Acum este Joi Mar 28, 2024 1:01 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce teste se fac atunci cand cumperi un blit SH?

Blituri externe de la Nikon

Ce teste se fac atunci cand cumperi un blit SH?

Mesajde maariuspop » Mie Apr 02, 2014 8:54 am

Salutari tuturor,
Ma intereseaza sa aflu ce tip de testari (pe langa cele, sa le zicem evidente) se fac pentru a verifica un blitz cumparat in regim SH.
De exemplu, ce test ar trebui sa fac pentru a afla cate declansari are blitul cu pricina?
Astept cu mare interes raspunsurile voastre.
Va multumesc anticipat!
maariuspop
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Iul 19, 2012 10:42 am

Re: Ce teste se fac atunci cand cumperi un blit SH?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Apr 02, 2014 9:18 am

maariuspop scrie:...
De exemplu, ce test ar trebui sa fac pentru a afla cate declansari are blitul cu pricina?
Astept cu mare interes raspunsurile voastre.
Va multumesc anticipat!


Nu se face niciun test, pentru ca numarul de declansari nu poate fi aflat; e similar cu un bec obisnuit, cumparat din magazin: nu cunosti citi l-au testat/aprins inaintea ta si mai ales de cite ori. Uzura lampii se apreciaza ochiometric, dupa eventualele afumari ale lampii si/sau integritatea plasticului difuzorului.

Ca teste importante: teste de expunere corecta (sa nu sub/supra expuna) si eventual de WB (se compara temperatura de culoare intre blitzul de pe aparat si cel extern in aceleasi conditii) si testarea corectitudinii modurilor de functionare (slave, wireless, etc.) si a zoom-ului difuzorului (eventual a timpilor de incarcare ce trebuie sa fie apropiati de cei specificati de producator).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce teste se fac atunci cand cumperi un blit SH?

Mesajde maariuspop » Mie Apr 02, 2014 12:26 pm

mersi pt raspuns ...
maariuspop
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Iul 19, 2012 10:42 am

Re: Ce teste se fac atunci cand cumperi un blit SH?

Mesajde gabyte00 » Mie Apr 02, 2014 8:26 pm

Eu am luat anul trecut un SB910 sh. Am verificat să nu aibă urme de lovituri pe la colţuri, să meargă zoom-ul dintr-un capăt în altul, să funcţioneze toate butoanele şi l-am pus pe aparat să văd daca se declanşează. Atâta tot. Îl folosesc de atunci destul de intensiv cand mă duc la evenimente şi nu am acut nici o problema. Cel de la care l-am luat mi l-a dat cu factura originală şi certif de garanţie că mai avea vreo 9 luni. L-am dus la sfârşitul anului la verificat pe garanţie şi toate sunt ok.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Ce teste se fac atunci cand cumperi un blit SH?

Mesajde mumus » Mie Apr 02, 2014 8:47 pm

Eu zic doar atat, sa cumperi doar ce vezi cu ochii tai, pe mine ma aburit un 'mare fotograf' din iasi cu un sb600 folosit un singur sezon, si e defapt o cazatura, da na... mi-am asumat acest risc in momentul in care am hotarat ca il iau de pe net... nu e luat de pe nikonisti, tipu a zis ca nu are cont aici... ii stiu numele are o firma foto video in iasi , e un magar...

De asta zic, inafara de ce au zis colegii sa verifici, sa nu iei de pe net doar daca le verifici cumva...

Tipul mi-a zis ca pune coletul cu desfacere inaintea platii, nu a fost asa... am mers pe incredere si am luat o cazatura...dar macar e functionala...

Constantin Stan se numeste si banuiesc ca firma lui este ProHdTv.ro

Dupa ce am desfacut coletul, l-am sunat si iam zis ca mi-a dat o cazatura de blitz... el ma 'asigurat' ca o sa ma mai tina mult si bine... om vedea, ca nu asa pare dupa estetica...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Ce teste se fac atunci cand cumperi un blit SH?

Mesajde berila_mz » Mie Apr 02, 2014 8:50 pm

@ mumus

Trebuia sa ii refuzi coletul...
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Ce teste se fac atunci cand cumperi un blit SH?

Mesajde mumus » Mie Apr 02, 2014 9:00 pm

Am mers pe incredere, pe urma sa vad ca deabea il poti roti, sticla afumata, desi el zicea ca a fost folosit in singur sezon si doar pe putere mica, a si mentionat ca sticla nu este afumata... a zis ca are urme de uzura, da nu a zis ca e cazatura...

E vina mea, m-am bucurat pe moment ca macar declanseaza...

Asta e, pe viitor am sa cer poze in detaliu, am sa inregistrez convorbirea si nu voi mai crede in onestitate...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Ce teste se fac atunci cand cumperi un blit SH?

Mesajde moaartea » Mie Apr 02, 2014 10:02 pm

din cate stiu eu constantin stan acum vreo vreo 2 sau 3 ani i-o dat buleala la o cunostinta care sta in iasi...i-o zis ca vine nevasta lui la nunta ca fotograf, o venit alta persoana de care nu au fost multumiti....acum nu mai stiu ce face, dar am inteles ca tot agentie este..deci trimite persoane la nunti...acele persoane nu au grija de aparatura, ca daca nu o dat aia bani pe ele nu...asa ca nu ma mir ca ti-o trimis un blitz care avea "sticla" din fata topita(de fapt e plastic si nu sticla)

eu nu cumpar nimic de pe net daca nu pot deschide coletul...ii spun la om din start..mi le trimiti ca sa pot deschide coletul altfel il refuz...am refuzat 2 colete pt ca aia nu mi-o pus prin ce curieram am specificat eu ca sa pot deschide si testa produsul inainte sa il platesc...


in alta ordine de idei, tu nu ai cerut poze cu blitul????


[b]si daca tot vb despre ce sa te uiti la un blitz eu m-as uita la 3 chestii(de fapt 4): [/b]

- 1 pe exterior carte zgarieturi sau urme de cazaturi are la exterior, pe carcasa de plastic neagra si pe ecran- asta spune daca o fost ingrijit sau a fost folosit pe la evenimente sau de alte persoane fotografi de profesie, care vad aparatura ca PE UNELTE, si nu de amatori care vad aparatura ca pe un bibelou...eu prefer sa iau de la amatori orice iau...(amatori ma refer in cazul acesta la toate persoanele care nu traiesc din fotografie si care profesia lor nu este fotograf)

- 2 pe "sticla" din fata(lentila fressnell din plastic) sa te uiti daca sunt urme de topire sau de inceput de topire. daca aia e in stare perfecta - ca nou atunci eu as zice ca merita sa il iei. daca sunt urme cat de mici de topire sau uzura la acea lentila atunci in functie de pret te gandesti daca se merita sau nu

- 3 patina blitului cat de oxidata este - in timp cand pui mana pe patina blitului se oxideaza, isi schimba culoare,etc etc, asta indica faptul ca acel blitz a fost folosit mai mult timp - a fost pus pe camera si luat jos si tot asa...ca atunci atingi cu mana acea patina...in general eu la asta ma uit prima data...pt ca lentila din fata o inlocuiesti odata cu schimbarea tubului de la blitz daca se arde, dar patina nu o schimbi.

- 4 cred ca e la mintea omului,dar no poate mai sunt exeptii......verifici daca toate butoanele functioneaza, daca functioneaza blitul cand il pui pe camera, faci 2-3 poze cu el. daca toate sunt ok il cumperi. simplu.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Ce teste se fac atunci cand cumperi un blit SH?

Mesajde mumus » Joi Apr 03, 2014 5:56 am

Oameni ca astia merita tepuiti si ei.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Ce teste se fac atunci cand cumperi un blit SH?

Mesajde AdrianModelis » Joi Apr 03, 2014 11:23 am

Pune-l pe manual, la putere maxima, cu baterii noi, si declanseaza-l de cateva ori. Urmareste timpul de incarcare. Daca estetic e ok inseamna ca e bun. Mai poti incerca sa testezi diversele moduri (SU, CLS). Vestea buna este ca lampa se schimba, vestea mai putin buna e ca va costa cateva sute de ron. In rest, daca functioneaza normal la testare, va functiona la fel si inainte si dupa schimbarea lampii. Nivelul de 'degradare' al lampii nu poate fi stabilit dupa cunostintele mele (poate o inspectie vizuala dar ar trebui desfacut blitul ceea ce e nerecomandat daca nu te pricepi).
Avatar utilizator
AdrianModelis
 
Mesaje: 709
Membru din: Mie Mar 21, 2012 11:06 am


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori