Acum este Joi Mar 28, 2024 11:36 am

Articole Nikonisti.ro

[Galerie] Fotografia de Produs

Artistic si cat mai comercial

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde serban.gheorghiu » Joi Mar 14, 2013 10:57 am

sper sa nu dezamagesc prin produsul ales:)
Fişiere ataşate
 Canon 600D.jpg
serban.gheorghiu
 
Mesaje: 94
Membru din: Dum Noi 18, 2012 1:15 pm

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mar 14, 2013 11:05 am

serban.gheorghiu scrie:sper sa nu dezamagesc prin produsul ales:)


Oh, nu.

Sigur că nu e vina dumneavoastră că produsul arată cum arată :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde mcn » Joi Noi 14, 2013 11:24 am

Buna ziua,

As dori sa primesc ceva sfaturi , comentarii legate de aceasta fotografie. Desigur o prima autocritica ar fi faptul ca nu mi-am cosmetizat produsul. Fotografia este facuta cu D800+105f2.8, flash SB900, 2 lampi cu becuri 25W 5200K cu difuzoare. Am facut 6 cadre pe care le-am suprapus prin photo stacking. Am folosit prioritate de timp ca sa pot evidentia cat de cat faptul ca functioneaza
Fişiere ataşate
 1.jpg
mcn
 
Mesaje: 379
Membru din: Dum Noi 29, 2009 4:33 pm

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde alex20alex » Dum Ian 05, 2014 2:57 pm

O incercare de fotografie de produs cu " model sexy " :)
Fişiere ataşate
 DSC_0050-31.jpg
Avatar utilizator
alex20alex
 
Mesaje: 34
Membru din: Mar Apr 23, 2013 8:47 am

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde ir_valentin » Mie Ian 08, 2014 2:20 pm

Incerc si eu. Foto tuburi acrilice si ceas Casio. La ceas tehnica a fost de light painting, 2 expuneri si ca fundal am folosit telefonul mobil cu un pattern facut in photoshop .
Fişiere ataşate
 ivalentin_ro.JPG
Fotografie produs ceas
 IMG_4742.jpg
Fotografie produs tuburi acrilice
Avatar utilizator
ir_valentin
 
Mesaje: 72
Membru din: Dum Dec 04, 2011 6:54 pm
Localitate: Craiova

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Ian 08, 2014 6:57 pm

Prima e interesanta si bine realizata.

Ceasul in schimb e pus pe planul 2 de fundalul tipator care distrage privirea de la subiect (ceas); ceasul pare a nu fi chiar in focus - se poate ca tehnica cu 2 cadre sa fie de vina, acestea nefiind perfect aliniate.
Nici pozitia limbilor nu a fost aleasa prea fericit: secundarul se cam petrece peste acul alarmei (in general la fotografierea ceasurilor se prefera aranjarea limbilor sub forma de "smile" sau "bifa", adica 10:10 sau 13:50 iar secundarul si/sau alarma intre 5 si 7, functie de unde e pozitionata data la ceasurile prevazute cu aceasta facilitate; in acest fel sunt subliniate caracteristicile ceasului, sigla producatorului nu este obturata de niciun element).
Nici spatiul mare din jurul produsului nu e folositor; pune in evidenta fundalul de parca acesta ar fi subiectul. Poti face comparatii cu un crop (raport 1:1 ?!) al cadrului in jurul subiectului sau cu un cadru in care este eliminat complet fundalul (eventual combinat si cu un crop: ceasul va parea mai mare si va putea fi asimilat mai bine cu subiectul).

La fotografiile de produs se elimina si watermarkul.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde ruxandy » Dum Ian 12, 2014 10:38 am

aremus86 scrie:Cu ce aparate fotografiati aceste produse. Vreau sa fac si eu poze produselor ce le comercializez... ce aparat imi pot lua pentru a face poze mai bune decat acestea http://www.impact-vision.ro/firme-luminoase/


Ha ha ha ! Buna asta...
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde r.s. » Sâm Ian 25, 2014 2:52 pm

si-am furat un portofel, ce n-avea nimic in el...
Fişiere ataşate
 116.JPG
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde r.s. » Sâm Ian 25, 2014 3:14 pm

pofta buna
Fişiere ataşate
 crochete de pui.jpg
 somon la gratar.jpg
 tortellini all forno.jpg
 fish and chips.jpg
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde moaartea » Sâm Ian 25, 2014 5:16 pm

dupa mine balansul de alb este "prea galben", adica as fi trebuit sa fie setat la mai putine grade K.

de asemenea, sunt prea saturate pt gustul meu,

ca si incadrari dupa mine eu as fi fotografiat sau mai larg sau mai strans, sunt undeva la mijloc si nu sunt sificient de strans ca sa zici ca e detaliu nici larg ca sa vezi toata farfuria/platoul

mie imi place prima cel mai mult, incadrarea destul de buna, daca era si culorile putin mai aproape de realitate era mai ok.

in poza 2 bucata aia de servetel alb e enervanta TAREEEE, la fel si faptul ca e ciobit bolul - sau asa apare, undeva mai in stanga fata de servetelul ala.

in poza 3, asa ca o idee, exista servetele, iar cu servetelele stergi uleiul ala ca e neuniform si enervant sau daca vrei sa se vada, dece nu l-ai uns peste tot sa fie mai uniform...cred ca una din astea 2 mici imbunatatiri ar fi facut poza mai buna

poza 4 - firimiturile alea se pot sterge tot cu un servetel sau daca nu aici in PS sau alt program asemanator le stergi imediat. de asemena fundalul care este maro, este destul de enervant mai ales in partea suanga sus si distrage ochiul de la subiectul fotografiei,care presupun ca e mancarea din farfurie.

astea sunt parerile mele, cred ca fiecare are pareri diferite, eu am spus ce stiu si ce gandesc acum, pt ca numai asa putem invata uni de la altii, dupa ce sti ce gandesc ceilalti poti sau nu tine cont de parerile lor dar e important sa le afli.

mai jos atasez si eu cateva din incercarile mele majoritatea de prin 2011, ulterior nu prea m-o mai interesat "fotografia de mancare".








moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori