Acum este Joi Mar 28, 2024 3:42 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon 1 S1 sau P330?

Noua categorie de aparate foto A-CIL (Advanced Camera Interchangeble Lens)

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde DannyMC » Dum Ian 05, 2014 4:25 pm

Cumpara o pompita, ca asta si sufla cu ea peste senzor, tinand aparatul cu montura in jos. Ai grija sa nu atingi ceva prin interior.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde IonutOnu » Dum Ian 05, 2014 4:33 pm

Am cumparat o pompita (link magazin online) si un set de servetele pentru curatare! Pompita are si o periuta! Sper sa ma ajute. Multumesc!
IonutOnu
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Iun 26, 2013 3:41 pm

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde emil » Dum Ian 05, 2014 11:33 pm

IonutOnu scrie:Am cumparat o pompita (link magazin online) si un set de servetele pentru curatare! Pompita are si o periuta! Sper sa ma ajute. Multumesc!


Doar SA NU FOLOSESTI periuta sau servetelele umede pentru curatat senzorul, il poti deteriora daca faci asta.

Dupa cum ti s-a spus mai devreme, demonteaza obiectivul, intoarce camera cu "gaura" in jos si sufla de cateva ori in interior, asa ar trebui sa iasa particulele mai mari de praf.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde IonutOnu » Lun Ian 06, 2014 12:20 am

Astept sa imi vina pompita. Sunt cateva punctulete mici de praf..O sa folosesc asa aparatul pana il curat! Servetelele le-am cumparat pt obiectiv. Multumesc mult. Mai astept idei, pareri..etc.
IonutOnu
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Iun 26, 2013 3:41 pm

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde IonutOnu » Mie Ian 08, 2014 9:23 pm

Mi-a venit pompa de aer si am incercat sa scap de acele puncte dar tot acolo sunt..Cred ca s-au lipit acolo din cauza condensului sau mai stiu eu ce..Nu sunt prea semnificative dar parca nu ma simt eu bine pana nu scap de ele..
IonutOnu
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Iun 26, 2013 3:41 pm

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde IonutOnu » Sâm Ian 11, 2014 4:45 pm

Exista posibilitatea sa intre praf in interiorul obiectivului ?
IonutOnu
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Iun 26, 2013 3:41 pm

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Ian 11, 2014 7:25 pm

IonutOnu scrie:Exista posibilitatea sa intre praf in interiorul obiectivului ?


Sigur ca da: in momentul in care se face zoom si tubul interior se misca fata-spate, acesta (tubul) se electrizeaza (mai mult la tuburile din plastic), atrage particule de praf (multe invizibile ochiului uman) pe care le transporta in interiorul obiectivului. De obicei, intre corpul obiectivului si tubul ce se deplaseaza, se monteaza un fel de perie care descarca electrostatic tubul si colecteaza toata mizeria acumulata; cu timpul aceasta perie isi pierde calitatile antistatice si atunci impuritatile patrund in obiectiv (unde chiar exista probabilitatea sa formeze fungus sau mucegai, functie de conditiile de depozitare si mediul prin care a trecut obiectivul). Particulele mari, ca dimensiune, sunt atrase (si/tot) electrostatic in corpul aparatului in momentul schimbarii obiectivului in medii "murdare"; cauza este in general energia electrostatica generata de elementele electrice (electro-magnetice mai exact) din corpul aparatului (senzor, bobine, oglinzi cu cadru de plastic aflate in miscare, etc.)
Unele obiective, din constructie, sunt mai susceptibile la a capta praf extern (in general cele prevazute cu 2 tuburi - duo-cam - care se extind la zoom).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde IonutOnu » Sâm Ian 11, 2014 9:02 pm

Il am de nici o luna..M-am uitat mai atent si parca se vad doua impuritati cat varful de ac in interior..Nu cred ca necesita curatare..
IonutOnu
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Iun 26, 2013 3:41 pm

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Ian 12, 2014 9:34 am

IonutOnu scrie:Il am de nici o luna..M-am uitat mai atent si parca se vad doua impuritati cat varful de ac in interior..Nu cred ca necesita curatare..


Incearca o suflare cu pompa ... poate acele puncte se afla pe prima lentila de la montura; daca nu apar in fotografii, nu e cazul sa-ti faci griji inutil.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde IonutOnu » Dum Ian 12, 2014 2:45 pm

Am incercat cum ai zis tu si acum parca sunt mai multe! Am facut o poza la cerul albastru, la diafragma cea mai inchisa!
Imagine
IonutOnu
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Iun 26, 2013 3:41 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon 1

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron