ca am avut dreptate ;)
Poti fi insa sigur ca initiatorul nu a vrut sa-ti rupa gura (la propriu sau figurat, n-am inteles din fraza ta, dar inclin sa cred ca doar la figurat?!) cu faptul ca inteligenta lui produce mai multi bani decat a ta.

Totusi, daca te putem ajuta sa-ti invingi intr-ul fel frustrarile ca n-ai noroc de mai multi bani pe cat prestezi, poti deschide un topic personal si sunt sigur ca multi dintre membrii acestui forum te vor ajuta, fara a considera ca se injosesc daca iti raspund.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 06, 2013 9:37 pm

Casper scrie:... Ti se pare 3000 euro o suma de neatins in conditiile in care doar pe tigari un fumator arunca cam 1000 euro anual pe tigari? ...


Tigarile sunt mizilic ... sa vezi cat costa curvele/an :!: (dar probabil ca ... nu e cazul sa-ti incarci memoria cu astfel de statistici).
Aici recunosc si eu ca ... frustrarile sunt ceva mai delicate ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor urgent!

Mesajde CBV » Sâm Dec 07, 2013 1:38 pm

Bogdan Dulgheru, deplâng capacitatea ta de înțelegere. Dar n-am pretenții.
Nu știu ce vrei să spui cu Facebook.
Nu cumva ești un brav securist?
Cred că te ocupi cu lucruri deocheate.
CBV
 
Mesaje: 349
Membru din: Lun Oct 04, 2010 4:35 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde CTz » Dum Dec 08, 2013 9:30 pm

Prietene. Tu ori ai 10 ani ori 100... Altfel nu pricep... Iar frustrarile le poti tine pentru tine, nu le mai publica pe forum.
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor urgent!

Mesajde GridLine » Mar Dec 31, 2013 7:47 pm

Casper scrie:E de ras...dar si de plans... Cand te gandesti ca sunt atatia pasionati care se chinuie ani sa isi achizitioneze echipament...respirand fotografie zi de zi.

C'est la vie....


Să înțeleg că acuzi voalat omul că are bani să-și ia un aparat bun? Poate era mai bine ca pasionații să respire niște manuale în școală, și să aibă acum o ocupație care să le permită să-și achiziționeze echipament în "luni", măcar...
GridLine
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Dec 30, 2013 3:24 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde alinsaga » Vin Mai 02, 2014 5:30 pm

Radu_Grozescu scrie:
CBV scrie:Era vorba despre faptul că dumneavoastră nu aveți de ce să răspundeți unei persoane, în particular, pentru niște bani,


OK. În continuare, un minuscul tratat de tehnică fotografică, evident gratuit:

a - o fotografie tehnic bună este:
    1 - clară (măcar o parte din subiectul principal)
    2 - are o luminozitate potrivită (unii ar zice expunere)
    3 - culori plăcute (nu neapărat exacte, dar plăcute).

b - cum rezolvăm:
    1: focalizare si timpul de expunere (care se ocupă de redarea mișcării)
    2: timp de expunere (redarea mișcării), diafragmă (profunzime), sensibilitate (calitatea imaginii prin absența/prezenta zgomotului).
    2a: Pentru cei care utilizează moduri automate (P, S, A, TTL la flash, solutia este Corectia de expunere)
    3: balansul de alb

    Cireasa de pe tort: - Picture control = redarea tonurilor

Nimic, nimic de ascuns, totul e la vedere :-)



Excelent de simplu explicat .
Ati uitat o solutie : PHOTOSHOPAREA , cica in stil "modern" :lol: :lol: :lol:
De fapt unii din 3 poze trase, doua sunt diferite si la nici una nu seamana culorile cu naturalul . Da.. asa e in arta ...nici nu conteaza obiectivul, conteaza maestria si photoshopul. Nu-ti place culoarea sau decolorarea...nu te pricepi la arta . Abstracta :lol: :D
Ultima oară modificat de alinsaga pe Vin Mai 02, 2014 5:42 pm, modificat 1 dată în total.
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Ajutor urgent!

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mai 02, 2014 5:41 pm

alinsaga scrie:Excelent explicat .
Ati uitat o solutie : PHOTOSHOPAREA , cica in stil "modern" :lol: :lol: :lol:
De fapt unii din 3 poze trase, doua sunt diferite si la nici una nu seamana culorile cu naturalul . Da.. asa e in arta ...nici nu conteaza obiectivul, conteaza maestria si photoshopul. Chiar daca ce rezulta e abstract :D


E adevărat. Dar eu predau partea de fotografiere, nu de prelucrare, aici sunt prea multe variabile si posibilităti.

Dar cu o fotografiere îngrijită se poate obtine fie o imagine cel putin decentă, fie un material foarte bun pentru a avea ce prelucra mai departe.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor urgent!

Mesajde alinsaga » Vin Mai 02, 2014 5:45 pm

Va apreciez ca invatati oamenii sa fotografieze intai corect si doar apoi sa recurga la prelucrare .
Doar ca multi fac invers . Prelucreaza la greu, calupuri intregi de raw-uri. Va dati seama ce arta ... de serie . :lol:
Cam asta aveam de zis .

Pe unii chiar va stimez si am invatat multe de la unii prezenti in aceasta comunitate .
La revedere !
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Anterior

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron