Acum este Joi Mar 28, 2024 11:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Sters din NIKON D750 FINALY

Mesaje sterse

Sters din NIKON D750 FINALY

Mesajde CosminD » Vin Iul 10, 2015 9:19 am

here we go again :lol:

PS: si D810-le meu este la Restart de cateva zile, unde asteapta un nou senzor ! :) Al lui avea niste culori rosiatice prea puternice in anumite conditii (cu flash-ul in principal) , iar cei de la service au constatat ca este defect , asa ca asteapta sa vina unul nou , lol . :? Sunt curios daca o sa-i faca si ceva la af , fiindca in low light focaliza greu , trebuia apasat declansatorul si de 3-4 ori uneori (mi s-a parut mai slab decat fostul D600) . Asa am eu bafta in general , dupa un D300 absolut super acum ceva ani buni , a urmat un D7000 cu probleme de af si pete de ulei , apoi un D600 la fel , cu probleme de af si ulei, dar care s-a rezolvat dupa o calibrare si 3 curatari de senzor , iar acum D810 cu senzor defect si inca ceva la af ! RUSINE NIKON !!! De asemenea cele doua Tamronuri pe care le am au/au avut probleme . Am 24-70vc si 70-200 vc , iar primul 24-70vc pe care mi l-au dat era defect , avea grave probleme de af si stabilizatorul era defect ! Al doilea care mi-a venit a fost ok , insa a avut un usor front focus , iar dupa o calibrare merge bine acum. 70-200-le vc insa a fost trimis o data la calibrat (avea front focus destul de mare) si mi-a venit tot la fel si l-am lasat asa , fiindca era in perioada cand D600 mai facea pe nebunul si am zis ca o fii de vina body-ul . Insa dupa multe teste pe D810 am constatat ca are nevoie de +6 la 70mm si +13 la 200mm !!! Asa ca dupa ce vine body-ul (sper ca in stare perfecta) , trebuie sa le trimit impreuna ca sa calibreze obiectivul din nou! Si o sa il trimit si de 2-3 ori de data asta pana il fac perfect !

PS2 : asta iarna nu stiam daca sa iau D750 sau D810 si l-am luat pe cel din urma, fiindca am zis ca o fii mai bun. Dupa ce am avut probleme cu el am regretat un pic D750 , iar in momentul de fata regret doar ca nu am mai pastrat D600-le un an pana cand aparea Canon 5d mark IV in toamna aceasta (poate chiar si Sony A7 R II) si scapam o data pentru definitiv de Nikon ! :cry:
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: NIKON D750 FINALY

Mesajde CosminD » Mar Iul 28, 2015 3:41 pm

Buna ziua colegi forumisti. Am tinut mortis sa vin cu un reply dupa "remedierea" problemei cu body-ul meu de catre Restart si sa vad daca sunt singurul patit. Deci in primul rand conform procesului verbal de primire din 17.07.2015 , body-ul a primit un alt "image senzor unit" si s-a calibrat AF-ul . Asta ar fii in regula , daca ar merge 100% cum trebuie , dar de unde ? Are mai multe probleme decat inainte ! Ca sa o iau de la inceput:
1 . cum domnii ingineri Mugurel Calin si Paul Constantin nu au vazut ca in Live View ecranul este verde!!! Adica verde,verde, precum culoare lui Hulk ! Pozele ies ok in ciuda faptului ca ecranul este verde, dar filmarea este verde asemenea ecranului !
2. daca inainte de schimbarea "image senzor unit" aveam imaginile portocalii-rosiatice , acum sunt galbene-verzui ! Mai ales verzui,incat am nevoie sa pun +8 pana la +20 in plus la magenta,in prelucrare. Si de multe ori sunt chiar si albastre,mai ales ziua,la pranz, in aer liber,iar inainte erau ok in conditiile acestea. In orice caz ,culorile nu seamana absolut deloc cu nici un Nikon pe care am lucrat pana acum. De asemenea si noise-ul este diferit si parca apare la valori iso mai mici . Oi fii paranoic deja, dar nu or fii pus un senzor refurbished de D800/E in locul celui de D810 ? :roll: Macar daca erau sa-l schimbe , sa-l fii pus si ei pe cel din Sony a7 RII , 42mp , un stop in plus la iso..., as fii dat si o diferenta de bani :mrgreen:
3. de asemenea fotografiile sunt mai soft si fara acelasi "punch" . A trebuit sa setez mult mai mult sharpness,claritate, etc in picture control ca sa se apropie de cum erau inainte.
4. dupa calibrarea body-ului acum obiectivul 24-70 are nevoie de -3 , -4 in af fine tune si 70-200 de aprox +7 , nici nu am mai facut teste foarte exacte fiidnca m-am enervat , stiind ca ar trebuii sa trimit acum ambele obiective la calibrat,nu doar pe cel mare si acest lucru nu ar costa decat 2x170ron+transport, deci vreo 370-380ron probabil . Se stie politica Nikon-ului impotriva producatorilor third party , de boicotare a acestora prin firmware-uri , care sa nu permita folosirea acumulatorilor de la alte firme , functionarea proasta cu unele flash-uri (vedeti cazul D7100 de exemplu) sau focalizarea defectuoasa a obiectivelor Sigma(de altfel superbe unele dintre cele noi) impreuna cu flash-ul , cat si treaba care nu-mi convine mie cel mai mult , adica imposibilitatea memorarii in af fine tune a setarilor mai multor obiective Tamron (chestie pe care le-am semnalat-o la Nikon Europa inca de cand aveam D600 si le-au spus-o si altii, fiindca citesc multe forumuri internationale si se stia acolo de toate modelele de cativa ani incoace ca fac asa http://www.dpreview.com/forums/thread/3515944 ,dar pe ei ii doare in c.r , fiindca ei vor ca toata lumea sa cumpere totul Nikon: body-uri,obiective,flash-uri,acumulatori etc) . Parerea mea e ca acesta politica , plus lipsa totala a controlului calitatii si a dorintei de a inova (vedeti Sony de exemplu) le va aduce insa sfarsitul pe timp mediu-lung.

Apropo , ati vazut ca Nikon recheama in service mai multe D800/E , D7100 si chiar unele "batrane" D700 (care se stie ca in general au fost tancuri si nu prea au avut probleme, decat cu cauciucurile poate :lol: ) http://nikonrumors.com/2015/07/14/the-free-maintenance-service-initiative-is-sent-only-to-d800-d800e-d700-and-d7100-cameras-owners.aspx/

Deci dupa n ani si mai multe aparate Nikon am ajuns la niste concluzii :
1. Nikon a ajuns pe la un producator de top la unul mediocru, care o sa fie intrecut pana ce si de producatorii de mirrorless-uri in 5-10 ani , daca nu o sa ia masuri radicale in politica lor. De ce spun asta ? Pai in primul rand de la tandemul D300/D700/D3 , care faceau legea acum 6-7 ani , ei n-au mai fost in stare sa scoata macar 1 aparat fara probleme (exceptand seriile 3 si 5 , care ori nu au atatea functii , deci riscul de a se strica ceva la ele este mic ori utilizatorii nu sunt atat de experimentati incat sa-si dea seama sa aparatele lor au o problema :) ) Cum e posibil oare ca dupa un D300 pe care l-am iubit si pe care am invatat fotografie , sa am apoi 3 body-uri defecte din 3 cumparate ? Si nu din astea ieftine , ci modele scumpe , de la care aveam pretentii.
2. de ce trebuie ca Nikon sa boicoteze producatorii third party in halul acesta ? Ei sunt o firma mare si tare (inca :) ) si nu pot sa arunce si ei un os mic altora ? Ca cei de la Canon , in loc sa-i boitozeze , ce au facut ? Au creeat produse mai bune ! Au lansat mult mai multe obiective decat Nikon(24-70 F2.8II , 24-70 F4 IS , 16-34 F4 IS , 100-400 L II plus ceva fixe) si mai au ceva modele care o sa urmeze in viitorul apropiat (35 1.4L II , ca raspuns pentru Sigma-ul 35 art si mai mult ca sigur si un nou 85 1.2 III la anul , ca raspuns la Sigma-ul 85 1.4 art , care se spune sa o sa ajunga cu siguranta in toamna , plus sunt sigur ca a sa apara si multe alte modele) . De asemenea la Canon merg salvate in af fine tune fara probleme obiectivele third party (si nu oricum, ci precum ale lor , capatul scurt o valoare si cel lung separat) si nici nu am citit pe vreun forum sa aiba vreo problema , de focus cu blitz , masurare a expunerii , nu stiu mai stiu ce incompatibilitate etc , lucruri considerate "normale" de catre Nikon . Si sa nu mai spun de Sony , care a crescut in 2 ani mai mult decat Nikon in 10 ! Ei chiar incurajeaza lumea sa ia Sony si eventual sa cumpere adaptoare gen metabones pentru a pune obiective de la alte firme pe ele! :) De asemenea se pare ca merg puse pe ele si flash-uri de la alte firme ! M-ar fii tentat foarte mult noul A7 R II , dar nu prea pot trece peste doua lucruri in principal : autonomie de c...t (ar trebuii sa stau numai cu 3-4 acumulatori dupa mine) si lipsa obiectivelor native . Ma rog, 16-35 F4 , 70-200 F4 si noul Batis 85 1.8 mi-ar surade foarte mult puse pe A7 R II , dar sunt destul de scumpe si in plus de asta imaginea lui Sony este mult sub Canon inca , iar pe viitor daca as vrea sa vand ceva de exemplu pentru un upgrade sunt sigur ca as pierde muuult , mult mai mult la pret la Sony si as sta mult mai mult cu produsele respective pana le-as da.
3. la toamna o sa-mi vedeti toata trusa Nikon la vanzare , indiferent cum va fii aparatul meu dupa a doua reparatie , perfect sau nu (stiu ca poate ii fac reclama negativa acum , dar chiar nu ma mai intereseaza) si voi lua 90% un canon 5d mk II second,pe care il voi tine cateva luni doar pentru a nu pierde la revanzare (fiindca sunt pe la 30 mil la SH) si ca obiective Canon 16-35 F4 IS si 70-200 IS II (urmand probabil si un 24-70 2.8 cu IS , atunci cand o sa apara) , amandoua fiind recunoscute ca mai bune decat obiectivele Nikon similare. Apoi la prima promotie mai mare a lui 5d MK IV voi lua unul si gata ! Si asa sincer vorbind , imi plac mai mult culorile de la Canon decat la Nikon , iar daca 5D MK IV o sa aiba specificatiile cum spuneau pe site-urile dinafara , adica 24-28MP , af imbunatatit, iso maxim 204800 (deci 2 stopuri peste D810) , 4k , 7-8fps-uri etc nu o sa-mi lipseasca D810 absolut deloc ! :mrgreen:
4. nu o sa mai recomand nimanui Nikon , poate sa ma intrebe cineva si daca sa ia D7200 cu 30 mil :lol: Nu , deci numai Canon-urile modele noi si mirrorless-uri.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: NIKON D750 FINALY

Mesajde mircea812 » Mar Iul 28, 2015 11:06 pm

Din ce vad eu ai nimerit o ''lamaie". Asta nu inseamna ca nu poti primi una si de la Canon/Sony (la ''norocul'' tau :))
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: NIKON D750 FINALY

Mesajde amdo » Joi Iul 30, 2015 11:07 am

Pai se pare ca Nikon devine pe zi ce trece un producator de lamai. Pe langa probelemele expuse aici, sunt o gramada de probleme care nici nu apar in service. De ex. al meu D7000 aproape ca nu are sonor la inregistrare video. Nu m-am prezentat in service pentru ca nu folosesc. La D7100 mi s-a intamplat de 2 ori sa nu se inchida si am fost nevoit sa dau bateria afara si de 3 ori nu inregistra fotografia pe card. Am inteles ca este o probelema des intalnita la D7100. Cum sa merg in service cand isi revine? Sa le spun ce, ca a avut o problema si ei ce sa repare, ceva ce nu mai exista? Dar Nikon chiar are probleme, atat de multe incat de nu ar fi nu s-ar mai povesti. La obiective nu mai vorbesc, rar exista obiective Nikon fara probleme, majoritatea problemelor manifestandu-se sporadic si la fel, nu poti sa te duci in service, pentru ca tocmai cand ajungi acolo, defectul nu se mai manifesta si te faci de bacanie. De exemplu, la al meu 105 macro pe care am dat un purcoi de bani, cand vrea muchii lui nu focalizeaza. Se blocheaza la 037 si acolo moare. Apoi merge perfect, numai dupa restart. Dar fluturele nu sta dupa mine, cam stau fetitele la poza. Uneori e chestie de secunde si daca toacmai atunci nu merge, e ca la 70 de ani cand pierzi momentul.
FM10-film+35-70, P510, D7000, D7100, Nikon 16-85, 50 1.8D, 80-400 f/4,5-5,6G ED VR, Nissin Di622MarkII, SB-910, Canon EOS-M + 18-55mm IS STM + blitz 90EX, ...
amdo
 
Mesaje: 427
Membru din: Dum Ian 13, 2013 9:10 pm

Re: NIKON D750 FINALY

Mesajde CosminD » Mie Aug 12, 2015 7:12 pm

ok , deci astazi s-a intors si body-ul meu , a doua oara de la service. In deviz scrie inlocuire togo pcb unit . Ca observatii dupa o ora de teste in care am facut cateva sute de cadre cu ambele obiective :
1 . mai mai e imaginea verde in Live view ! :)
2 . pozele mai au o tenta galbena-verzuie , dar nu chiar la fel de rau ca inainte . Practic nici nu stiu cum ar trebuii sa arate culorile la D810, dar oricum la D600 mi se pareau mult mai ok , mai frumoase...
3. pozele sunt mai sharp, mai cu "punch" , aproximativ la fel ca atunci cand am cumparat aparatul
4. daca dupa ce mi s-a intors aparatul din service prima oara am avut nevoie la 24-70 de aprox -3 , -4 in af fine tune , iar la 70-200 de +7 , acum am nevoie de +3 cu 24-70 si +4 cu 70-200 :lol: L-am lasat +4 dat fiind faptul ca imi place mult mai mult 70-200-le decat 24-70-le , fiindca are af mai rapid, e super sharp chiar si wide open , pe cand la obiectivul cel mic oricum prefer sa inchid diafragma la cel putin f3.5-4(oricum folosesc 2 flash-uri de obicei, nu prea trag in lumina ambientala in low light)
5. am observat ca a inceput deja sa se dezlipeasca vreo 2 mm cauciucul din fatza , de langa rotitza . Si eu chiar nu transpir mult fatza de alte persoane. Doar o exceptie a fost cand am fost la cineva la bloc , la un eveniment acum 2 sapt si acolo erau vreo 35 gr cel putin , am slabit vreo 2 kg cel putin :lol: Nu am observat dezlipirea cauciucului inainte sa-l trimit la service a doua oara , dar poate nu m-am uitat suficient... , nu stiu daca a fost acolo vreun "cal" , care sa transpire o saptamana cu aparatul meu in mana :) Oricum , la un aparat de peste 100 mil (al doilea cel mai scump de la Nikon practic) si care are numai 8 luni si sub 10k cadre (din care peste un sfert au fost doar de test) mi se pare innacceptabil sa se dezlipeasca ceva la el. La D300 nu i s-a dezlipit nici un cauciuc in 3 ani , la D600 intr-un an si jumatate i s-a umflat decat un pic , un mic cauciuc in partea din spate, unde se pune degetul mare(am vazut ca e ceva obisnuit sa se umfle in locul acela, daca va uitati mai bine in pozele de la mica publicitate de la D600/D610 , dar macar inlocuirea costa 110ron doar) M-am uitat pe tarifele celor de la service si inlocuirea cauciucurilor nu este "decat" 440 ron pentru acest gen de aparat , iar intr-un an cu siguranta o sa aiba nevoie de inlocuire.

Si acum intrebare , sa ma multumesc cu el cum este acum si sa zic multumesc ca este cat de cat ok? Sau pot sa cer unul nou? Parca vad ca ei ar zice ca este perfect conform... Sunt curios daca o sa apara 5d mk IV la evenimentul din 10-11 sept din NY http://www.canonrumors.com/2015/08/register-for-canon-expo-2015-in-new-york-city/ sau o sa apara numai 1d x II, de care oricum n-as avea bani. In orice caz , nu voi mai cumpara Nikon niciodata , asta e clar.

PS: amdo , am avut si eu probleme cu fostul meu 105 vr de vreo 3-4 ori si a trebuit sa-l remontez. Cum nu prea fotografiam macro l-am vandut pentru a lua 70-200 vc. Acesta din urma chiar nu-l regret , fiindca e un obiectiv superb, regret doar montura :lol: (ca l-am luat pt Nikon!)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

sters din NIKON D750 FINALY

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Aug 12, 2015 8:43 pm

CosminD scrie:ok , ...
5. am observat ca a inceput deja sa se dezlipeasca vreo 2 mm cauciucul din fatza , de langa rotitza . Si eu chiar nu transpir mult fatza de alte persoane. Doar o exceptie a fost cand am fost la cineva la bloc , la un eveniment acum 2 sapt si acolo erau vreo 35 gr cel putin , am slabit vreo 2 kg cel putin :lol: Nu am observat dezlipirea cauciucului inainte sa-l trimit la service a doua oara , dar poate nu m-am uitat suficient... , nu stiu daca a fost acolo vreun "cal" , care sa transpire o saptamana cu aparatul meu in mana :) ...


Sa o luam logic: daca intr-o zi cu 35 de grade temperatura ai slabit 2 kg, cam cite ai slabit in ultimele 30+ de zile, cind sau inregistrat constant peste (sau in jur) de 35 de grade? O socoteala scurta: 30zile x 2kg/zi= 60 kg ... inseamna ca ai avut "de unde" sau ...?!

CosminD scrie:Oricum , la un aparat de peste 100 mil (al doilea cel mai scump de la Nikon practic) si care are numai 8 luni si sub 10k cadre (din care peste un sfert au fost doar de test) mi se pare innacceptabil sa se dezlipeasca ceva la el.

... sa ne laudam si noi un pic practic cu "al 2-lea, cel mai scump aparat Nikon" ... OK! [poate ca Nikon a facut unele ceva mai scumpe, dar te credem "pe cuvant"]

CosminD scrie: Si acum intrebare , sa ma multumesc cu el cum este acum si sa zic multumesc ca este cat de cat ok? Sau pot sa cer unul nou? Parca vad ca ei ar zice ca este perfect conform...


Pai perfect si este: PCB schimbat ("togo" insemna pentru service ca urmeaza sa schimbe placa ... "to go" insemana ca urmeaza sau e in curs de schimbare), senzor schimbat ... daca-i pui o baterie din tzipla si cauciucuri noi ... e NOU; cutia e consumabil ;) ... poate ca nici nu ti le-au schimbat, ci doar ti-au luat banii de schimbare ?

CosminD scrie:Sunt curios daca o sa apara 5d mk IV la evenimentul din 10-11 sept din NY http://www.canonrumors.com/2015/08/register-for-canon-expo-2015-in-new-york-city/ sau o sa apara numai 1d x II, de care oricum n-as avea bani. In orice caz , nu voi mai cumpara Nikon niciodata , asta e clar.


"Curiosii mor RPD!"
Pai daca vinzi "al 2-lea cel mai scump aparat Nikon", in mod sigur vei cumpara "primul cel mai scump aparat Canon"!

[Ma intreb (desigur retoric), cum un de rumorist consacrat isi pune intrebari si curiozitati legate de noile aparitii?!]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: NIKON D750 FINALY

Mesajde CosminD » Joi Aug 13, 2015 12:56 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Sa o luam logic: daca intr-o zi cu 35 de grade temperatura ai slabit 2 kg, cam cite ai slabit in ultimele 30+ de zile, cind sau inregistrat constant peste (sau in jur) de 35 de grade? O socoteala scurta: 30zile x 2kg/zi= 60 kg ... inseamna ca ai avut "de unde" sau ...?!

nu am slabit deloc , fiindca am AC acasa , in masina etc :) Si nu , n-am de unde sa slabesc , am decat vreo 70kg la 1.84m . Dar se stie referitor la temperatura ca oamenii slabi suporta mai bine caldura decat cei corpolenti si invers iarna (stiu unele persoane mai corpolente care stau iarna si in niste fff subtiri si n-au treaba, iar vara le vine sa se bage sub pamant )

Bogdan Dulgheru scrie:... sa ne laudam si noi un pic practic cu "al 2-lea, cel mai scump aparat Nikon" ... OK! [poate ca Nikon a facut unele ceva mai scumpe, dar te credem "pe cuvant"]

ok, daca nu este al doilea aparat de la Nikon zi-mi tu care este peste el inafara de D4S http://imaging.nikon.com/lineup/dslr/index.htm . Cele iesite din fabricatie si varianta A, pt astrofotografie neincluse desigur. Iar daca si un aparat de genul acesta are probleme din fabrica mi se pare extrem de grav pentru Nikon , e ca si cum un Audi A8/Mercedes S class/ Bmw seria 7 ar fii defect de pe poarta fabricii si ar trebuii sa te duci cu el la service de n ori. Ceea ce mi se pare INACCEPTABIL !
Cat despre remarca ta plina de invidie "sa ne laudam si noi un pic practic cu "al 2-lea, cel mai scump aparat Nikon " , o inteleg doar partial . Tu avand ceva entry level - da am vazut pozele tale de pe facebook cu mici si cartofi prajiti , niste lame , niste ciuperci , gugustuci etc https://www.facebook.com/bogdan.dulgheru.94/photos_albums si acea bunicuta (destul de simpatica de altfel) https://www.flickr.com/photos/nikonisti/4753872619 - sa stii ca ai putea se tii pentru tine remarcele de acest gen alta data. Eu nu ma apuc sa scriu pe forumurile straine unde posteaza cei cu medium format si poate cineva e nemultumit dintr-un anumit motiv , "vai.. , hai sa ne laudam cu al doilea model de la Hasselblad si Phase One " , as fii mult prea penibil . Si sa stii ca aparatul nu l-am luat fiindca sunt plin de bani (lucrez la stat pe 11 mil lunar!) , ci l-am luat in rate pe 5 ani! Am avut mari asteptari de la el! Deci eu chiar si daca l-as vinde peste cateva luni ar mai trebuii sa-l platesc in continuare inca 4 ani! De fapt tot ce am acum a fost platit cu greutate in cursul a ani de zile, in rate (carduri Garanti si Avantaj) si vanzand piesele vechi. Si de ce am vrut ceva bun ? Fiindca desi fac fotografie pe bani doar din septembrie anul trecut, (la insistentele sotiei mai ales, care vedea ca fac fotografii mai bune decat ale fotografilor principali de la nuntile pe unde am fost, dar eu decat cheltuiam bani , nu-i faceam :mrgreen: ) , imi respect clientii ! Recunosc ca mai am destule de invatat , dar incerc zilnic sa invat cate ceva legat de fotografie , ca sa ajung macar in cativa ani(daca o fii posibil) la nivelul celor cateva zeci de fotografi romani si straini pe care-i urmaresc si care momentan mi se par "wow , as vrea sa fiu si eu la fel de bun" . Mi se par oameni de kkt cei care au echipament de 20-30 mil si au tupeul sa ceara pe un eveniment tot atat , doar fiindca sunt mai cunoscuti (ei facand "poze" la nunti de 5-7 ani sau mai mult, dar nu au progresat deloc intre timp nici pe plan tehnic , dar nici artistic mai ales) .

Bogdan Dulgheru scrie:Pai perfect si este: PCB schimbat ("togo" insemna pentru service ca urmeaza sa schimbe placa ... "to go" insemana ca urmeaza sau e in curs de schimbare), senzor schimbat ... daca-i pui o baterie din tzipla si cauciucuri noi ... e NOU; cutia e consumabil ;) ...

data trecuta cand mi-au schimbat senzorul mi-au dat sms si email ca au constatat ca piesa respectiva este defecta si ca asteapta alta (a durat inca o saptamana pana a venit) . Acum cu siguranta au avut piesa in service, fiindca au facut aparatul relativ repede (oricum daca nu-l faceau in 15 zile, termenul legal , ma duceam direct la anpc , unde amenda pentru depasirea termenului nu e "decat" de la 5000-25000ron :) ) http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_365643/Produs-in-garantie-defect-remediere-obligatorie-in-termen-de-15-zile.html . Am cautat togo pcb-ul respectiv pe internet si n-am gasit sa fii schimbat cineva piesa la D810 , insa la unii utilizatori de D40 si D5000 inlocuirea se pare ca ar fii costat aprox 120-130$ http://www.dpreview.com/forums/thread/3364292

Bogdan Dulgheru scrie:
poate ca nici nu ti le-au schimbat, ci doar ti-au luat banii de schimbare ?

aici ar trebuii sa fii amuzant sau .... ? Nu mi-au luat nici un ban , fiindca aparatul e in garantie , daca imi cereau si 1 ron ma duceam la anpc . Si de schimbat piese cu siguranta au schimbat ceva, fiindca merge mai bine decat inainte.


Bogdan Dulgheru scrie: "Curiosii mor RPD!"
Pai daca vinzi "al 2-lea cel mai scump aparat Nikon", in mod sigur vei cumpara "primul cel mai scump aparat Canon"!

am auzit ca si invidiosii mor repede , fac tensiunea mare si poc :lol:

Bogdan Dulgheru scrie:[Ma intreb (desigur retoric), cum un de rumorist consacrat isi pune intrebari si curiozitati legate de noile aparitii?!]

pai in mare parte se stiu specificatiile lui 5d mk IV ( 24-28mp , iso maxim 200k, 7-8 fps-uri , af imbunatatit , filmare 4k etc) , dar nu se stie niciodata 100% (desi site-urile de rumors au avut in proportie de 90% dreptate la ce au spus pana acum!) . Si eu ma intreb (retoric si eu) cum de un forumist consacrat precum tine , cu 3622 postari (probabil ai foarte mult timp liber la dispozitie) , nu urmareste si site-urile de rumors :)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: NIKON D750 FINALY

Mesajde moaartea » Joi Aug 13, 2015 2:01 pm

eu tot nu am inteles de unde s-a ajuns discutia la alt alarat decat d750...parca de asta era vorba in topicul acesta...

CosminD scrie: Si eu ma intreb cum de un forumist consacrat precum tine , cu 3622 postari (probabil ai foarte mult timp liber la dispozitie) , nu urmareste si site-urile de rumors :)


nu stiu ce parere au altii despre aceste situri de rumors, dar DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE eu nu le dau prea mare importanta, din urmatoarele motive: dupa mine body-urile sunt ceva tranzitoriu...tot apar altele mai bune si cu cateva chestii imbunatatite la ele...cand sti ca te limiteaza ceva si ai nevoie de ceva mi bun atunci iti schimbi body-ul(nu cand vrei sa ai ceva mai bun doar pt a te lauda ca ai niste chestii de top).

in loc sa ma uit toata ziua la rumors mai ales la body-uri prefer sa imi dedic timpul acesta sau sa invat niste chestii noi la fotografie, sau sa fac fotografie pe teren, experimente, sau sa invat niste tehnici de editare noi....cand am nevoie de ceva special pt o anumita aplicatie daca ai nevoie doar de cateva ori poti inchiria acel body/obiectiv, iar daca ai clienti care iti cer mereu asta o sa il si cumperi...dar dupa mine nu iti cumperi ceva ce nu ai nevoie(era unu cu un d4 sau d800 mai demult cand au fost lansate care cauta modul automat la acest aparat si era suparat ca a platit mult si nu avea asemenea mod)...dupa mine nu conteaza asa mult body-0ul ci conteaza mai mult obiectivul care il pui in fata, si bineinteles de muuuulte ori mai mult conteaza "maimuta" din spatele aparatului sa stie ce sa faca cu aparatul foto si sa aiba si creier sa gandeasca, nu sa lase aparatul sa gandeasca pt el/ea si sa se planga ca nu ii ies bine pozele...


cat despre ce ziceai mai devreme ca iti ieseau pozele verzi...poate pui niste exemple sa vedem si noi acea "defectiune" la aparat (banuiesc normal ca ai stiut sa faci un balans de alb custom corect, ca nu ai setat din greseala la balansul de alb pe axa verde/magenta un g2 sau g3 si nu ti-ai dat seama de acest lucru chiar daca ai lasat aparatul pe balans de alb auto(iti dai seama imediat ca iti apare * langa iconita de balans de alb, si ca ai selectat corect tipul de balans de alb care il vrei-auto 1 sau auto 2), ca in interior daca aveai lumina de la neon/becuri economice sau in general orice altceva in afara de becuri cu incandescenta aveai shutter-ul sub 1/80 ca sa eviti problemele care le au aceste surse de lumina, cu temperatura de culoare diferita de la o expunere la alta daca treci de 1/100, ca daca tragi direct jpg sau le convertesti cu softul de la nikon ti-ai seata corespunzator profilul de culoare(standard,neutru,portreait) si ti-ai setat si sharpness-ul sau nu ai umblat pe la hue pe acolo sa te trezesti cu un "color cast" si sa nu sti de unde e, si alte chestii asemanatoare, care sunt banale ca cele enumerate mai sus, si presupun ca le sti, ca le stie cam lumea....nu??)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

sterVand Kit Nikon D810 + obiective Tamron 24-70vc+70-200vc+SB-u

Mesajde A.CATA » Lun Oct 12, 2015 8:40 pm

De ce nu spui si cum ai tepuit clientul cu Aparatul D810?
Ai vandut un aparat cu defect, uite aici daca nu-ti amintesti ce aprobleme are: viewtopic.php?f=94&t=41086&p=301257#p301257
A.CATA
 
Mesaje: 214
Membru din: Mar Sep 27, 2011 2:56 pm
Localitate: BUCURESTI


Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori