Acum este Joi Mar 28, 2024 10:27 pm

Articole Nikonisti.ro

Shutter D600

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Shutter D600

Mesajde sfedu » Lun Sep 01, 2014 10:38 pm

Salutare, ma adresez celor care au un numar mare de cadre trase cu D600 si au fost nevoiti sa schimbe shutter-ul preventiv sau pentru ca s-a defectat. Inca nu sunt in situatia in care sa ma ingrijorez, acum am 80000 de cadre, iar pana la finalul anului am sa apropii de 100000, dar as vrea sa stiu exemple concrete ale unor posesori carora li s-a defectat shutter-ul, la ce numar de cadre s-a intamplat, daca sunt anumite simptome care sa anticipeze defectarea shutter-ului si care sunt costurile si durata schimbarii lui.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Shutter D600

Mesajde sfedu » Mar Sep 02, 2014 10:11 am

Am adresat aceeasi intrebare si service-lui nikon, referitor la costul schimbarii shuter-ului este in jur de 700-800 lei, referitor la numarul de cadre la care se recomanda a se schimba nu mi-au raspuns. Revin cu rugamintea adresata posesorilor acestui model sa ne spuna la ce nr de cadre au schimbat shutter-ul si daca sunt anumite simptome care anticipeaza defectarea shutter-ului.
Totodata cred ca este de interes sa aflam la ce numar de cadre,mai mare,(peste 150 000) au ajuns unii posesori, iar aparatul functioneaza perfect.
Multumesc.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Shutter D600

Mesajde moaartea » Lun Sep 08, 2014 11:36 pm

eu acum am aprox 110k pe un d600 si pana acum e ok.

nu am avut experienta neplacuta cu shutter-ul la d600.

ce pot sa iti spun e ca la un d60 si la un d700 nu am avut nici un simpton inainte se se blocheze shutter-ul.
la d300 in schimb au fost unele simptome: cateodata mi se bloca shutter-ul (cateodata oglinda cu shutter cateodata doar shutter-ul) si imi dadea cateodata poze complet superexpuse sau complet negre, si prima daca a dat erorile astea mai rar - odata la cateva mii de cadre, apoi tot mai des si in final s-a stricat si shutter-ul si oglinda-a trebuit sa fie inlocuite ambele-asta mai demult la un d300.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Mesajde dorin.iulian » Sâm Oct 18, 2014 2:15 pm

Mi se pare extrem de mult cat ai tras! Chiar nu ai avut probleme cu petele de ulei pe senzor ? Am inteles ca shoutter-ele noi ce se monteaza pe D600 ar elimina aceasta problema. Poti confirma/infirma daca l-ai schimbat ?
Avatar utilizator
dorin.iulian
 
Mesaje: 440
Membru din: Joi Aug 18, 2011 10:55 am

Re:

Mesajde moaartea » Sâm Oct 18, 2014 11:44 pm

dorin.iulian scrie:Mi se pare extrem de mult cat ai tras!


ce ti se pare mult ca un body are peste 100k declansari??? mie nu mi se pare mult...
pai daca faci un calcul scurt.....sa zicem ca anul 2014 a fost un an slab/prost si ai avut de fotografiat doar vreo 20 nunti in loc de 25-30nunti * 2000-2800 declansari/nunta = > 50k + 10-15 botezuri *>1k declansari/botez = 10-15k declansari + sedinte foto de logodna + sedinte foto dupa nunta + sedinte foto individuale/personale/de maternitate/cu nou nascuti + poze in studio(fashion,sedinte foto,produse,etc)+ daca mai faci si poze la evenimente sportive/conferinte/etc + poze personale si experimente (daca vrei sa faci un timelaps numai acolo faci poate pana la 1k declansari sau minim vreo 4-500) si daca le aduni atunci nu cred ca ti se mai pare asa de mult 100k declansari la un body...

dorin.iulian scrie:Chiar nu ai avut probleme cu petele de ulei pe senzor ?


eu mi-am curatat singur senzorul, odata pe saptamana verificam daca am sau nu pete pe senzor care se vad la f9-f11 il curatam...odata am avut "probleme" cu praful chiar si dupa vreo 7-8000 cadre(aveam un punct care imi aparea la pozele facute peste f8 in zona cerului) iar alta data am tras peste 20-25k si nu a fost nevoie sa il curat....cu petele de ulei eu personal nu am avut probleme.

acum astept sa apara praful pe senzor sau pete de ulei sau altele si nu il mai curat sa il pot trimite in service poate mi-or schimba astia shutter-ul ca acum am trecut de 125k
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Shutter D600

Mesajde dorin.iulian » Vin Mar 20, 2015 4:54 pm

Da, am omis situatia NBC ;)

Am dus camera in service pentru curatare senzor si schimbare shouter. Nu m-a interesat cat urma sa coste, pentru ca uitasem ce am citit aici. Azi am fost sa o iau si supriza, cat credeti ca m-a costat :?:
Avatar utilizator
dorin.iulian
 
Mesaje: 440
Membru din: Joi Aug 18, 2011 10:55 am

Re: Shutter D600

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mar 20, 2015 5:11 pm

dorin.iulian scrie:Da, am omis situatia NBC ;)

Am dus camera in service pentru curatare senzor si schimbare shouter. Nu m-a interesat cat urma sa coste, pentru ca uitasem ce am citit aici. Azi am fost sa o iau si supriza, cat credeti ca m-a costat :?:


Sa nu spui ca a fost gratis ... !!! :lol:
Fa-ne tu surpriza si nu ne mai tine pe "ghimpi" ! ... ca murim si ne ai pe constiita ... pe toti interesatiii ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Shutter D600

Mesajde dorin.iulian » Sâm Mar 21, 2015 1:01 am

E pretul corect! Iar camera era in postgarantie!

Am intrebat de 2 ori, neincrezator ca nu am nimic de plata. Acum nu dati buzna, ca poate s-a epuizat stocul de shoutere :lol:

Asta da surpriza, multumesc Nikon!
Avatar utilizator
dorin.iulian
 
Mesaje: 440
Membru din: Joi Aug 18, 2011 10:55 am

Re: Shutter D600

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mar 21, 2015 9:17 am

Conform comunicatului Nikon de la acea vreme (inca mai exista acel comunicat postat si este inca in vigoare, desi multi au uitat de el) acestia si-au asumat schimbarea gratuita a shutterului pe toata durata de viata al respectivului aparat D600 (in garantie sau post-garantie); schimbarea shutterului original (defect din fabricatie) se face o singura data insa si este inregistrata in evidentele Nikon ca atare (similar cu sistemul de AF al lui D750).

Cat despre stocul de shuttere: cat timp D610 va fi in productie, va exista un stoc si de shuttere pentru el (si ceva timp dupa scoaterea lui din productia curenta); pentru toate D600 cu aceste probleme, se foloseste shutterul utilizat in D610. Ca pot exista cazuri locale si temporare de lipsa din stoc ... e cu totul alta problema.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Shutter D600

Mesajde moaartea » Mie Mar 29, 2017 8:52 pm

legat de shutter-ul la d600....in sfarsit mi-a murit si mie shutterul la d600...avea aproximativ 300900 declansari cand a murit saracul... :D :D :D m-am incapatanat sa nu il schimb pana acum,sa il las sa vad cat tine...300k declansari m-a tinut,deci dublu decat zice nikon ca e testat.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori