Acum este Vin Mar 29, 2024 12:22 am

Articole Nikonisti.ro

Vreau Zoom optic mare

Mesaje sterse

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde radub85 » Mie Dec 03, 2014 11:40 am

Nu conteaza..cumpara Panasonic-ul..cred ca e suficient pentru ce pretentii ai tu de la un aparat daca vrei zoom 10000x
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde Iceman » Mie Dec 03, 2014 12:42 pm

Nu inteleg ce vrei sa fotografiezi? Aselenizarea pe Luna, o zi din viata celor de pe Marte sau ce ???
Nikon D5100 + NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR + NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR + SB 700 +
Vanguard Espod CX 203AP + Accesories

By Cristi DX ™

ImagineImagine
Avatar utilizator
Iceman
 
Mesaje: 242
Membru din: Mie Ian 30, 2013 1:01 pm
Localitate: Hackerville

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Dec 03, 2014 2:19 pm

Avem acum si explicatia de ce producatorii se incapatineaza sa creeze (inca) astfel de aparate (cu 1000x zoom): exista (inca) cumparatori :!: (care nu fac deosebirea intre un raport si o dimensiune).
Avem si (inca) o confirmare a faptului ca prostia nu doare :!: (verificata practic cel putin)

[Strict pentru initiatorul topicului: cel mai bun zoom pleaca/incepe de la o focala de 0(zero) mm]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde leonardusius » Joi Dec 04, 2014 9:46 am

Bogdan Dulgheru scrie:Avem acum si explicatia de ce producatorii se incapatineaza sa creeze (inca) astfel de aparate (cu 1000x zoom): exista (inca) cumparatori :!: (care nu fac deosebirea intre un raport si o dimensiune).
Avem si (inca) o confirmare a faptului ca prostia nu doare :!: (verificata practic cel putin)

[Strict pentru initiatorul topicului: cel mai bun zoom pleaca/incepe de la o focala de 0(zero) mm]

Vezi ce inseamna sa dai cu bata-n balta ca un apucat ? Nu ai rabdare sa astepti raspuns si te gasesti pe urma ca vorbesti prostii; imi trebuie zoom mare pentru ca fotografiez flora si de multe ori trebuie detalii botanice (ai auzit de pistil, achena, etc ?), de la mare distanta, ca sunt multe situatii cand nu ma pot apropia de planta.......
leonardusius
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Noi 30, 2014 12:12 pm

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde RPP » Joi Dec 04, 2014 4:27 pm

leonardusius scrie:Salutari,

Am cumparat un Nikon D3200 cu obiectivul standard dar pe mine ma intereseaza sa achizitionez unul cu care sa am cea mai mare apropiere posibila (cel mai mare zoom optic). Nu stiu mai nimic in domeniu si va rod sa-mi dati un sfat. Multumesc.


Pentru 3200 nu ai decat 18-300. Sunt doua variante, ambele cu diafragma variabila.
1. Varianta 1 cu diafragma maxima de 3.5/18mm - 5.6/300mm. Mai mare si mai greu.
2. Varianta 2 cu diafragma maxima de 3.5/18mm - 6.3/300mm. Mai compact si mai ieftin decat v.1

Evident exista si alte super tele care te duc dincolo de 400mm, fixe sau zoom dar iti cam trebuie sa-ti vinzi sufletul si o mana ca sa ti le poti permite. Judecand dupa noua achizitie D3200 nu cred ca e cazul tau.
Inteleg ca o ai nevoie sa folografiezi detalii aflate la distanta. Incearca sa nu judeci efectiv "zoom-ul" ci capatul tele a unui obiectiv.

De exemplu:
- 18-300 are un zoom de 16,6x (300/18) dar cu siguranta nu "ajunge" la fel de departe ca un 200-400mm care are un zoom de 2x.

Daca vrei totusi sa acoperi o gama cat mai larga, de la wide la tele e mai ok 18-300. Vrei strict super-tele iti vinzi matusa si jumate de familie si-ti iei 800mm/5.6 + un teleconverter. Un asemenea setup ar trebui, fara prea multe probleme, sa-ti permita sa fotografiezi plombele vecinei din blocul de peste strada cand face baie.

Mai sunt ceva variante de la Sigma, din care 150-500/5-6.3 e cel mai apropiat de pamanteni. Remarca faptul ca are doar 3.3x zoom dar te duce de aproape de 2 ori mai departe decat 18-300. Ai prins nuanta?
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde leonardusius » Joi Dec 04, 2014 6:55 pm

RPP scrie:
leonardusius scrie:Salutari,

Am cumparat un Nikon D3200 cu obiectivul standard dar pe mine ma intereseaza sa achizitionez unul cu care sa am cea mai mare apropiere posibila (cel mai mare zoom optic). Nu stiu mai nimic in domeniu si va rod sa-mi dati un sfat. Multumesc.


Pentru 3200 nu ai decat 18-300. Sunt doua variante, ambele cu diafragma variabila.
1. Varianta 1 cu diafragma maxima de 3.5/18mm - 5.6/300mm. Mai mare si mai greu.
2. Varianta 2 cu diafragma maxima de 3.5/18mm - 6.3/300mm. Mai compact si mai ieftin decat v.1

Evident exista si alte super tele care te duc dincolo de 400mm, fixe sau zoom dar iti cam trebuie sa-ti vinzi sufletul si o mana ca sa ti le poti permite. Judecand dupa noua achizitie D3200 nu cred ca e cazul tau.
Inteleg ca o ai nevoie sa folografiezi detalii aflate la distanta. Incearca sa nu judeci efectiv "zoom-ul" ci capatul tele a unui obiectiv.

De exemplu:
- 18-300 are un zoom de 16,6x (300/18) dar cu siguranta nu "ajunge" la fel de departe ca un 200-400mm care are un zoom de 2x.

Daca vrei totusi sa acoperi o gama cat mai larga, de la wide la tele e mai ok 18-300. Vrei strict super-tele iti vinzi matusa si jumate de familie si-ti iei 800mm/5.6 + un teleconverter. Un asemenea setup ar trebui, fara prea multe probleme, sa-ti permita sa fotografiezi plombele vecinei din blocul de peste strada cand face baie.

Mai sunt ceva variante de la Sigma, din care 150-500/5-6.3 e cel mai apropiat de pamanteni. Remarca faptul ca are doar 3.3x zoom dar te duce de aproape de 2 ori mai departe decat 18-300. Ai prins nuanta?


Multumesc frumos de raspuns. Inca nu inteleg; cum un 200-400 2x duce mai ''departe'' decat un 18-300 16,6x ?
16,6>2 ????
leonardusius
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Noi 30, 2014 12:12 pm

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde RPP » Joi Dec 04, 2014 7:14 pm

leonardusius scrie:Multumesc frumos de raspuns. Inca nu inteleg; cum un 200-400 2x duce mai ''departe'' decat un 18-300 16,6x ?
16,6>2 ????


Ai fost la un pas sa-ti scriu ceva de dulce dar nu te cunosc si ma abtin. Omule, zoom-ul ala cu X nu e decat un raport dintre focala maxima si minima.

18-300 pleaca de la o focala wide de 18mm buna pentru peisaje si ofera posibilitatea sa-l extinzi de 16.6 ori pana la o focala maxima de 300mm care devine telefotografica datorita ungliului de cuprindere f. mic. Cu alte cuvinte potrita pentru subiecte la distanta. Unghiul de cuprindere variaza de la 100+ grade la cateva grade. Poti trage un cadru cu nevasta, padurea si jumate de oras la 18mm si in acelasi timp, din fix aceeasi pozitie alt cadru in care sa apara doar mutra prea diafanei neveste.

200-400 are o focala maxima de 400mm si ofera extra 100mm in plus de focala. Nu face zoom mai departe ci iti ofera o distanta focala mai mare pentru a te apropia si mai mult de subiect. Ceea ce cauti tu cu alte cuvinte.

Vrei sa faci poze unui pistil din varful copacului "coinifera tampitus"? Atunci ai nevoie de obiectiv cu focala lunga care sa-ti apropie optic subiectul cat mai mult si sa-ti acopere cat mai mult din cadru. Nu vrei X zoom.
Acel 800mm din postul anterior te duce si mai aproape de pistilul tau si, guess what, are 1x...
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde DannyMC » Joi Dec 04, 2014 7:30 pm

leonardusius scrie:Multumesc frumos de raspuns. Inca nu inteleg; cum un 200-400 2x duce mai ''departe'' decat un 18-300 16,6x ?
16,6>2 ????

Intra aici si o sa intelegi ce inseamna milimetrii aia. Asa cum s-a spus zoomul in sine nu inseamna nimic, pentru ca este doar un raport intre doua focale. Poti avea doua obiective cu acelasi zoom, dar care sa scoata imagini complet diferite. Ceea ce te intereseaza pe tine este Distanta focala, asta fiind o marime absoluta.
@ ceilalti Baieti, omul a pus decent intrebarile, nu e nevoie de raspunsuri superior-condescendente! :oops:
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde Toni Stefan » Joi Dec 04, 2014 8:10 pm

decent a fost. dar a mai fost si total neinformat. probabil asta i-a deranjat pe colegi.
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Dec 04, 2014 10:22 pm

DannyMC scrie:...
@ ceilalti Baieti, omul a pus decent intrebarile, nu e nevoie de raspunsuri superior-condescendente! :oops:


Iata cat tupeu decent are initiatorul:
"Vezi ce inseamna sa dai cu bata-n balta ca un apucat ? Nu ai rabdare sa astepti raspuns si te gasesti pe urma ca vorbesti prostii; imi trebuie zoom mare pentru ca fotografiez flora si de multe ori trebuie detalii botanice (ai auzit de pistil, achena, etc ?), de la mare distanta, ca sunt multe situatii cand nu ma pot apropia de planta....... "

... adica tot eu sunt cel care asteapta un raspuns de la el, care recunoaste ca nu stie nimic (si subliniaza mai tirziu ca nici nu intelege niciuna din explicatiile primite)!

Orice raspuns primit de un user care nu stie/intelege nimic va fi unul "superior-condescent", asa ca lectiile didactice nu au niciun rost si nici nu e nevoie de "oops"-uri. Si sfatul de a citi manualul aparatului este tot un raspuns "superior-condescent" pentru cineva care nu l-a descoperit inca in cutia aparatului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron