Acum este Vin Mar 29, 2024 1:24 am

Articole Nikonisti.ro

Intrebari legate de filtre

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde DannyMC » Vin Aug 29, 2014 5:03 pm

Filtrele de protectie nu sunt totuna cu cele UV. Teoretic UV-ul e un filtru de efect, adica reduce cantitatea de radiatii ultraviolete cu o anumita lungime de unda. Asta pentru ca doar o mica parte din spectrul UV poate penetra sticla din care sunt facute lentilele obiectivului.Practic insa nu am simtit lipsa filtrului nici la 2000+ m.
Acum pe partea de protectie: o lovitura suficient de puternica, incat sa sparga filtrul va afecta cu siguranta si obiectivul. Pentru contacte usoare parsolarul face aprox. acelasi lucru, in schimb are un efect functional mult mai important: reduce complet sau aproape complet orice reflexie parazita in obiectiv. Filtrele nu pot face asta ci chiar accentueaza aceste reflexii.
In concluzie: eu prefer parasolarul pentru efectul continuu asupra contrastului si calitatii de imagine in fata efectului potential de protectie al unui filtru! ;)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde stoica.alex » Sâm Aug 30, 2014 6:15 am

DannyMC scrie:Filtrele de protectie nu sunt totuna cu cele UV. Teoretic UV-ul e un filtru de efect, adica reduce cantitatea de radiatii ultraviolete cu o anumita lungime de unda. Asta pentru ca doar o mica parte din spectrul UV poate penetra sticla din care sunt facute lentilele obiectivului.Practic insa nu am simtit lipsa filtrului nici la 2000+ m.
Acum pe partea de protectie: o lovitura suficient de puternica, incat sa sparga filtrul va afecta cu siguranta si obiectivul. Pentru contacte usoare parsolarul face aprox. acelasi lucru, in schimb are un efect functional mult mai important: reduce complet sau aproape complet orice reflexie parazita in obiectiv. Filtrele nu pot face asta ci chiar accentueaza aceste reflexii.
In concluzie: eu prefer parasolarul pentru efectul continuu asupra contrastului si calitatii de imagine in fata efectului potential de protectie al unui filtru! ;)

+1
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron