Acum este Vin Mar 29, 2024 2:37 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema intensitate blit SB700 off camera SU-4 mod Manual

Blituri externe de la Nikon

Problema intensitate blit SB700 off camera SU-4 mod Manual

Mesajde demiandorin » Sâm Mar 15, 2014 11:30 pm

Buna ziua

Daca pun blitul (SB700) pe camera (D5100), ambele fiind setate in mod manual, totul functioneaza normal din punct de vedere al reglajului intensitatii blitului (1/1-intensitate maxima, 1/128-intensitate minima).

Daca blitul este off camera, setat la fel pe mod manual, pus pe REMOTE si folosind setarea SU-4, camera in mod manual, cu panel pentru blitul incorporat SG-3IR, intensitatea la care se declanseaza blitul nu mai functioneaza corect. Intensitatea maxima nu mai este la 1/1 ci la 1/1 -0,7 EV, iar intensitatea minima este la 1/1 -0,3 EV in loc de 1/128. Este exact ca si cand s-ar decala toata scara de reglare a intensitatii cu -0,7 EV. Ca o exceptie a acestui decalaj, la valoarea de 1/2, are din nou intensitate minima.

Precizez ca atat camera, cat si blitul off camera au fost pe trepiede, fara a schimba pozitia acestora in timpul testului, sau setarile camerei ( Manual, 1/100, f/5.6, ISO 100). Am repetat testul de mai multe ori, incercand alte pozitionari si am obtinut acelasi rezultat.

Am ilustrat aceasta problema in graficul atasat.
Grafic.jpg

A mai intalnit cineva problema asta? Gresesc eu ceva sau este o problema cu blitul? Blitul este nou, in perioada de garantie, imi recomandati sa-l trimit in service?
Va multumesc.
Ultima oară modificat de demiandorin pe Dum Mar 16, 2014 12:48 am, modificat 1 dată în total.
demiandorin
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 22, 2012 9:55 am

Re: Problema intensitate blit SB700 off camera SU-4 mod Manu

Mesajde demiandorin » Dum Mar 16, 2014 12:44 am

:idea: Am gasit si rezolvarea problemei:

Eu foloseam doar modul de fotografiere pe manual, iar blitul incorporat era setat pe TTL. Daca se seteaza si blitul incorporat pe manual (MENU -> CUSTOM SETING MENU -> e Bracketing/flash -> e1 Flash control for built-in flash -> Manual), functioneaza totul perfect (intensitate maxima la 1/1 si minima la 1/128).

Merci mult si scuze ca m-am grabit sa cer pareri inainte de a incerca toate variantele. Poate totusi mai ajuta pe cineva.
demiandorin
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 22, 2012 9:55 am


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron