Acum este Vin Mar 29, 2024 1:51 am

Articole Nikonisti.ro

filmari NIKON D5300

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

filmari NIKON D5300

Mesajde videomasterstudiohd » Joi Apr 10, 2014 8:25 pm

Am filmat un clip cu nikon d5300 la diferite rezolutii si nr. de cadre ca sa vad cum se descurca aparatul dar si programul de editare. va atasez un link de pe vimeo cu fisierul exportat 1280x720 30p. filmez de cand am nikonul doar ntsc. diferentele de encodare in aparat, dar si optimizarea programelor de editare ptr ntsc, m-au convins de diferenta de calitate. ea chiar exista.

link clip

https://vimeo.com/91633781
videomasterstudiohd
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 10, 2014 8:19 pm

Re: filmari NIKON D5300

Mesajde florinCAT » Dum Aug 17, 2014 7:35 pm

Salutare, am achizitionat de curand un d5300, primul meu apart de acest fel, sunt super incepetor in dslr-uri si vreau sa va intreb de ce se aude un zgomot pe filmare pe auto , este zgomotul de la obiectiv in momentul cand focuseaza, dar este destul de deranjant pe redare.
florinCAT
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 17, 2014 7:02 pm

Re: filmari NIKON D5300

Mesajde AndreasCristian » Lun Aug 18, 2014 5:31 pm

florinCAT scrie:Salutare, am achizitionat de curand un d5300, primul meu apart de acest fel, sunt super incepetor in dslr-uri si vreau sa va intreb de ce se aude un zgomot pe filmare pe auto , este zgomotul de la obiectiv in momentul cand focuseaza, dar este destul de deranjant pe redare.


"vreau sa va intreb de ce se aude un zgomot pe filmare pe auto , este zgomotul de la obiectiv in momentul cand focuseaza"

ti-ai raspuns singur la intrebare.
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: filmari NIKON D5300

Mesajde florinCAT » Lun Aug 18, 2014 8:25 pm

AndreasCristian scrie:
florinCAT scrie:Salutare, am achizitionat de curand un d5300, primul meu apart de acest fel, sunt super incepetor in dslr-uri si vreau sa va intreb de ce se aude un zgomot pe filmare pe auto , este zgomotul de la obiectiv in momentul cand focuseaza, dar este destul de deranjant pe redare.


"vreau sa va intreb de ce se aude un zgomot pe filmare pe auto , este zgomotul de la obiectiv in momentul cand focuseaza"

ti-ai raspuns singur la intrebare.



:) ok, poate nu m-am exprimat cum trebuie, din ce cauza se aude la mine acest zgomot, va intreb pt ca un cunoscut foloseste un d3200 cu acelasi obiectiv si pe auto la filmare si nu se aude nimic
florinCAT
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 17, 2014 7:02 pm

Re: filmari NIKON D5300

Mesajde AndreasCristian » Vin Aug 22, 2014 7:36 pm

poti pune un material video cu sunetul pe care zici ca il face? poate prietenul tau foloseste focus manual (care e mai recomandat la filmare) si de aceea nu face acel sunet.
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford


Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori