Acum este Joi Mar 28, 2024 2:40 pm

Articole Nikonisti.ro

problema mod Program

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

problema mod Program

Mesajde karlo01 » Joi Dec 11, 2014 11:41 am

Salutare.
Am si eu o nelamurire legata de modul Program.
Body setat pe modul program iso1000 obiectiv 50mm 1.4.
- fara blitz montat pot modifica parametrii
- cu blitz yongnuo manual ... pot modifica parametrii
- cu blitz nikon sb910 manual nu pot modifica
- cu blitz nikon sb910 TTL sau TTL BL nu pot modifica parametrii.
Care este problema . unde gresesc ?
Nikon D5000 & D300 / 18-105 VR / 35mm f/1.8 / 70-300 VR / Nissin Di622 , Yongnuo YN-560 II (doua) / /Nikon ML-L3 Remote Control
karlo01
 
Mesaje: 72
Membru din: Lun Mar 08, 2010 11:39 am
Localitate: Bucuresti

Re: problema mod Program

Mesajde moaartea » Sâm Dec 13, 2014 9:11 am

probabil gresesti la MODUL PROGRAM. daca vrei sa poti modifica pui pe M aparatul si modifici ce vrei. modul P* te lasa sa modifici raportul timp/diafragma atunci cand are loc sa se joace cu ele, dar cand e putina lumina sau cand pui blitul atunci are niste chestii prestabilite si face ce-l taie pe el capul...nu stiu sa explic mai multe pt ca eu nuuuuuu folosesc modul P dar acum multi ani cand il foloseam m-am intalnit cu aceeasi problema si rezolvarea a fost sa pun in modul M sa setez timpul minim necesar ca sa iasa poza clara (in cazul meu e intre 1/60 si 1/160 depinde de focala si de subiectul fotografiat), diafragma care o vreau ca sa controlez campul de profunzime(dof-ul), iso cat imi trebuie si blitul cu compensare pe + sau pe - depinde....cand activezi auto iso la multe camere iar o ia razna aparatul si iti da puterea la blitz mare si scade mult iso, si poate tu vroiai tocmai iso mare sa surprinzi si atmosfera din fundal...sper ca te-am cam lamurit.

p.s. modul P vine de la modul PROST, pt ca e al 2-lea cel mai prost mod de fotografiere de pe camera, primul e auto unde camera presupune ca in spatele ei e o maimuta sau cineva care a fost invatat cum sa apese pe buton si nu are deloc creier, dupa care vine P = auto doar ca poti modifica si iso, pe urma modul A si S care te lasa sa modifici 2 parametri - iso si diafragma sau timpul, si pe urma vine modul M(de la master) unde tu alegi ce setari vrei la toti 3 parametri care influenteaza poza - iso,diafragma,timp
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: problema mod Program

Mesajde Iceman » Sâm Dec 13, 2014 3:33 pm

moaartea scrie:...pe urma vine modul M(de la master)...

Stiam ca M vine de la "moaartea" sau de la "manual" :lol: :lol: :lol: @ moaartea, sper sa nu te superi pe mine ;)
Nikon D5100 + NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR + NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR + SB 700 +
Vanguard Espod CX 203AP + Accesories

By Cristi DX ™

ImagineImagine
Avatar utilizator
Iceman
 
Mesaje: 242
Membru din: Mie Ian 30, 2013 1:01 pm
Localitate: Hackerville


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori