Acum este Joi Mar 28, 2024 7:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Preset-uri pentru Lightroom

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Preset-uri pentru Lightroom

Mesajde sfedu » Mie Ian 22, 2014 3:06 pm

Rugamintea mea este imi sugerati surse de unde pot cumpara preset-uri pentru lightroom,deoarece luand la intamplare pe internet nu am nimerit tocmai ce imi doream.
Multumesc.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Preset-uri pentru Lightroom

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Ian 22, 2014 6:18 pm

Aici: http://www.lightroompresets.com/blogs/pretty-presets-blog/9664135-top-3-most-downloaded-lightroom-presets ai ajuns si nu ti-a placut nimic?

[e primul raspuns la cautarea dupa "lightroom preset download" in Google; pentru cele gratuite se adauga termenul "free"]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Preset-uri pentru Lightroom

Mesajde moaartea » Mie Ian 22, 2014 6:37 pm

http://www.plattstore.com/category_s/25.htm

sunt de parere ca preseturile sa ti le faci singur in functie de ce folosesti cel mai mult/des.

si un preset dupa mine ar trebui sa poarte numele exact ce face - ex: vignetare_xxx, sharp_xxx, lansdcape_xxx, portrait_xxx, unde xxx sa scrie se ce face, ex sharp_high frequency_low(aplica un sharp la pozele care au multe detalii fine,intensitatea mica) sau sharp_low frequency_high(aplica sharp pozelor cu detalii putine, intensitate mare), si astfel poti imediat sa combini mai multe preseturi pt ce ai nevoie.

doar Jared Platt avea preseturile structurate in acest fel (parca mai era cineva dar nu imi aduc aminte numele sau link)


daca preseturile au nume ciudate sau fac mai mult de 1-2 chestii atunci vor fi foarte specifice si pot fi aplicate doar pe 1 din 1000....000 poze, si ate nu e foarte eficient....ca sa nu mai zic ca nu le poti retine si trebuie sa le aplici pe toate pe rand sa vezi care iti place....

in alta ordine de idei poate LR5.5 sau LR6 va aduce odata posibilitatea vizualizarii pe ecranul mare (pe poza) cun va arata un preset daca va fi aplicat fara sa fi nevoit sa il aplici...(in preview acolo e poza prea mica sa iti dai seama)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Preset-uri pentru Lightroom

Mesajde sfedu » Mie Ian 22, 2014 10:00 pm

multumesc
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Preset-uri pentru Lightroom

Mesajde emil » Vin Feb 14, 2014 11:14 am

In caz ca intereseaza pe cineva, onOne software are cateva seturi de preseturi gratuite pentru Lightroom.
Le gasiti la adresa http://www.ononesoftware.com/products/lightroom-presets/.

Nota : nu verifica numele/adresa de email introduse, asa ca nu e neaparat nevoie sa introduceti datele reale :mrgreen:
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Preset-uri pentru Lightroom

Mesajde ionut_hrh » Mar Apr 15, 2014 7:40 pm

mai este valabil anuntul?
ionut_hrh
 
Mesaje: 117
Membru din: Dum Sep 15, 2013 9:30 pm


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron