Acum este Joi Mar 28, 2024 11:40 pm

Articole Nikonisti.ro

D90, lista de cumparaturi

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde nik » Dum Iul 18, 2010 5:15 pm

DannyMC scrie:Dom`le da ce mai sariti cand apare unul cu alta parere! :? Ar mai fi un motiv pt care sa alegi doua carduri mai mici in detrimentul unuia mare. La anumite modele (nu la toate e adevarat) doua carduri mai mici costa mai putin decat unul mai mare.
link magazin online
link magazin online


Fiecare are dreptul la parerea si la practicile lui. Dar e bine sa nu etichetezi drept inconstienta parerea si practicile altora :D

Inconvenientul de a fi fortat sa schimbi cardul in timpul evenimentului, fiindca s-a umplut, plus de a avea grija celui de rezerva sa nu ajunga sub ceasca de cafea :roll: mi se pare mult mai semnificativ decat acela de a plati un pic mai mult pe un singur card de marime dubla. Asa cum a mentionat si dl.Dan Pop, nici eu am avut vreodata 'card failure' din exploatarea pe camera foto... cu mentiunea totusi ca am ales cu grija tipul cardurilor folosite...

La urma urmei, daca ar fi sa faci o statistica a evenimentelor negative care pot compromite o sesiune foto de eveniment, cred ca frecventa lor ar fi cam asa:
1. accidente mecanice, buşituri, lovituri,etc
2. probleme cu bateriile de pe aparat si/sau flash-uri
3. spatiu insuficient pe card
4. probleme cu contacte imperfecte sau murdare
5. glume proaste (nu mi s-a intamplat mie dar altora care au fotografiat sindrofii le-au fost 'botezate' obiectivele cu felurite licori, stampilate cu degete slinoase, etc)
6. sustrageri de echipament... (cred ca asta poate urca mai sus in top...)
7. defectarea unui obiectiv
8. defectiune la body
9. defectarea cardului
10. defectarea fotografului :lol:
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde Maniac » Dum Iul 18, 2010 5:23 pm

nik scrie:
Fiecare are dreptul la parerea si la practicile lui. Dar e bine sa nu etichetezi drept inconstienta parerea si practicile altora :D

Inconvenientul de a fi fortat sa schimbi cardul in timpul evenimentului, fiindca s-a umplut, plus de a avea grija celui de rezerva sa nu ajunga sub ceasca de cafea :roll: mi se pare mult mai semnificativ decat acela de a plati un pic mai mult pe un singur card de marime dubla. Asa cum a mentionat si dl.Dan Pop, nici eu am avut vreodata 'card failure' din exploatarea pe camera foto... cu mentiunea totusi ca am ales cu grija tipul cardurilor folosite...



Si totusi ai card de back-up ;)
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde nik » Dum Iul 18, 2010 6:04 pm

Maniac scrie:
Si totusi ai card de back-up ;)


Da, dar nu intrebi de ce? Asta inainte de a trage concluzii pripite...

Inca nu mi s-a intamplat sa trag mai mult de 16 GB intr-o zi... :D Nu fac bracketing decat rar si in situatii anume, cateva cadre... in niciun caz nu fac asta permanent, ca sa mi se intample sa umplu cardul. Calatoresc destul de mult si car dupa mine un laptop 12" si am si un hard disk portabil de 160GB. In general, la sfarsitul unei zile descarc pozele pe laptop. In deplasarile mai lungi, concedii, etc, hardul de la laptop isi arata limitele (e doar de 80GB, incluzand aici softul si alte date de care am nevoie) si atunci incep sa mut pe hardul portabil.

Au fost si situatii cand, plecat pe undeva, am ramas fara baterie la laptop, am fost in zona pentru care nu eram pregatit cu adaptor pentru priza (asa am patit in Egipt de ex.) sau am probleme tehnice la laptop... Din pacate frecventa problemelor la accesarea tehnicii IT este cu mult mai mare decat la aparatura foto. Virusi, lipsa sursei de curent, update-uri automate ale OS care provoaca incompatibilitati soft sau hard, samd... fac ca utilizarea laptopului sa fie uneori problematica. Pentru asemenea situatii cand nu pot sa-mi descarc pozele de pe card, am decis sa imi iau un card identic, sa am cel putin o zi tampon pana pot gasi solutie la problema mea. In Egipt a fost o vizita la RadioShack in Cairo unde am platit pe adaptor suparator de mult... dar nu am avut alternativa.

Daca nu as intampina situatii de genul acesta, nici nu m-as gandi sa blochez banii intr-un card de rezerva, cu gandul ca cel din aparat ar putea sa crape. Mai ales ca CF-urile sunt mult mai scumpe. Tot pentru situatii de genul acesta, am si doua baterii de rezerva... nu fiindca mi-e teama ca nu m-ar tine bateria suficient de mult, ci pentru situatiile cand peste noapte nu am unde sa le incarc.

De regula nu folosesc backup la nimic... Chiar daca am doua aparate, extrem de rar le iau impreuna si asta doar atunci cand am nevoie atat de ce ofera FX cat si DX. In general ma descurc mai bine cand am grija de mai putin echipament. Aparatura este extrem de fiabila si manifest suficienta grija in utilizare ca sa nu am temeri legate de acest aspect. Faptul ca intr-o zi probabil o sa cedeze 'shutter-ul' nu ma sperie suficient incat sa car un al doilea aparat dupa mine sau obiective de rezerva.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde Antonio Dumitrescu » Dum Iul 18, 2010 7:24 pm

nik, corect si foarte adevarat ce spui tu.

Cu un singur amendament: nu fotografiezi in interes de serviciu, pentru ca daca a ta calatorie in Egipt avea ca scop realizarea unui material aveai back-up si pentru capacele obiectivelor.

Cred ca in definitiv conteaza cat de afectat esti in cazul in care se intampla ceva cu aparatura si daca esti dispui sa ratezi o oportunitate sau sa pierzi anumite fotografii.
Antonio Dumitrescu
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 08, 2009 8:18 pm

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde nik » Dum Iul 18, 2010 8:02 pm

Antonio Dumitrescu scrie:nik, corect si foarte adevarat ce spui tu.

Cu un singur amendament: nu fotografiezi in interes de serviciu, pentru ca daca a ta calatorie in Egipt avea ca scop realizarea unui material aveai back-up si pentru capacele obiectivelor.

Cred ca in definitiv conteaza cat de afectat esti in cazul in care se intampla ceva cu aparatura si daca esti dispui sa ratezi o oportunitate sau sa pierzi anumite fotografii.


Nu e chiar asa... parte semnificativa din activitatea foto e in interes de business, dar ce-i drept, nu am o sabie a lui Damocles de-asupra capului, desi nu as putea spune ca nu m-ar deranja ratarea completa a unei deplasari pe motive tehnice. Tot asa pot spune ca pentru mine la fel de importante sunt si proiectele personale...

Poate ca-mi place sa-mi asum riscuri, poate ca sunt prea comod sa car backup la orice, 'just in case', sau poate pun prea mare pret pe fiabilitatea echipamentului folosit care nu m-a lasat niciodata cu ochii in soare pana acum... Poate ca intr-o zi o sa regret... oricum ar fi tind sa consider prea exagerata grija asta pentru backup. IMHO sansele ratarii unui proiect foto (ma refer la situatia unei deplasari) este mult mai mare datorita companiilor aeriene, traficului auto, grevelor, accidentelor, cataclismelor naturale, imbolnavirilor, furtului de echipament, conditiilor nefavorabile, etc, decat din cauza unui crash al echipamentului din dotare, atata timp cat il intretii cum trebuie. Nu zic ca nu se poate intampla, dar probabilitatea este asa de mica incat eu imi pot asuma riscul.

Am mai citit si pe forumuri straine, cu extrem de multi participanti... am vazut si pe acolo sfaturi grijulii legate de card de backup... realitatea este ca nimeni nu spunea acolo ca a avut card Lexar pe camera si a crapat cardul asa din senin si nu si-a putut face treaba din cauza asta. Incidenta unor asemena cazuri este asa de mica incat este putin probabil sa ni se intample vreodata.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde stoki » Lun Iul 19, 2010 8:54 am

cred ca m-am hotarat pana la urma ce si de unde cumpar:)
de la f64 voi cumpara D90 + 18-55 + SanDisk Extreme HD Video SDHC 4GB( 20MB/s)
tot de la f64 imi voi lua asa: Telecomanda Nikon ML-L3 + Geanta Nikon CF-EU04 + Acumulator tip EN-EL3e pentru Nikon D80/D90/D300/D700. 1800mAh produs de Power 3000 + Sandisk SDHC 8GB Video HD ULTRA II (15MB/s)
de la digiland.ro imi voi lua SB-600 + incarcator + 4 Acumulatori
iar de la link magazin online imi voi lua obiectiv 55-200 + filtru UV bonus ...
am luat aceasta decizie dupa ce am studiat frumos toate preturile si am constatat caci cu tot cu cei 5% inapoi de la f64 nu ies mai bine la bani:).. blitzul e cu 40 de lei mai scump si nu ofera nici acumulatori, iar obiectivul e cu 30 de lei mai scum si nu ofera filtru UV bonus:)
apropo...astia care va dati imediat in cap cu cardurile... ce ziceti..e buna aceasta combinatie de carduri? "SanDisk Extreme HD Video SDHC 4GB( 20MB/s) + Sandisk SDHC 8GB Video HD ULTRA II (15MB/s)"?
Nikon D90 + Nikkor 18-55mm VR + Nikkor 55-200mm VR + Nikon SB-600
Avatar utilizator
stoki
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:15 pm

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde Dan Pop » Lun Iul 19, 2010 9:24 am

Antonio Dumitrescu scrie:nik, corect si foarte adevarat ce spui tu.

Cu un singur amendament: nu fotografiezi in interes de serviciu, pentru ca daca a ta calatorie in Egipt avea ca scop realizarea unui material aveai back-up si pentru capacele obiectivelor.

Pe de alta parte, sa nu uitam contextul discutiei: este vorba de un amator aflat la primul DSLR.
Antonio Dumitrescu scrie:Cred ca in definitiv conteaza cat de afectat esti in cazul in care se intampla ceva cu aparatura si daca esti dispui sa ratezi o oportunitate sau sa pierzi anumite fotografii.

Ca sa nu ramin cu ochii in soare in asemenea ocazii, am in permanenta la centura un compact de buna calitate si o baterie de rezerva pentru el in buzunarul de la spate al pantalonilor. Este aparatul meu principal atunci cind nu ma car cu geanta foto dupa mine.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde soulwise » Lun Iul 19, 2010 10:04 am

Dan Pop scrie:
stoki scrie:este vorba despre link magazin online
clasa 6 eu zic ca e destul de ok nu:)?

Nu. A-Data are una din cele mai proaste reputatii in materie de fiabilitate. Daca vrei un card de 16 GB, link magazin online nu e cu mult mai scump, dar e cu mult mai sigur.



Amintresc ca in urma cu cateva luni am avut mari probleme cu un Sandisk de 4 GB , problema a persistat pe D90 si este destul de bine documentata pe forumuri . Nu recomand pentru D90 Sandisk mai mare de 2 Gb , am unul si merge perfect . Cum pun unul de 4 sau mai mare ( tot Sandisk ) eraorea reapare asa ca mai bine se evita Sandisk in cazul D90 .
Parerea mea .
Pe de alta parte pe un card de 4 GB incap daca imi aduc bine aminte putin peste 500 Jpeg-uri Fine . La un SD de 16 asta vine cam 2000 - 2500 de fotografii . Daca acel card pateste subit ceva , ce faci ?
Nu sunt oare mai bune mai multe carduri de capacitati mai mici pe care sa le schimbi in functie de subioect ? Posibilitatea unui dezastru scade astfel dramatic . Eu am cateva de 4 GB , de 2 GB si unul de 1 GB pe care il folosesc la foto de produs , fiecare o alta clasa si alt producator .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde parpa_tupac » Mar Iul 20, 2010 8:33 am

soulwise scrie:
Dan Pop scrie:
stoki scrie:este vorba despre link magazin online
clasa 6 eu zic ca e destul de ok nu:)?

Nu. A-Data are una din cele mai proaste reputatii in materie de fiabilitate. Daca vrei un card de 16 GB, link magazin online nu e cu mult mai scump, dar e cu mult mai sigur.



Amintresc ca in urma cu cateva luni am avut mari probleme cu un Sandisk de 4 GB , problema a persistat pe D90 si este destul de bine documentata pe forumuri . Nu recomand pentru D90 Sandisk mai mare de 2 Gb , am unul si merge perfect . Cum pun unul de 4 sau mai mare ( tot Sandisk ) eraorea reapare asa ca mai bine se evita Sandisk in cazul D90 .
Parerea mea .


am SanDisk Ultra de 8 gb 15 Mb/s si nu am nici o problema cu el.am facut poze in nenumarate randuri pana la ultima pozitie, fara probleme
poate e busit cardul tau sau daca zici ca problema apare cu carduri SanDisk de 4 sau mai mari, poate are ceva D90-ul tau
legat de Adata...am unul (micro SD cu adaptor, ultra) de 4 GB, clasa 6 si merge deasemenea fara probleme.
il am cam de 1 an si l-am folosit si pe acesta.
Intradevar ma mai gandesc sa iau inca unul de 8GB, ma gandeam la lexar 8GB Professional 133x SDHC, Sau SanDisk 8 GB Extreme HD, pentru ca filmez destul de mult si am nevoie
mam gandit si la 16 GB dar "finantele"(nevasta) nu imi permite :lol:
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: D90, lista de cumparaturi

Mesajde soulwise » Mar Iul 20, 2010 9:35 am

Nici eu nu am avut probleme cu cardul .. pana la un moment dat . Apoi au inceput sa apara brusc si aleator . La fel s-a intamplat si cu un al doilea , identic in decursul a catevca luni . Le-am donat cu strangere de inima ( nu erau tocmai ieftine ) unui tragator din tabara cealalta ( Canon ) si functioneaza fara probleme , dar absolut nici una de mai bine de 6 luni . Pe de alta parte .. mai cauta probleme legate de Sandisk si nikon , ai sa vezi ca exista , in definitiv nu sunt singurul care a avut probleme .
In fine , sper ca tie sa nu ti se intample niciodata . Este grav sa fii in mijlocul unui eveniment , sa te lase frumusete de card si sa mai fie si singurul .
Eu unul m-am lecuit , carduri pana in 4 Gb , diferite firma si destul de multe sa pot duce o zi intreaga de tras indiferent de ce as face .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron