Acum este Joi Mar 28, 2024 4:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Vreau Zoom optic mare

Mesaje sterse

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde DannyMC » Sâm Dec 06, 2014 1:32 pm

obama scrie:Cred ca il ametesti si mai mult pe Leo cu nuante.

Eu zic ca tu il ametesti! :? Abia a aflat despre distanta focala si acum il bulversezi cu factorul de crop!

obama scrie:Nu, dar da.

Nu dar nu!
Nici o focala nu devine altceva, deci un obiectiv de 300mm va ramane la fel indiferent ca e montat pe un body FF sau crop sau ca sta pe birou. Nu va "deveni" unul de 450 atunci cand este montat pe crop. Daca vrei sa explici ce e acela factor de crop, fa-o corect si pana la capat !
Ultima oară modificat de DannyMC pe Sâm Dec 06, 2014 3:19 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde obama » Sâm Dec 06, 2014 2:12 pm

DannyMC scrie:Daca vrei sa explici ce e acela factor de crop, fa-o corect si pana la capat !


N-are rost aici plus ca am pus linkuri mura-n gura care explica mai bine decat as explica eu. Focala nu se schimba dar perspectiva da. un 300 pe dx se vede ca un 450 pe fx.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde leonardusius » Sâm Dec 06, 2014 4:24 pm

obama scrie:leo, nu mai fi obraznic. dupa ce ca esti paralel cu treaba asta mai esti si ignorant. ti s-a mai dat si mura-n gura la un moment dat (nu pt asta e forumul) si tot lemn ai ramas. vezi ca gasesti tot ce ai nevoie la primul click pe google.
In alta ordine de idei, focala de 300mm e suficienta pt ce ai tu nevoie si gasesti un tamron foarte ieftin (70-300) perfect pt inceput. chiar daca nu are stailizare, poti folosi trepied dar o sa-ti faci o idee despre ce insemna obiectiv lung pe dslr si de ce NU ar trebui sa-ti vinzi aparatul pt un bridge. poti poza de la o distanta decenta cu 300-le dar, fata de un bridge superzoom, ai focus mai bun, bokeh mai pronuntat, imaginea mai buna, plus ca poti trage raw si edita in lightroom. Nu mai vorbim ca poti schimba obiectivele sau pune un teleconv. Si nu uita, pe aparatul tau 300mm inseamna de fapt 450mm. Nu intreba de ce ca ne suparam. ps: dslrul nu are zoom digital!

Ia mai du-te dracu' de idiot. Scuzati expresia, retineti continutu' !
leonardusius
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Noi 30, 2014 12:12 pm

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde octi2011 » Sâm Dec 06, 2014 7:31 pm

Nu te scuzam deloc, domnule. Ti s-a vorbit intr-un registru decent si civilizat, dar reactia ta a iesit din acest spectru. Considera ca nu ne-ai cunoscut si ca nu te-am cunoscut. Adio. :x
octi2011
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:54 am

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde obama » Sâm Dec 06, 2014 7:48 pm

Mai Leo (asta e nume de tigan, corecteaza-ma daca gresesc), ca ai furat si tu primul tau dslr si nu stii ce sa faci cu el - am inteles, dar sa raspunzi cu jigniri gratuite la niste sfaturi utile pentru tine si cateva critici obiective - asta inseamna ca nu ai primit prea multa educatie de la ma-ta. Dar probabil nici ea nu a avut de unde s-o dea. Esti cocalarul clasic care confunda critica cu jignirea. Cand am spus ca esti obraznic si ignorant m-am referit la faptul ca-i iei la rost pe niste oameni care stiu mai multe decat tine si la faptul ca nu faci nici cel mai mic efort sa inveti. Acum am inteles de ce - nu te ajuta prea mult intelectul. Ce ai spus tu sunt jigniri. Daca intentionam sa te jignesc spuneam ceva de genul asta: ai o capacitate cognitiva redusa (prost, in limbajul tau), n-ai cei 7 ani de acasa (multi tigani nu ii au), esti incapabil sa asimilezi informatii noi sau critici constructive, plus de asta e greu sa treci de la vandut tigari de contrabanda prin piete la fotografie. In alta ordine de idei, daca imi spuneai asta in trafic maturam bordurile cu tine.

Nu te mai obosi sa raspunzi cu alte invective. Sunt imun la jigniri din partea taranilor de la coada vacii. Singurele jigniri care ma afecteaza sunt cele venite de la oameni cu cap. Cele din partea ta pot genera cel mult mila.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde radub85 » Sâm Dec 06, 2014 8:01 pm

eu propun ca de acum sa nu mai raspundem la intrebari cretine sau celor care pun intrebari fara macar sa citeasca manualul. pacat ca nu este moderat forum-ul altfel nu mai aveau acces toti manelistii si lenesii.
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Dec 06, 2014 8:37 pm

Imi pare rau ca am avut dreptate ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde gabyte00 » Sâm Dec 06, 2014 10:00 pm

Ce ziceam pe alt post de genul ăsta despre tinerii de genul lui Leonardo? Păcat.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Vreau Zoom optic mare

Mesajde leonardusius » Dum Dec 07, 2014 12:41 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Imi pare rau ca am avut dreptate ;)

Si mie la fel ! :D
leonardusius
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Noi 30, 2014 12:12 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron