Acum este Joi Mar 28, 2024 7:31 pm

Articole Nikonisti.ro

greșeală?

Mesaje sterse

Re: greșeală?

Mesajde cezarzanf » Mie Iun 04, 2014 8:08 am

6d care are -3ev sensibilitatea pe punctul central și e destul de lăudat pentru focusul pe întuneric și 24-105L F4.
Dar am avut d3100 și d90 acum ceva vreme. :-)
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: greșeală?

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Iun 04, 2014 8:39 am

cezarzanf scrie:6d care are -3ev sensibilitatea pe punctul central și e destul de lăudat pentru focusul pe întuneric și 24-105L F4.
Dar am avut d3100 și d90 acum ceva vreme. :-)


E o glumă, sau doar aveti timp de consumat ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: greșeală?

Mesajde cezarzanf » Mie Iun 04, 2014 9:02 am

Nu. Sincer nu este nicio gluma. Nu am de ce sa glumesc cu asa ceva. Nu are rost. Ce am spus greșit de pare o.gluma? Sper ca nu am ofensat pe cineva.
Am avut Nikon înainte și apoi am.încercat altceva prima data cu aps-c și acum cu ff. Dar stau pe acest forum căci este foarte activ și îmi place. Dacă nu am dreptul sincer va rog sa ma scuzați. Nu am știut.
Referitor la sensibilitatea punctului central de la 6d asa am tot citit pe net și am luat-o de bună. Lumina în camera era foarte slaba e adevărat dar pe wide făcea confirmare de focus fără probleme.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: greșeală?

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Iun 04, 2014 9:50 am

cezarzanf scrie:Dacă nu am dreptul sincer va rog sa ma scuzați.


Sigur că aveti dreptul :-)

Doar că data viitoare spuneti la ce echipament vă referiti, ca să avem o sansă să răspundem în cunostintă de cauză.

Eventual postati imaginile respective, ca să vedem si noi pe ce subiect ati încercat să focalizati, si ce fel de lumină era acolo.


P.S.
Greu de crezut că veti găsi aici o concentratie mare de priceputi la sistemul AF Canon 6D (multi pasionati nu prea îsi permit să gestioneze două sisteme de DSLR-uri), dar încercarea moarte n'are.

P.P.S.
Când se discută probleme de focalizare este minunat să se mentioneze de la început si aparatul, si obiectivul, deoarece unele mărci de obiective pot avea o comportare mai specială, în special la focalizare.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: greșeală?

Mesajde Tudor_dx » Mie Iun 04, 2014 1:57 pm

Pentru ca nu are legatura cu Nikon, topicul va fi mutat. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: greșeală?

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Iun 04, 2014 2:18 pm

Tudor_dx scrie:Pentru ca nu are legatura cu Nikon, topicul va fi mutat. :)


Adică noi ne chinuim să răspundem, iar dumneavoastră îl mutati la cosul de gunoi :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: greșeală?

Mesajde cezarzanf » Mie Iun 04, 2014 4:40 pm

Pai discutam din Trash ( bin) sau cum vreti sa ii ziceti. :) Stiinta nu are moarte. :mrgreen:
Asa cum si in pozele anterioare se observa ( cele de portret) nu sunt clare. Cele cu cladiri par ok. O sa incerc diseara sa fac alte poze pe parte de wide caci pe tele nu imi focalizeaza. Pana atunci am sa ma ocup astazi si de focus cu niste testede focus.

Multumesc frumos domnule Radu Grozescu.
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: greșeală?

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Iun 04, 2014 9:33 pm

cezarzanf scrie:O sa incerc diseara sa fac alte poze pe parte de wide caci pe tele nu imi focalizeaza. Pana atunci am sa ma ocup astazi si de focus cu niste testede focus.


A focalizat vreodată bine la 105mm la portrete (inclusiv la lumină ambiantă suficientă) ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: greșeală?

Mesajde cezarzanf » Mie Iun 04, 2014 10:19 pm

Sincer nu prea.

E...m-am jucat putin cu AF Tunning si cam asta am reusit sa fac. Se mai observa FF pe tabel? Prima la 24mm si a doua la 105mm. Par sa mai aiba putin de tot FF dar intra in plaja de valori normale?

Imagine

Direct link http://i61.tinypic.com/30hpw85.jpg

Imagine

Direct link http://i57.tinypic.com/1zydhee.jpg

Mai merge sa ii setez ceva la focus?
FF si obiective.
cezarzanf
 
Mesaje: 264
Membru din: Mar Noi 15, 2011 11:42 pm
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: greșeală?

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Iun 04, 2014 11:57 pm

cezarzanf scrie:Sincer nu prea.

E...m-am jucat putin cu AF Tunning si cam asta am reusit sa fac. Se mai observa FF pe tabel? Prima la 24mm si a doua la 105mm. Par sa mai aiba putin de tot FF dar intra in plaja de valori normale?


Arată foarte bine.

Acum ar fi bune niste teste cu subiecte reale ca să confirmati rezultatele, deci e momentul să o convingeti pe doamna să vă pozeze din nou :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron