Acum este Joi Mar 28, 2024 1:15 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D300

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D300

Mesajde DiannaS. » Dum Mar 14, 2010 4:06 pm

danip scrie:ce versiune de firmware rulezi acum, mai exact?


1.10... oricum, e ciudat ptr ca acum merge perfect, ca si cum nimic nu s-ar fi schimbat......
Chiar nu inteleg ce ar putea fi, abia astept sa vina maine sa ma duc la sin pro, desi sunt sigura ca imi vor spune sa-l trimit la Buc :(
DiannaS.
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 4:16 pm

Re: Nikon D300

Mesajde DiannaS. » Dum Mar 14, 2010 4:12 pm

Acum stand si gandindu-ma...oare nu e posibil ca, schimband f des obiectivele sa nu fi facut contact ceva??? :?: :?: :?:
DiannaS.
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 4:16 pm

Re: Nikon D300

Mesajde glumetu » Dum Mar 14, 2010 6:42 pm

nu pare asta - vezi totusi daca nu ai murdarie pe contactele de pe montura si curata contactele cu un deoxidant.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Nikon D300

Mesajde DiannaS. » Dum Mar 14, 2010 8:36 pm

Hmmmm...am bagat azi again obiectivul si a mers...pana acum cand l-am scos si nu mai vrea. Ce am obs: cand a mers, am apasat butonul de eliberare obiectiv, dar doar l-am tinut apasat si mi-a aparut punctul de focus, dar S-ul nu a palpait. Intrebare: cand scoateti obiectivul palpaie si modul de expunere? Ptr ca eu pun obiectivul dar parca nu e pus, asa se comporta......nu-l vede.
DiannaS.
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 4:16 pm

Re: Nikon D300

Mesajde FullMetalJacket » Dum Mar 14, 2010 9:59 pm

Daca schimbi obiectivele cu aparatul oprit, ce se intampla?
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Nikon D300

Mesajde DiannaS. » Dum Mar 14, 2010 10:06 pm

FullMetalJacket scrie:Daca schimbi obiectivele cu aparatul oprit, ce se intampla?


Nu se intampla nimik....acuma iara e in stadiul ala in care nu mai vrea sa-si revina :x :x :x
E cam aiurea ptr ca eu marti plec din tara la un workshop si culmea.....nu o sa am aparat:((((
DiannaS.
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 4:16 pm

Re: Nikon D300

Mesajde emil » Lun Mar 15, 2010 12:25 pm

Merita sa incerci ce a zis si Glumetul, adica sa cureti contactele atat pe body cat si pe obiective.
Eu pe D60 am avut o problema similara cand din neatentie am atins contactele cand schimbam un obiectiv si nu-mi mergea cum trebuie obiectivul. Dupa ce l-am curatat si-a revenit. Eu am folosit solutia de curatat lentile (ca numa aia aveam la mine atunci :D) dar poate ca alcoolul tehnic ar fi mai potrivit.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon D300

Mesajde DiannaS. » Joi Aug 05, 2010 6:09 pm

Revin cu deznodamantul:))

Aparatul nu avea nimic, asta dupa ce a fost trimis de 2 ori la skin; mai exact:
a fost trimis prima data, in 2 zile s-a intros cu statusul rezolvat: problema? update firmare.
Buun....a doua oara, iara trimis la skin tot cu acelasi status, doar ca cei de la skin au recunoscut ca aparatul oricum nu a avut nimic nici prima data, doar ca ei au zis sa faca totusi un firm. update.
Eu nu mai intelegeam nimic, pana cand intr-o zi, unul din obiective, mai exact 18-200, s-a comportat fff ciudat, si atunci mi-am dat seama ca obiectivul era de vina! Asa ca nu l-am mai pus pe aparat, si de atunci totul e ok:)
DiannaS.
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 4:16 pm

Re: Nikon D300

Mesajde benisisu » Mie Oct 08, 2014 3:12 am

Am un Nikon d300s pe care il folosesc cu un obiectiv Nikon 18-200, 3,5 - 5,6. In urma cu cateva zile am filmat cu el la un eveniment in mod Live View, si apoi cand am vrut sa fac poza, focaliza se invartea automat de la infinit la 0,5, dar nu se mai oprea sa clarifice imaginea. Nu stiu care ar putea fi problema. As fi recunoscator daca cineva m-ar putea ajuta cu un sfat... Multumesc!
benisisu
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 03, 2014 4:17 pm

Re: Nikon D300

Mesajde Tudor_dx » Mar Oct 14, 2014 1:29 pm

benisisu scrie:Am un Nikon d300s pe care il folosesc cu un obiectiv Nikon 18-200, 3,5 - 5,6. In urma cu cateva zile am filmat cu el la un eveniment in mod Live View, si apoi cand am vrut sa fac poza, focaliza se invartea automat de la infinit la 0,5, dar nu se mai oprea sa clarifice imaginea. Nu stiu care ar putea fi problema. As fi recunoscator daca cineva m-ar putea ajuta cu un sfat... Multumesc!


Acum am vazut mesajul tau. Dar acum functioneaza bine? Poate a fost un incident izolat. Aveai gripul atasat? Eu am patit o chestie bizara cu niste blituri la un moment dat, dar din nou, a fost o chestie izolata care nu s-a mai repetat.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron