Acum este Joi Mar 28, 2024 4:25 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema autofocus???

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Problema autofocus???

Mesajde moaartea » Dum Feb 02, 2014 11:51 pm

alexino scrie:Procedeul de focalizare (folosind punctul central) si reincadrare, este eficient incepand cu ce diafragme? Banuiesc ca la diafragme deschise, gen 1.8, 2.0, prin reincadrare a fugit si punctul de focus, din cauza miscarii aparatului.


depinde de mai multe chestii,printre care:
focala folosita -una e sa reincadrezi cu un 28mm la 1.8 si alta e cu un 85 la 1.8, la 85 ai mult mai mic dof-ul
senzor - dof-ul la fx 2.8 e aprox egal cu 1.8 dx
cat de departe esti de subiect - dof-ul e mai mare cu cat distanta pana la punctul unde focalizezi e mai mare.
daca subiectul e static si tu nu misti aparatul in fata/spate deloc e ok,
daca subiectul se misca cat de putin pana recompui cadrul subiectul a iesit din dof si e neclar.

pe subiecte statice chiar si pe 1.8 85mm ff poti sa recompui - mie imi iese in multe cazuri,dar eu 99% folosesc afc 3d pt ca sau eu sau subiectul suntem in miscare si la dif-uri mici si uun cm e suficient sa nu am clar ce vreau eu,sau pana se focalizeaza am pierdut cadrul.

alexino scrie:Uneori, prin folosirea si setarea altor puncte de focus, poti pierde cadre cu potential.


eu nu sunt de acord. incearca afc si vezi daca te obisnuiesti cu el.si sa tragi mai multe cadre. daca subiectul se misca nu prea vad alta obtiune

alexino scrie:Singura solutie de compromis pare sa fie cresterea campului de profunzime prin inchiderea diafragmei, acolo unde lumina o permite.


la afs asa e .
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Problema autofocus???

Mesajde alexino » Lun Feb 03, 2014 3:38 pm

Da, stiu ca un factor important e si distanta focala, am omis sa mentionez ca e vorba de cca. 100mm , pe body full frame. Eu ma refeream in postare la subiecte statice. Multumesc mult pentru explicatii. :)
alexino
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 03, 2011 1:36 pm

Re: Problema autofocus???

Mesajde cata_124 » Mar Feb 25, 2014 6:44 pm

Am vazut la inceputul topicului ca se vorbea de verificarea punctelor de focus.Cum pot face asta,am programul instalat si am un Nikon P500 am deschis o poza cu programul si vad in bara de sus un chenar si scrie focus point dau pe el si nu arata nimic pe poza doar se ingalbeneste daca dau clik pe el.Am si eu o problema de genul asta,nu toate pozele imi ies destul de clare,unele dintre ele chiar blury,folosesc modul A focalizare AF si uneori infinita cand depasesc zoomul optic. mod focalizare AF-F si mod zona AF centrala.
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Problema autofocus???

Mesajde cristiR » Joi Apr 24, 2014 8:17 am

Salutare.

Am un Nikon D3100 si un fix de 35mm tot de la Nikon.
Se intampla cam in 30% din cazuri, cand fac o poza mai multor subiecti, sa se faca focus doar pe unul sau pe doi.

Chiar daca de exemplu unul sta in bratele celuilalt, focusul se face doar pe unul din ei. Celalat este usor out of focus.
Nu imi amintesc sa fi avut problema asta cu obiectul standard de 18-55mm.

Nu ma prind ce fac gresit. Sunt convins ca eu sunt de vina si ca nu folosesc corect ceva.

Ajutor. :)
cristiR
 
Mesaje: 38
Membru din: Mie Ian 04, 2012 11:13 am

Re: Problema autofocus???

Mesajde gabyte00 » Joi Apr 24, 2014 9:16 am

Micşorează diafragma. Sigur eşti pe la 1.8-2.8. Cu 18-55 e normal să nu fi păţit asta că sub 3.5 nu puteai să te duci.
Când fotografiezi persoane în planuri diferite sau grupuri şi le vrei în focus pe toate lucrează cu diafragme mici (4-5.6).
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Problema autofocus???

Mesajde cristiR » Joi Apr 24, 2014 11:24 am

Ai dreptate.

Multumesc.
cristiR
 
Mesaje: 38
Membru din: Mie Ian 04, 2012 11:13 am

Re: Problema autofocus???

Mesajde alina_ro » Dum Mai 18, 2014 5:51 pm

Salut si bine v-am gasit! Detin un D3100 si un nikkor 50mm f/1.8G AF-S si se pare ca focalizarea fotografiilor imi iese pe alaturi :). Mai exact, la portret, de exemplu, focalizez pe ochiul stang si imi iese sharp ochiul drept. Folosesc AF-S single, punctul central. Am verificat si cu ViewNX si imi apare punctul de focalizare cel ales de mine. Numai in poza nu apare :)). Am testat si cu obiectivul de kit...cu el pare sa fie ok. Pe focus manual (atunci cand imi iese :D) este ok. Obiectivul e luat in noiembrie 2013 si nu cred ca are 1000 de cadre. Aveti ceva idei ce ar putea fi?
alina_ro
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mai 18, 2014 5:35 pm

Re: Problema autofocus???

Mesajde berila_mz » Dum Mai 18, 2014 9:54 pm

Incearca AF-C, probabil folosesti f 1.8, unde cativa mm de miscare a aparatului intre momentul focusului si a fotografiei dau aceste erori.
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Problema autofocus???

Mesajde alina_ro » Lun Mai 19, 2014 7:43 am

Nu folosesc f1.8. L-am testat inclusiv la f5. In urma recomandarii tale l-am testat si cu AF-C. Cu ocazia asta am aflat ca nu focalizeaza deloc in modul AF-C :shock: . Probabil v-a trebui sa ajung cu el in service. Multumesc.
alina_ro
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mai 18, 2014 5:35 pm

Re: Problema autofocus???

Mesajde berila_mz » Lun Mai 19, 2014 5:22 pm

Directia Service!!!
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron