Acum este Vin Mar 29, 2024 1:19 am

Articole Nikonisti.ro

Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Blituri externe de la Nikon

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Vin Feb 20, 2015 1:43 pm

liviu.dnistran scrie:Salut, da da :).
D600 + 18-55 pentru ca nu am momentan alt wide :)). Fotografia de aviatie e mai mult cu tele-uri :)).


Ok ok, am vrut sa confirm. :D
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde sorin_maican20 » Vin Feb 20, 2015 8:50 pm

Salut,

Pentru aceasta poza m-am folosit de urmatoarele:
- Nikon D7000
- Tessar, 58mm, F2.8 - manual
- lanterna cu led
- o masa
- trepied no name
- telecomanda infrarosu

Background-ul este format dintr-un tricou negru. De sus am luminat cu lanterna, astfel incat sa creez umbre puternice, care accentueaza formele masinii. Am folosit ISO 100, diafragma in jur de 4.5 sau 5.6 si 20 de secunde timp de expunere.
Fişiere ataşate
 Beetle-6444.jpg
sorin_maican20
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 5:59 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Mondeo » Sâm Feb 21, 2015 4:39 pm

Fotografia de calatorie pur si simplu ma pasioneaza si profitand de gama dinamica a lui D610 impreuna cu Tamron 24-70 si cu trepiedul manfrotto befree am realizat aceasta fotografie.
Deoarece am incercat sa feresc fenomenul de difractie si totusi sa beneficiez totusi de efectul "star" m-am oprit la F13 cu inchiderea diafragmei.

Setari:
ƒ/13.0
24.0 mm
10"
iso 100

Din aceiasi locatie gasiti aici: https://flic.kr/s/aHsk5xzLSx
Fişiere ataşate
 20141112-DSC_3243-Edit.jpg
Mondeo
 
Mesaje: 169
Membru din: Joi Sep 08, 2011 12:13 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde liviu.dnistran » Dum Feb 22, 2015 9:43 am

Pentru a obţine această fotografie am fost nevoit să merg prin noroi, frig si tufişuri puţin peste 6 km. Am încercat şi aproape mi-a reuşit un panning de noapte similar cu ceea ce realizează fotografii japonezi.
Am folosit la maxim potentialul aparatului D600 şi a obiectivului Nikon 80-400 G VR pentru a putea obţine o fotografie în condiţiile de lumină foarte slabă de după apus.
Am tras la ISO 6400, F5.6, 1/6s expunere, mod manual, mod de măsurare center weighted.
Fişiere ataşate
 DSC_8675_1400.jpg
liviu.dnistran
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Feb 01, 2012 10:49 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde admin » Lun Feb 23, 2015 12:28 pm

liviu.dnistran scrie:Pentru a obţine această fotografie am fost nevoit să merg prin noroi, frig si tufişuri puţin peste 6 km. Am încercat şi aproape mi-a reuşit un panning de noapte similar cu ceea ce realizează fotografii japonezi.
Am folosit la maxim potentialul aparatului D600 şi a obiectivului Nikon 80-400 G VR pentru a putea obţine o fotografie în condiţiile de lumină foarte slabă de după apus.
Am tras la ISO 6400, F5.6, 1/6s expunere, mod manual, mod de măsurare center weighted.


Multumim pentru sfatul foto! A fost publicat astazi!
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde d4m4g3 » Lun Feb 23, 2015 1:21 pm

1) Turnirul Cetatilor (Bran) a fost gazda unui spectacol calduros, multumita trupei Hypnosis. Desi jocul cu focul este destul de periculos, acest spectacol a fost deosebit si a meritat vazut si mai ales fotografiat. De multe ori aceste fotografii pot iesi subexpuse din cauza flacarilor, adica a luminii foarte puternice. Trebuie avut in vedere acest lucru si compensat pozitiv sau fotografiat in mod manual, incat chipul persoanelor sa fie corect expus.

Fotografia a fost realizata cu un aparat DSLR D5100, obiectiv kit 18-55mm VR, cu urmatoarele setari: Timp de expunere 1/1000, diafragma f/4.5, ISO 3200, mod de masurare spot.

Text si fotografie - Stefan Alexandru Geogloman https://www.facebook.com/stefan.geogloman.photo

 Nikon1.jpg
Turnirul Cetatilor, Bran, trupa Hypnosis


2) De cate ori treceti prin anumite locuri si totul vi se pare banal, nu stiti ce sa fotografiati? De cate ori ati fost la munte in aceleasi zone si totul vi se pare exact ca data trecuta? Poate ca lucrurile sunt la fel, dar mereu le puteti pune in valoare incercand sa fotografiati din cu totul alte pozitii. De sus, de jos, de langa, cu obiective ultra-wide sau tele, puteti pune in valoare sau realiza ceva diferit.
In cazul de fata, hotelul Intercontinental (Bucuresti) a fost fotografiat de la baza, incat sa permita o incadrare ideala a peretilor sai.

Fotografia a fost realizata cu un aparat DSLR D4, obiectiv 24-70mm f/2.8, cu urmatoarele setari: Timp de expunere 1/250, diafragma f/9, ISO 140.

Text si fotografie - Stefan Alexandru Geogloman https://www.facebook.com/stefan.geogloman.photo

 Nikon3.jpg
Hotel Intercontinental, Bucuresti


3) Cam asa arata iarna pe Lacul Morii (Bucuresti), cand oamenii pescuiesc. Fiind lacul inghetat, totul acoperit cu zapada si ceata prezenta, totul este un peisaj alb, simplu, parca ireal sau realizat in zone arctice. Se poate distinge sfarsitul lacului la orizont, si doua persoane cea au un hobby relaxant.

Fotografia a fost realizata cu un aparat DSLR D5100, obiectiv kit 55-200mm VR, cu urmatoarele setari: Timp de expunere 1/400, diafragma f/8, ISO 100.

Text si fotografie - Stefan Alexandru Geogloman https://www.facebook.com/stefan.geogloman.photo

[ Aici poate sa fie o oarecare problema, in caz de postare - Monitorul celor care privesc si compresia Facebook-ului. Dar... Pe un monitor OK, fisierul necompresat de FB arata OK. :) ]

 Nikon2.jpg
Lacul Morii, Bucuresti
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde liviu.dnistran » Lun Feb 23, 2015 4:47 pm

admin scrie:Multumim pentru sfatul foto! A fost publicat astazi!


Si eu multumesc. Din pacate fotografia se vede foarte rau pe FB... Trebuia pusa versiunea mai mare ca sa nu fie asa comprimata de FB.
liviu.dnistran
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Feb 01, 2012 10:49 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde r.s. » Mar Mar 03, 2015 1:02 pm

Desi pt fotografia de strada este indicat sa folosim un echipament care trece cat mai neobservat, si obiective fixe sau zoom-uri cu focala mica, uneori un zoom tele iti da siguranta de a vana momente si expresii de la o distanta sigura, fara a interveni sau a distrage in vreun fel atentia subiectului. Am ales in aceasta imagine o asociatie intre expresia personajului si mesajul din fundal. In orase este plin de afise publicitare, banere sau mesaje din arta urbana de pe garduri si pereti. Folosite cu ingeniozitate la momentul potrivit, putem obtine fotografii interesante.
Am avut setarile f4 la 190mm, iso 400 si 1/1250, cu d7100 si obiectiv 70-200 f4
text si fotografie Remi Sprincenatu https://www.flickr.com/photos/remisprincenatu/16069521623/in/album-72157635684869553/lightbox/
Fişiere ataşate
 17.JPG
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde DanielGabriel » Mar Mar 03, 2015 6:05 pm

Chiar dacă a fost scos din fabricație, aparatul Nikon D7000 a rămas în continuare partenerul ideal pentru vacanțe. Deoarece mă aflam în Malaezia, am decis să fac trekking prin junglă, ocazie cu care am vizitat și un sat desprins de lume (literalmente vorbind).
În imagine figurează doar o parte din tribul Jahai al populației indigene Orang Asli. Restul tribului, format în special din bărbați, era plecat la vânătoare pe o insulă din apropiere. Satul se afla la rândul său pe altă insulă, la marginea pădurii tropicale Belum-Temengor.
Aveam la mine aparatul D7000 și un obiectiv superangular. Am preferat să compun într-o manieră neortodoxă, focalizând pe motanul din prin plan care adoptase o postură dominantă, în raport cu membrii tribului din spatele său.

Exif: 12mm, f/5.6, 1/125 sec, ISO-100

Text: Daniel-Gabriel Secară
Fotografie: Daniel-Gabriel Secară
Credits: FotoStudio42.ro
www.FotoStudio42.ro
Fişiere ataşate
 Malaezia - Belum Rainforest - Jahai tribe.JPG
DanielGabriel
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Ian 22, 2013 1:37 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde admin » Mie Mar 04, 2015 6:46 pm

r.s. scrie:Desi pt fotografia de strada este indicat sa folosim un echipament care trece cat mai neobservat, si obiective fixe sau zoom-uri cu focala mica, uneori un zoom tele iti da siguranta de a vana momente si expresii de la o distanta sigura, fara a interveni sau a distrage in vreun fel atentia subiectului. Am ales in aceasta imagine o asociatie intre expresia personajului si mesajul din fundal. In orase este plin de afise publicitare, banere sau mesaje din arta urbana de pe garduri si pereti. Folosite cu ingeniozitate la momentul potrivit, putem obtine fotografii interesante.
Am avut setarile f4 la 190mm, iso 400 si 1/1250, cu d7100 si obiectiv 70-200 f4
text si fotografie Remi Sprincenatu https://www.flickr.com/photos/remisprincenatu/16069521623/in/album-72157635684869553/lightbox/

Multumim pentru fotografie! Tocmai am postat-o pe facebook! Iti dorim o seara frumoasa si cat mai multe idei faine!
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron