Acum este Joi Mar 28, 2024 1:03 pm

Articole Nikonisti.ro

Astept critica, constructiva

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

Re: Astept critica, constructiva

Mesajde myshuro » Dum Oct 26, 2014 1:08 pm

Salut,

Am inteles intr-un final la ce se referea stoica.alex si am ,,luat notite" insa in video-ul postat mai sus de mircea812, cel al lui Tony Northrup, acesta din urma foloseste fill flash pentru a sterge orice umbra de pe fata subiectului in cazul unui portret, ceea ce se cam contrazice cu parerile altora care sustin ca anumite umbre pe fata subiectului ar fi pozitive, daca nu gresesc chiar si Matt Granger in clipurile sale sustine acest lucru (sper sa nu ma insel cand fac trimitere la el) deoarece ofera profunzime chipului subiectului. Spre exemplu in DSC_0626 umbra nasului formeaza acel mic triunghi pe fata subiectului care am inteles ca ar fi ,,Rembrandt lighting" si care personal imi place chiar daca nu am cel mai bine dezvoltat ochi artistic. La fel si DSC_0624 mi se pare mai expresiva comparativ cu DSC_0592 sau DSC_0587 unde fata este iluminata uniform (cu toate ca nu am folosit fill flash).

Asadar, in concluzie, parerile sunt oarecum contradictorii, ceea ce e oarecum normal avand in vedere ca fotografia este o arta insa, as vrea totusi sa ma supun majoritatii in ceea ce priveste iluminarea unui subiect intr-un portret, Intrebarea ar fi ,,care este opinia majoritati i? cu umbre sau uniform ? "

P:S: multumesc pentru corectia WB la DSC_0686, exceptand-o pe aceasta si pe DSC_0550 la celelalte mi se pare ok WB, sau gresesc?
myshuro
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Oct 24, 2014 6:01 pm

Re: Astept critica, constructiva

Mesajde DannyMC » Dum Oct 26, 2014 1:32 pm

myshuro scrie: Spre exemplu in DSC_0626 umbra nasului formeaza acel mic triunghi pe fata subiectului care am inteles ca ar fi ,,Rembrandt lighting" si care personal imi place chiar daca nu am cel mai bine dezvoltat ochi artistic.

Rembrandt lighting inseamna ca lumina formeaza un triunghi cu varful in jos, sub ochiul de pe partea mai putin iluminata a feței. Umbra nasului formeaza doar o latura a triunghiului.
Umbrele de pe fata subiectului dau volum, dar nu trebuie sa aiba margini atat de nete.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Astept critica, constructiva

Mesajde myshuro » Dum Oct 26, 2014 1:43 pm

Multumesc DannyMC pentru clarificare, se pare ca ,,am luat de bune" toate informatiile pe care le-am gasit pana acum iar aceasta cu triunghiul format de umbra nasului pe fata subiectului era gresita, desigur ca o simpla cautare pe wiki m-a lamurit insa nu facusem aceasta cautare inainte ca tu sa imi fi atras atentia.

Asadar inca o ,,notita" plus un sfat, intodteauna trebuie verificata sursa si implicit sugestia (ciudat pentru ca mi se parea de incredere)
myshuro
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Oct 24, 2014 6:01 pm

Re: Astept critica, constructiva

Mesajde myshuro » Joi Oct 30, 2014 9:04 pm

Salut,

In urma criticilor referitoare la umbrele prea aspre pe fata subiectului am revenit cu doua cadre care zic eu ca sunt mult mai ok, va rog nu ,,criticati alte aspecte cu exceptia umbrelor de pe fata.

Va multumesc
Fişiere ataşate
 DSC_07421.jpg
 DSC_0733.jpg
myshuro
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Oct 24, 2014 6:01 pm

Re: Astept critica, constructiva

Mesajde berila_mz » Vin Oct 31, 2014 7:45 am

Umbrele de pe fata sunt "deranjant" de prezente...
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Anterior

Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori