Acum este Joi Mar 28, 2024 7:44 pm

Articole Nikonisti.ro

Tutorial Editare Foto - serie articole

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Tutorial Editare Foto - serie articole

Mesajde sorinsava » Mie Mar 18, 2009 12:15 pm

Salut
Am deschis acest topic pentru cei care vor sa discute despre seria de articole inceputa pe nikonisti.ro.

Aici sunt citeva linkuri aditionale episodului 01:
http://fotogenetic.dearingfilm.com/cust ... urves.html
http://www.planetneil.com/tangents/2008 ... om-curves/
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Tutorial Editare Foto - serie articole

Mesajde admin » Mie Mar 18, 2009 2:36 pm

Puteti vedea primul episod aici: http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=80.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Tutorial Editare Foto - serie articole

Mesajde ancaphoto » Mie Apr 22, 2009 10:46 am

sorinsava scrie:Salut
Am deschis acest topic pentru cei care vor sa discute despre seria de articole inceputa pe nikonisti.ro.

Aici sunt citeva linkuri aditionale episodului 01:


Buna Sorin, foarte explicite si de folos tutorialele tale.
Eu sunt obisnuita sa folosesc Photoshop. Din experienta ta care este avantajul folosirii Capture NX2 fata de Ph?
ancaphoto
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 20, 2009 9:53 am

Re: Tutorial Editare Foto - serie articole

Mesajde sorinsava » Mie Apr 22, 2009 11:49 am

Mersi.

Cred ca in EP-2 am zis care ar fi. Pe scurt: lucrezi pe raw (nu pe tiff ca in Ps) cu 1 singur fisier (nef), poti sa te intorci sa schimbi orice editare oricind, editarile sunt salvate in acelasi nef fara sa strice originalul, poti sa lucrezi si pe tiff sau jpeg la fel, intr-un nef poti sa ai mai multe versiuni de editare, ai diverse unelte rapide cum e Control Point sau LCH etc. Practic CNX e ce ar trebui Lightroom sau Aperture sa fie (ca idee pt cine le foloseste si n-a folosit CNX inca). Daca iti trebuie layere sau un plugin de Ps care iti place atunci trebuie sa mai treci prin alta aplicatie gratis sau nu (Ps, Gimp, Paint .NET etc). Insa ajuns acolo nu mai lucrezi cu raw ci cu tiff-uri convertite din raw.

Mai sunt citeva episoade de facut si mai vezi dupa.
Ultima oară modificat de sorinsava pe Mie Apr 22, 2009 12:17 pm, modificat de 3 ori în total.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm


Re: Tutorial Editare Foto - serie articole

Mesajde cosminprund » Mie Apr 22, 2009 1:26 pm

O sugestie si citeva intrebari:

Sugestia: In semnatura ar trebui scris ceva mai explicit despre ce articole este vorba - nu toata lumea stie ca dumneavoastra lucrati la aceasta serie de articole despre Capture NX si e pacat. Si poate ar fi bine sa ramana ultimele citeva articole cu link separat, sa se vada clar cind apare un articol nou.

Problemele/Intrebarile:

Mie CaptureNX imi pune 2 probleme mari si grele, si nu intamplator legate: Nu pot tipari, nu pot alege nici cum tiparire "borderless" si parca setarile alea pentru imprimanta trebuie factue in 1000 de locuri. Pur si simplu nu-mi iese. Veti face vre-un episod si despre asa ceva? Totusi nu-mi vine sa cred ca gresesc eu ceva, dar nu se stie nici o data.

A doua problema/intrebare:

Pentru ca nu pot tipari direct din CaptureNX sunt nevoit sa salvez TIFF, sa deschid din Photoshop si sa tiparesc de-acolo. Aproape ca nu ma deranjeaza treaba asta, doar ca nu exista o optiune de "export", nu am decit "Save as"! Si sunt nevoit sa dau "Save" (sa nu-mi pierd modificarile), dupa care sa dau "Save as - TIFF", dupa care sa inchid documentul TIFF si sa redeschid documentul NEF. Sper sa gresesc eu si sa existe pe undeva o comanda pentru "Export"... exista?

Asta nu-i o problema, mai mult o "suparare":

Dupa ce am facut upgrade la Capture NX 2.N (ultima versiune la data de azi) fereastra cu imaginea nu se maximizeaza pe intreaga suprafata a ecranului, imi ramane un spatiu cam de inaltimea unui toolbar in partea de sus. Am incercat sa undock/dock toate panel-urile si degeaba, pur si simplu imaginea nu mai acopera intreg ecranul. Aveti idee despre ce-i vorba?

Alta "suparare": Am panel-ul de "file browser" deschis, dau dublu-clic pe o imagine, se inchide panelul de browser si pot edita imaginea. Toate bune si frumoase. Daca efectuez orice modificare si salvez, si apoi revin in panelul de file-browser, sunt adus inapoi la primele fisiere din lista, adica scrollbar-ul/browser-ul nu ramane pozitionat la ultimul fisier modificat. Foarte nefericit comportamentul pentru ca atunci cind trebuie sa editez 200 de imagini trebuie sa tin eu minte unde am ajuns, programul nu ma ajuta deloc. Si trebuie sa dau scroll de fiecare data, ca asta-i supararea de fapt.

Acuma va intreb pe dumneavoastra pentru ca imi pareti destul de apropiat Nikon-ului (din moment ce publicati articolele pe situl Nikonisti.ro). Imi imaginez ca parte din problemele/supararile mele sunt de fapt bug-uri, si asta inseamna ca nu ma puteti ajuta cu nimic. In orice caz, din cauza acestor mici probleme ultimile 2 serii de poze pe care le-am facut le-am editat intr-o versiune de evaluare Lightroom. Intr-adevar in Lightroom nu se pot face editari locale dar ce face - face bine, si fara sa ma incurce. Daca as fi evaluat ambele programe simultan as fi cumparat Lightroom, nu Capture NX. Si acum am impresia ca ma indrept incet spre o achizitie de Lightroom.

Multumesc pentru aritcolele,
Cosmin Prund
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Tutorial Editare Foto - serie articole

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 22, 2009 1:50 pm

cosminprund scrie:Intr-adevar in Lightroom nu se pot face editari locale

Ai pe dreapta, linga scula de corectat ochi rosii, o pensula. Cu aia marchezi zone pe care faci editari locale.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorial Editare Foto - serie articole

Mesajde sorinsava » Mie Apr 22, 2009 2:21 pm

Mersi pt comentarii.

referitor la tiparire: nu sunt acum legat la nici o imprimanta sa incerc pe hirtie dar am tiparit ca adobe pdf din CNX 2.2 si e borderless. tin minte ca in prima versiune (CNX 2.0 sau asa ceva) am citit de un bug de genul asta dar l-au reparat la scurt timp dupa aparitie. cel putin ca pdf e fara margine.

cu save as... da, puteau sa puna export, mi-a trecut si mie prin minte. insa chiar daca salvezi ca tiff nu trebuie sa redeschizi ca nef. editezi in continuare si salvezi ca nef la final. fisierul curent nu e redeschis dupa save as, ramine asa cum e. eu nici macar nu salvez ca altceva. fac un batch dupa ce editez ca nef si aplic niste setari salvate cum ar fi pt web sau pt export, convertesc spatiile de culori etc. am in plan un episod cu subiectul batch.

am observat si eu in CNX 2.2 zona de sus libera. insa acolo apare toolbarul de la uneltele care au optiuni cum e auto retouch sau brush. in versiunile precedente cobora intreaga poza ca sa faca loc. mie personal imi e indiferent daca sunt sau nu 10 pixeli sus sau daca se muta poza mai jos. mai e un mod fullscreen daca apesi F dar nici ala nu e pe gustul meu. eu in nici un program nu maximizez asa, ci trag de poza cit vreau pt ca mai mut alte ferestre sau folosesc compare images si nu vreau sa se suprapuna.

vad ca dupa ce salvez o poza in browser e facut scroll exact unde l-am lasat eu. or fi schimbat asta mai recent daca la tine ramine sus, e posibil. ultima poza editata are si iconuri pe ea. fie fulgerase, fie pensulici, fie stele de rating. nu e greu de gasit.

nu sunt de la suport tehnic nici de la nikon nici de la skin. fac niste tutoriale despre CNX asa cum as putea sa fac si despre alte aplicatii mai complicate decit astea la un loc. eu explic ce stie programul si cum se poate folosi rapid,simplu si la intreaga lui capacitate. in final ar trebui sa fie mai cuprinzator decit cartile care se vind pe subiectul asta (stiu ca le-am citit :) ). daca preferi lightroom, phase one, bibble sau oricare din cele gratis e f bine. CNX de bine de rau pica intr-o categorie in care nu exista o alta aplicatie complet echivalenta.

unealta de editari locale din Lr e chiar locala. nu face matte. e ca si cum ai folosi pensula manual cu o anumita raza si falloff sau un gradient circular.
ca sa mearga la fel in Ps ti-ar trebui un plugin gen Ultimatte sau Fluid Mask cu care sa faci un key care sa devina layer mask pt filtru (sau sa folosesti Viveza facut de astia cu CNX). daca ai vrea sa aduni sau sa scazi matte-uri iti trebuie alti pasi. iar in cazul in care vrei sa modifici expunerea esti mincat ca trebuie sa reimporti raw prin ACR. minute bune in locul unui singur click.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Tutorial Editare Foto - serie articole

Mesajde cosminprund » Mie Apr 22, 2009 2:48 pm

sorinsava scrie:cu save as... da, puteau sa puna export, mi-a trecut si mie prin minte. insa chiar daca salvezi ca tiff nu trebuie sa redeschizi ca nef. editezi in continuare si salvezi ca nef la final. fisierul curent nu e redeschis dupa save as, ramine asa cum e. eu nici macar nu salvez ca altceva. fac un batch dupa ce editez ca nef si aplic niste setari salvate cum ar fi pt web sau pt export, convertesc spatiile de culori etc. am in plan un episod cu subiectul batch.


Problema e ca eu dau frecvent save, e chestiune de reflex la mine: Asta inseamna ca fisierul pe care lucrezi trebuie sa aiba numele corect, adica NEF, nu TIFF. In ce priveste operatiunile de tip "Batch" sunt practice, asa fac sa convertesc toate imaginile in JPEG, dar aici e vorba de un singur fisier pe care lucrez si e foarte probabil sa-l salvez de mai multe ori. Sincer e o scapare pur si simplu caraghioasa, deja au "Save as", le-ar fi fost foarte usor sa faca un "Export".

sorinsava scrie:vad ca dupa ce salvez o poza in browser e facut scroll exact unde l-am lasat eu. or fi schimbat asta mai recent daca la tine ramine sus, e posibil. ultima poza editata are si iconuri pe ea. fie fulgerase, fie pensulici, fie stele de rating. nu e greu de gasit.


Fenomenul apare numai daca modific sau dau save dupa ce am deschis fisierul. Daca deschid si inchid fara sa modific nimic atunci nu e nici o problema. Si este greu de gasit, pentru ca trebuie sa dau scroll - de ce sa dau scroll? Imi strica "workflow-ul" :)

sorinsava scrie:nu sunt de la suport tehnic nici de la nikon nici de la skin. fac niste tutoriale despre CNX asa cum as putea sa fac si despre alte aplicatii mai complicate decit astea la un loc. eu explic ce stie programul si cum se poate folosi rapid,simplu si la intreaga lui capacitate. in final ar trebui sa fie mai cuprinzator decit cartile care se vind pe subiectul asta (stiu ca le-am citit :) ). daca preferi lightroom, phase one, bibble sau oricare din cele gratis e f bine. CNX de bine de rau pica intr-o categorie in care nu exista o alta aplicatie complet echivalenta.


Intuiam eu ca nu esti neaparat de la Nikon, motiv pentru care am incercat sa nu fiu foarte "suparat". Sincer imi place Capture NX, tehnologia lor cu puncte de control are mare viitor insa trebuie sa lucreze la detalii. Degeaba au rezolvat problemele grele daca nu fac ceva si cu problemele marunte, de workflow. Pentru mine faptcul ca nu pot tipari e o MARE problema.

Multumesc inca o data pentru episoadele cu Capture NX, sunt frumos facute si usor de urmarit.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Tutorial Editare Foto - serie articole

Mesajde sorinsava » Mie Apr 22, 2009 3:17 pm

pune demo de 2.2 ca 60 zile e timp destul.
chestiile cu scroll dupa save in browser si de tiparit fara margini nu apar la mine in 2.2. poate ai un bug in a ta.
merge corect si din ViewNX daca vrei sa tiparesti de acolo.

oricum orice alta aplicatie gratis sau de 29$ poate sa-ti tipareasca tiffuri, unele chiar au o multime de optiuni.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Următorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron