Acum este Vin Mar 29, 2024 11:33 am

Articole Nikonisti.ro

Dezactivare modul GPS la Coolpix 520

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Dezactivare modul GPS la Coolpix 520

Mesajde liviu.m » Mie Apr 16, 2014 11:24 am

Aș dori să achiziționez un P520 și să fac trecerea de la un compact (Panasonic DMC-FZ5 de 8 ani) spre un bridge.

Se poate dezactiva funcția GPS la P520? Unele recenzii de pe net arătau că localizarea este cam înceată (știu cu ce se „mănâncă” GPS-urile, le folosesc la hărți digitale). În plus, în multe cazuri chiar nu mă interesează înregistrarea acestor informații sau mă găsesc în locuri unde semnalul GPS este foarte slab/inexistent/greu accesibil (ex. cheile unor pâraie) și cred că astfel aș mai reduce din consumul bateriei cu o funcție care nu-mi e de folos pe moment.

În plus, cum se comportă P520 în codiții de iluminare mai slabă ( de ex. fotografia de interior, și aici mă refer la încăperi mai mari, nu doar camere de apartament)?

Mulțumesc pentru atenție.
liviu.m
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 16, 2014 11:14 am

Re: Dezactivare modul GPS la Coolpix 520

Mesajde emil » Mie Apr 16, 2014 2:57 pm

Conform manualului de utilizare (care-l gasesti AICI) trebuie sa activezi functia de GPS ca sa se inregistreze in poze. Cu alte cuvinte, nu merge intotdeauna ci doar daca tu ceri sa fie activat.

Referitor la cum functioneaza nu stiu pentru ca nu l-am folosit, ideal ar fi sa mergi la un magazin sa faci acolo teste sa vezi cum te "intelegi" cu camera.

Poti sa te uiti la review-ul facut de CameraLabs, acolo ai si poze facute in diferite conditii de iluminare.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Dezactivare modul GPS la Coolpix 520

Mesajde liviu.m » Mie Apr 16, 2014 4:08 pm

Mulțumesc de răspuns!
liviu.m
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 16, 2014 11:14 am

Re: Dezactivare modul GPS la Coolpix 520

Mesajde clambin78 » Lun Mar 25, 2024 6:08 am

This one-of-a-kind game has generated considerable interest. A visit to the Playtime toy factory is mandatory in nytimes crossword. The whereabouts of the absent employee remain a mysterious case that requires resolution. A wide array of tools is at one's disposal in preparation for retaliation. Attempt to maintain your life at all costs while evading capture.
clambin78
 
Mesaje: 155
Membru din: Mie Mai 10, 2023 6:37 am


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori