Acum este Vin Mar 29, 2024 1:46 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii septembrie: Cel mai bun prieten

Nikon te premiaza

Se cauta fotografia lunii septembrie: Cel mai bun prieten

Mesajde admin » Vin Sep 04, 2015 3:58 pm

In luna septembrie, cautam potretul celui mai bun prieten al vostru! Asteptam portrete ale prietenilor vostri dar si fotografii care sa ilustreze cat mai bine ideea de prietenie, atat intre oameni cat si intre oameni si prietenii lor necuvantatori. Juriul format din Sorin Onisor si Costas Dumitrescu va desemna fotografia lunii in maximum doua saptamani de la inchiderea inscrierilor. Lucrarea castigatorului va ilustra fila lunii septembrie a Calendarului Nikon 2016.

Premiul lunar, constand intr-un voucher in valoare de 1000 lei ce poate fi folosit pentru achizitionarea de echipament Nikon, va fi ales prin agregarea topurilor juriului si publicului: primele 10 fotografii din fiecare top vor primi un punctaj de la 1 la 10 (10 fiind nota oferita primului loc si 1 fiind nota locului al zecelea). Punctajul final va fi obtinut prin media aritmetica a celor doua. In caz de egalitate, este desemnata castigatoare fotografia care are mai multe puncte de la juriu. In cazul in care doua sau mai multe fotografii au acelasi punctaj din partea juriului, redactia Nikonisti.ro isi rezerva dreptul sa aleaga castigatorul premiului juriului.

Fotografiile pot fi inscrise in perioada 2 - 17 septembrie, iar perioada de votare dureaza intre 18 si 30 septembrie.

Ca de obicei, va dorim cat mai multa inspiratie si creativitate!

Pentru a inscrie fotografia in concurs, trebuie sa o incarcati din contul de pe nikonisti.ro, din sectiunea de concursuri. Dupa data de 18 septembrie puteti vedea si galeria de fotografii inscrise in concurs si le puteti vota pe cele care va plac cel mai mult. Pentru a nu risca descalificarea din concurs, va rugam sa cititi cu atentie regulamentul concursului.

http://www.nikonisti.ro/concursuri/se-cauta-fotografia-lunii-septembrie-2015-47
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Cel mai bun priete

Mesajde CornelM » Mar Sep 15, 2015 4:05 pm

Am incercat sa uploadez o fotografie facuta cu Nikon D750. Dar am fost anuntat ca "Conform regulamentului, la concurs pot participa doar fotografiile realizate cu aparatura foto Nikon. Va rugam sa inscrieti o alta fotografie."
Am reverificat si D750 pare a fi un aparat Nikon. Intradevar obiectivul nu era Nikkor, dar regulamentul nu specifica nimic despre marca obiectivului si nu ar fi pentru prima data cand particip intr-un concurs nikonisti.ro cu fotografii facute in acest fel.
Aveti vreo idee care ar fi problema? Multumesc.
CornelM
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Apr 03, 2015 10:55 am

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Cel mai bun priete

Mesajde admin » Mie Sep 16, 2015 8:31 am

Verificati in primul rand ca fotografia sa contina datele EXIF si sa pastreze raportul original al laturilor.

Una din ultimele versiuni de Lightroom modifica datele EXIF astfel incat nu mai sunt recunoscute de aplicatia noastra. Din pacate nu am reusit sa remediem aceasta problema. Pentru corectarea EXIF-ului treceti fotografia prin View NX inainte de a o incarca in concurs. Daca in continuare nu reusiti sa incarcati fotografia, ne-o puteti trimite pe email nikonexpo at skin.ro
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Cel mai bun priete

Mesajde CornelM » Mie Sep 16, 2015 12:34 pm

Multumesc mult.
Inca o intrebare (poate s-a mai discutat asta): Regulile privind post procesarea sunt un pic vagi. Inteleg si sustin interdictia oricaror interventii asupra continutului imaginilor, alterarea ireala a culorilor etc. Insa in privinta celorlalti parametri (expunere, contrast, sharpness etc) cat se poate interveni? Adica ar trebui sa transform un fisier .nef in .jpg in camera foto pentru a nu risca descalificarea? Mai exact: se face vreo distinctie intre modificarea contrastului in-camera (tiandnd cont ca algoritmul nikon face asta in functie de profilul ales) sau modificarea contrastului in Ps sau Lr?
Multumesc inca odata.
CornelM
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Apr 03, 2015 10:55 am

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Cel mai bun priete

Mesajde admin » Mie Sep 16, 2015 1:37 pm

Regulile privind postprocesarea sunt menite a descuraja imaginile care contin elemente straine de fotografia originala sau care contin prelucrari ce pot deranja din punct de vedere estetic. Prelucrarea uzuala, "de bun simt" a fotografiilor nu duce la descalificarea lor din concurs.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Cel mai bun priete

Mesajde superdaniel72 » Mie Sep 16, 2015 5:12 pm

Consider o prostie faptul ca o fotografie poate fi ajustata "de bun simt".Ori da,ori ba. Nu stie lumea ce sa inteleaga.Echitate,adica ba,la toata lumea,sa fie poza originala,asa ar fi corect,dar deeee....
superdaniel72
 
Mesaje: 274
Membru din: Lun Oct 24, 2011 7:06 am
Localitate: Hunedoara

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Cel mai bun priete

Mesajde CornelM » Mie Sep 16, 2015 8:53 pm

superdaniel72 scrie:Consider o prostie faptul ca o fotografie poate fi ajustata "de bun simt".Ori da,ori ba. Nu stie lumea ce sa inteleaga.Echitate,adica ba,la toata lumea,sa fie poza originala,asa ar fi corect,dar deeee....

Probabil ai insuficienta experienta cu fotografia ca sa stii ca un softul folosit de un aparat foto ajusteaza parametrii fotografiei. Un fotograf care nu face jpg-uri o sa aiba niste imagini fara contrast, saturatie, noise reduction etc.
Pretentiile tale asupra fotografiei sunt ridicole. E ca si cum i-ai cere unui poet sa nu foloseasca hiperbole. Un aparat foto surprinde de multe ori incomplet un cadru si rareori poate transmite sentimentele pe care le simte fotograful. Daca ai avea experienta cu fotografia ai stii ca un aparat foto indiferent cat de performant nu are plaja dinamica a ochiului uman. Daca ai fotografiat vreodata un apus ai intelege asta.
CornelM
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Apr 03, 2015 10:55 am

CONCURSUL CEL MAI BUN PRIETEN

Mesajde alinag » Sâm Sep 26, 2015 10:30 am

Cum spunea cineva..daca aceasta fotografie castiga..si eu ma las de aceasta pagina:(
http://www.nikonisti.ro/concursuri/se-cauta-fotografia-lunii-septembrie-2015-47/elena-pandelas-14566 ..
incadrare 0, blitz!!!, mod automat.. serios? si conturi facute pt concursuri.
alinag
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 26, 2015 10:29 am

Re: CONCURSUL CEL MAI BUN PRIETEN

Mesajde DannyMC » Sâm Sep 26, 2015 2:48 pm

Si ti-ai facut cont special pentru a ne impartasi ca renunti la cont?!! :?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: CONCURSUL CEL MAI BUN PRIETEN

Mesajde alinag » Sâm Sep 26, 2015 10:39 pm

la pagina...nu la cont. o urmaresc de mult timp. nu ma consider mare fotograf..sa particip la concursuri discutii dar mereu mi-a placut sa invat cate ceva:) dar deja e aiurea..
alinag
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 26, 2015 10:29 am

Următorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori