Acum este Joi Mar 28, 2024 9:18 pm

Articole Nikonisti.ro

D90, lista de cumparaturi

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde Maniac » Dum Iul 18, 2010 12:31 pm

Morphy scrie:Eu folosesc numai carduri Kingston (clasa 4/6) si nu am probleme. Sunt de preferat 2 carduri de capacitate mai mica decat unul singur insa nu sunt de acord ca 1 card de 8GB si 2 de 4GB sunt mai bune decat 2 de 8GB. Cred ca 2 carduri de 8GB sunt perfect suficiente pentru utilizatorii obisnuiti...

Fiind patiti si cu cafele fierbinti asezate peste card si cu persoane care mi-au formatat (din greseala sau nu) cardul sunt avocatul tinutului oualelor in cat mai multe cosuri posibil. Asa ca prefer combinatia:
card mare pentru RAW-urile "artistice", a carui informatie e salavata pe PC pentru editarea ulterioara.
card mic pentru "amintiri" in format JPG, pe care pot sa il dau de colo colo in caz ca vrea cineva sa isi copieze pozele.
card mic pentru back-up.

Daca e sa divagam putin, 16GB e overkill pentru un amator. Dat fiind ca in 8GB intra undeva intre 600 si 800 de RAW-uri, problema se pune daca ai suficienti accumulatori ;).

Dan Pop scrie:Trebuie tinut cont si de faptul ca asta e parerea lui Maniac (troll de meserie) si nu vreun adevar de necontestat.

De acord, e doar o parere, bazata pe experienta ;).
Si daca la a doua parte accept sa fiu contrazis(tine de felul cum trag eu), la prima, doar un inconstient ar zice ca e de preferat un card de 16 in detrimentul a doua de 8.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde aind » Dum Iul 18, 2010 12:41 pm

stoki scrie:
Dan Pop scrie:Nu. A-Data are una din cele mai proaste reputatii in materie de fiabilitate. Daca vrei un card de 16 GB, link magazin online nu e cu mult mai scump, dar e cu mult mai sigur.

chiar asa grav poate fi?
totusi cardul e inclus in pretul aparatului deci nu as mai investi si in card:(


da, e ok daca ti-l dau bonus, insa daca tii la pozele tale, pe unde te duci, prin concedii in afara tarii sau la ocazii mai speciale - ar fi bine sa mai ai si un card de calitate la indemana, ce ti-a recomandat dl. pop e foarte bun, eu am avut varianta CF si s-a comportat excelent, daca nu dispui de finante suficiente orienteaza-te spre unul mai mic 4-8 gb dar tot in familia aia daca gasesti.

p.s. am mai scris pe forum ca lexarul ofera soft cu sd-urile si cf-urile sale, asa ca poti impusca inca un iepurache asa :)
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde nik » Dum Iul 18, 2010 3:23 pm

Maniac scrie:Si daca la a doua parte accept sa fiu contrazis(tine de felul cum trag eu), la prima, doar un inconstient ar zice ca e de preferat un card de 16 in detrimentul a doua de 8.


Well, uite un 'inconstient' chiar aici... Eu trag RAW+jpeg permanent, atat pe D300 ca si pe D700... am nevoie de spatiu si nu-mi place sa schimb CF-urile de cand am imbarligat pinii la D700 odata (nici acum nu-mi dau seama cum am reusit...). Asa ca pe un aparat am Lexar si pe al doilea SanDisk, amandoua de 16GB, iar in geanta mai am un Lexar 16GB de rezerva. Recunosc ca eu nu dau cardurile mele nimanui sa traga poze de pe ele... mai degraba asta mi se pare inconstienta... daca vreau sa dau cuiva poze, fac un zip, il pun pe net si dau link mai departe.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde Maniac » Dum Iul 18, 2010 3:41 pm

Asa ca pe un aparat am Lexar si pe al doilea SanDisk, amandoua de 16GB, iar in geanta mai am un Lexar 16GB de rezerva.

Pai e o mica diferenta, dat fiind ca ai 2-3 carduri asupra ta si nu unul singur. Daca unul pateste ceva(nu sunt infailibile) atunci ai o rezerva...
Eu ziceam ca decat un singur card mare mai bine 2(3) mai mici.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde Dan Pop » Dum Iul 18, 2010 3:51 pm

Maniac scrie:De acord, e doar o parere, bazata pe experienta ;).

Pe experienta ta! Daca folosesti un singur card, pe care il tii in aparat atunci cind nu-l tii in reader, pentru transfer pe calculator, pe cardul ala nu se varsa nici cafea si nici nu este formatat accidental de altii (formatarea oricum nu e o problema, pentru ca se pot recupera toate imaginile cu un soft adecvat).
Maniac scrie:Si daca la a doua parte accept sa fiu contrazis(tine de felul cum trag eu), la prima, doar un inconstient ar zice ca e de preferat un card de 16 in detrimentul a doua de 8.

Doua de 8 sint de preferat doar pe aparate din seria D3, care pot scrie date in paralel pe doua carduri. Altfel, daca folosesti carduri de incredere, probabilitatea de defectare a cardului unic este incomparabil mai mica decit probabilitatea de pierdere sau distrugere fizica a cardului care nu e in aparat.

Am lucrat cu un singur card pe D80, D300 si D700 si, in inconstienta mea, nu am avut nici un motiv sa regret ca nu mai trebuie sa port si grija celui de-al doilea card.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde DannyMC » Dum Iul 18, 2010 4:20 pm

Dom`le da ce mai sariti cand apare unul cu alta parere! :? Ar mai fi un motiv pt care sa alegi doua carduri mai mici in detrimentul unuia mare. La anumite modele (nu la toate e adevarat) doua carduri mai mici costa mai putin decat unul mai mare.
link magazin online
link magazin online
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde Dan Pop » Dum Iul 18, 2010 4:40 pm

DannyMC scrie:Dom`le da ce mai sariti cand apare unul cu alta parere! :?

Mai ales atunci cind cel cu parerea ii declara inconstienti pe toti cei care nu i-o impartasesc ;)
DannyMC scrie:Ar mai fi un motiv pt care sa alegi doua carduri mai mici in detrimentul unuia mare. La anumite modele (nu la toate e adevarat) doua carduri mai mici costa mai putin decat unul mai mare.
link magazin online
link magazin online

Mult mai adesea, lucrurile stau pe dos:
link magazin online
link magazin online
link magazin online
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde Maniac » Dum Iul 18, 2010 4:54 pm

DannyMC scrie:Dom`le da ce mai sariti cand apare unul cu alta parere! :? Ar mai fi un motiv pt care sa alegi doua carduri mai mici in detrimentul unuia mare. La anumite modele (nu la toate e adevarat) doua carduri mai mici costa mai putin decat unul mai mare.
link magazin online
link magazin online


Eh, sa il lasam pe nea Pop, are el ideile lui (fixe) da de regula da sfaturi bune.
Probabil il deranjeaza stilul meu de exprimare (am tendinta sa fiu un pic "absolut").
Acum, daca un expert de talie internationala ca nea Pop spune ca poti merge cu incredere cu un singur card, eu zic sa ii ascultam sfatul.
Nu conteaza ca orice pozograf mai rasarit iti va spune ca e mai bine sa ai back-up la carduri...
Eu unul nu fac altceva decat sa prezint un alt punct de vedere(in stilul meu "absolut"). Las pe fiecare sa filtreze si sa isi traga propriile concluzii.

Acum, sper ca lumea intelege ca orice ar scrie oricare din noi pe acest forum sunt doar pareri proprii, nu adevaruri absolute.
In ceea ce priveste treaba cu 2 carduri sau 1, sper sa nu o pateasca nimeni, dar nu te inveti pana nu o incasezi...
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde stoki » Dum Iul 18, 2010 5:07 pm

bai fratilor..
am deschis acest topic ca sa va intreb ce alte accesori ati mai lua in locul meu nu sa tineti teori si sa va certati pe baza cardurilor:|
am sa iau in considerare si sfatul vostru si probabil voi lua inca un card de 4GB si in mod normal voi trage pe cel de 4GB deoarece cam oricunde merg in concediu imi iau si laptopul cu mine deci le pot descarca...cel de 16 il voi tine probabil pentru rezerva in caz ca nu imi ajunge cel de 4 sau eventual poate iau de 8:)
intrebarea mea este urmatoarea, filmarea HD la D90 cam ce bitrate are?...se incadreaza in 5MB/s?
Nikon D90 + Nikkor 18-55mm VR + Nikkor 55-200mm VR + Nikon SB-600
Avatar utilizator
stoki
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:15 pm

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde Dan Pop » Dum Iul 18, 2010 5:10 pm

Maniac scrie:In ceea ce priveste treaba cu 2 carduri sau 1, sper sa nu o pateasca nimeni, dar nu te inveti pana nu o incasezi...

Un card bun este elementul cel mai fiabil din ansamblul aparat + obiectiv + card. A-ti lua backup la card, fara a avea backup la aparat si obiectiv este o strategie cam cu susul in jos ;)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron