Acum este Joi Mar 28, 2024 7:26 pm

Articole Nikonisti.ro

AW 100 are probleme in apa

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

AW 100 are probleme in apa

Mesajde dzsolt » Sâm Mar 15, 2014 5:29 pm

Buna , sunt foarte suparat din cauza ce m-i s-a intamplat dar totusi voi incerca s-a fiu obiectiv cu acest reviuw. In 26.02.2014 am achizitionat un Coolpix AW100 de la M.. Galaxy unde am intrebat daca au avut probleme de garantie cu acest model de aparat din cauza rezistentei la apa. Am fost un pic suspicios pentru ca am citit pe un forum din strainatate ca au avut probleme cu acest model. In fine am cumparat acest aparat pentru ca mai detin 3 aparate Nikon si am avut incredere in nume + ca sunt deja obisnuit cu meniul Coolpix. Am achizitionat acest aparat special pentru o excursie de snorkeling . Aparatul a functionat bine , desi am observant din prima zii ca modul GPS nu inregistreaza pe poze. Calitatea pozelor sub apa sunt acceptabile avand in vedere ca discutam despre categoria amator. Dupa 4 zile de snorkeling ecranul nu mai afisa, adica nu afisa in mod poze. In mod filmare functioneaza normal si ecranul afiseaza!!!! Destul de neplacut pentru ca eram intr-o excursie de 7 zile (nu prea ieftina in oceanul Indian) , asa ca ultimele 3 zile am facut minifilmulete si cateva poze in ,,BEZNA'' pe care normal nu nimeream in cadru pestisorul pe care doream s-o pozez. Venit acasa frustrat de cele intamplate trimit aparatul la garantie in 11.03.2014 . primesc constatare in 15.03 foarte rapid :D . Aparatul nu se repara in garantie deoarece a intrat apa in zona mufe si baterie !!! Ok nu pricep. Vorbim de AW 100 care rezista la -10m adancime , nu la -2m snorkeling. Si daca a intrat apa de ce functioneaza modul filmare??? :lol: O aberatie de constatare care zice ca aparatul a fost folosit necorespunzator. Hai s-a fim seriosi , aparatul este rebut si din nefericire nu sunt singurul care reclama acest lucru. Pentru acest model AW100 Nikon primeste un calificativ ,,INSUFICIENT" de la mine si consider ca NIKON inca nu este pregatit pentru lumea AW (subacvatica ) :evil: . Sunt foarte dezamagit de modul de tratament pe care l-am primit si in continuare solicit schimbarea aparatului s-au returnarea contravalorii acestuia. Serie aparat 43104474 cod service:770/49967/43104474

cu respect zsolt
dzsolt
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mar 15, 2014 4:37 pm

Re: AW 100 are probleme in apa

Mesajde ikraft » Mie Mar 19, 2014 6:56 pm

sigur ca ai dreptate sa fii nemultumit de aparat daca l-ai folosit la 2m adancime. Totusi, nu stiu daca urmatoarea chestie a fost luata in seama de fabricant cind s-a specificat 10 metri max (parca asa ai zis). Daca aparatul e miscat brusc, ceea ce sub apa nu e usor :), creste presiunea dinamica, scade cea statica, si presiunea "vazuta" de aparat creste (vezi legea lui Bernoulli) ca si cum te-ai scufunda la adancime mai mare. Dar in fine, poate asta e doar un detaliu, plus ca miscari foarte bruste sub apa sint cam imposibile.
succes la reparat!
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: AW 100 are probleme in apa

Mesajde dzsolt » Lun Mar 24, 2014 8:34 am

Ca s-a avem si o concluzie mentionez urmatoarele: Am facut 2 greseli. Prima mare greseala ca am ales acest aparat AW100. A doua mare greseala ca l-am achizitionat pe societate. Cei de la service au stiut foarte bine ca nu au nici o obligatie de garantie catre societati comerciale , la OPC nu pot s-a merg , de cautat dreptate prin instanta s-a fim seriosi pentru 750 lei :lol: , si mai ales in Romania :lol: . Am cerut dovada testului de etanseitate la care am primit raspuns telefonic ca s-a facut dar nu au nici o obligatie fata de persoane juridice mai mul au fost draguti ca au facut prima constatare . Deci problema este clara , aparatul Nu se repara decat contracost 585.9 lei . Nu o s-a repar acest aparat pentru ca nu am incredere si sunt convins ca aparatul iarasi se va defecta. Nu am calculat presiunea dinamica dar cred ca ar fii nevoie de o barca cu motor s-a inducam o astfel de viteza incat s-a compensam -10m . :? :D Oricum situatia este neclara pentru ca ei ma acuza de utilizare necorespunzatoare , adica existenta impuritatilor langa garnitura de etansare , eu sunt convins de utilizare corespunzatoare. Deci daca intra apa in aparat nu ai parghii sat-i sustii dreptatea chiar daca esti persoana fizica ei te vor acuza de utilizare necorespunzatoare si LA REVEDERE. :evil:
dzsolt
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mar 15, 2014 4:37 pm

Re: AW 100 are probleme in apa

Mesajde emp » Lun Mar 24, 2014 9:20 pm

de unde a aparut si prostia asta cu firma?pot sa iau aparatul pe firma si sa-l folosesc.poti face filme subacvatice si sa le vinzi.pentru asta ai nevoie de firma.efectiv ma DEZGUSTA acest raspuns
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

si AW110 are probleme identice in apa

Mesajde gxg_bucuresti » Mar Mai 13, 2014 4:23 pm

sal si sper ca ati reusit sa rez cu aparatul dvs.
pot sa afirm ca si aw110 are probleme identice la apa.
cind spun identice ma refer la faptul ca sotia a citit postul dvs si a crezut ca eu am scris mesajele in primul moment.
astept un raspuns pe email privat de la dl zsolt.

cit despre skin, restart, nikon eu ar trebui sa vorbesc la o prezentare TED. imi trebuie putin mai mult spatiu decit un simplu mesaj text. Eu principalul vinovat il vad in zona lipsei raspunderii marilor companii fata de consumator. In fapt este o problema juridica.
In jungla romaneasca aceste firme conduse de tigri autohtoni de cele mai multe ori aleg sa faca profit din jecmanirea oamenilor. Campanii de marketing mincinoase, refuzul indeplinirii conrtactului de garantie, nerespectarea specificatiilor produsului vindut .... sunt nereguli multe, la multi.
gxg_bucuresti
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 13, 2014 3:46 pm

Re: AW 100 are probleme in apa

Mesajde dzsolt » Mie Mai 14, 2014 9:06 am

Nu , nu am rezolvat problema cu aparatul , pe forumurile din strainatate sunt foarte multi oameni revoltati din cauza problemelor similare . Chiar unele brand-uri au retras de pe piata categoria " colpix subacvatic " dar Nikon vad ca promoveaza in continuare chiar aduce modele noi ( aceeasi marie cu alta palarie ) care promit parametrii din ce in ce mai nesimtite. Eu am licenta internationala de scafandru si cunosc foarte bine presiunea apei la -18 m cat se garanteaza pentru AW110 . AW nu rezista nici la -2m. Pacat ca Nikon se face de rusine cu categoria AW. Magazine on line serioase de specialitate nici nu vand colpix AW probabil stiu ei ceva si nu vor s-a asimileze imaginea proprie cu astfel de categorie.
dzsolt
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mar 15, 2014 4:37 pm

Re: AW 100 are probleme in apa

Mesajde Mishutz » Mie Iul 02, 2014 7:15 pm

Tocmai ce am cumparat un Nikon AW110 si tot am citit despre problemele acestor modele "waterproof", cu apa :D
Le-am trimis o solicitare celor de la nikon.ro legat de acest aspect si imi vor raspunde in 24 ore. Sper sa nu ma trezesc cu un raspuns sec si fara logica. Salutari la toti colegii si 0 probleme la toata lumea!
Mishutz
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 02, 2014 7:09 pm

Re: AW 100 are probleme in apa

Mesajde Tudor_dx » Joi Iul 03, 2014 10:13 am

Trebuie sa ai grija cu aparatele subacvatice sa nu ai impuritati pe garnitura de la baterie. :) Este foarte usor sa ramana nisip acolo si sa te trezesti dupa ca ti-a intrat apa. Sa nu uitam ca poate fi si user error, nu doar o problema a aparatului.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: AW 100 are probleme in apa

Mesajde Mishutz » Joi Iul 03, 2014 3:22 pm

Eu ma refeream la modul in care eliminam user error. Nu stiu cata lume ar umbla la capacul ala, la plaja fiind. Poate doar sa-i schimbi acumulatorul. Oare exista ceva solutii waterproof ce pot fi aplicate pe acea margine a capacului? Ceara, leucoplast? :mrgreen:
Mishutz
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 02, 2014 7:09 pm

Re: AW 100 are probleme in apa

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Iul 03, 2014 5:59 pm

http://youtu.be/HXIINxozXJo

Interesant recipientul utilizat pentru transportul aparaturii :)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron