Acum este Joi Mar 28, 2024 4:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Recomandare declansatoare radio

Blituri externe de la Nikon

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde Merlin » Joi Oct 22, 2015 9:20 pm

Bogdane .. experienta bate logica ... incearca sa faci un cadru portret cu body-ul intors in mod Portrait si cu blit pe body si bounce direct sus sau 45 de grade sau oricare alta varianta, mai putin cea frontala, si apoi unul cu blitul detasat dar tinut ca si cum ar fi pus pe aparat in modul Landscape, cu diferite orientari si apoi iti vei raspunde singur ;) Spor!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde gabyte00 » Joi Oct 22, 2015 9:43 pm

Corect Merlin. Chiar și orientat frontal lumina cade pe fata mai natural iar umbrele lăsate sunt mai puțin ciudate când blițul este în landscape deasupra obiectivului și nu în lateralul lui. Pentru cineva care a făcut măcar doua poze cu un blit extern aceste explicații nu ar fi necesare.

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Oct 23, 2015 8:57 am

@Gabi & Merlin:
Desi am uitat sa specific, opinia mea a avut in vedere cazul in care blitzul este in patina aparatului si e orientat normal, la zero grade, fara bounce. (cazul de care au plecat toti initial).

In momentul in care montezi blitzul pe un bracket (acesta poate fi lung si de 50 cm) blitzul nu mai se mai afla in patina aparatului si situatia e similara cu cea in care blitzul e montat pe un suport extern. Modul bounce nu a intrat nici el in discutie pentru ca intra in joc reflexia luminii de suprafetele din jur; daca esti in natura, fara blende, bounce-ul este inutil.

Cum e imposibil (din cauza constructiei clasice) sa treci blitzul in pozitia landscape, in patina aparatului, cind aparatul e orientat portret, cazul ramine strict teoretic. Din acest motiv am si exemplificat blitzul de la Sony (HVL-F43 si HVL-F60) care are posibilitatea rotirii capului in pozitie lanscape, montat in patina aparatului, atunci cand aparatul este in pozitia de portret.

Ca in practica, majoritatea folosesc bounce-ul sau externalizarea iluminarii pentru eliminarea efectelor nedorite ale iluminarii directe, e cu totul altceva. Eu m-am referit strict la iluminarea directa (si la uniformitatea iluminarii directe pe tot cadrul), data de blitzul montat pe aparat in patina, in modul landscape vs. portret.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde Merlin » Vin Oct 23, 2015 4:07 pm

Da Bogdane, am inteles perfect ce ai spus dar am spus clar: exista diferente din pur si simplul motiv al constructiei capului blitului; intrun fel difuzeaza cand are capul orizontal si in altul cand este pe vertical .. chestie de geometrie si fizica simpla .. iar umbrele sunt si ele diferite, fara bounce si chiar orientat direct ;)
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Oct 23, 2015 5:06 pm

Merlin scrie:Da Bogdane, am inteles perfect ce ai spus dar am spus clar: exista diferente din pur si simplul motiv al constructiei capului blitului; intrun fel difuzeaza cand are capul orizontal si in altul cand este pe vertical .. chestie de geometrie si fizica simpla .. iar umbrele sunt si ele diferite, fara bounce si chiar orientat direct ;)


Exact la asta m-am referit si eu (cu un interes mai mare pe partea de uniformitate a iluminarii), iar Sony a fost cel care m-a pus pe ginduri: ideea in sine pare buna, dar tocmai utilizarea practica mi-a dat si mie de gandit. Gabi a adus vorba de braket si mi-am adus aminte de situatie; un test simplu si empiric am facut eu, dar diferentele nu au fost sesizabile intre cele 2 orientari si nu le pot considera concludente.

Revenind la subiectul topicului:
Exista povestea in cazul declansatoarelor radio ca acestea ar interfera cu alte retele/semnale radio pe frecventa de 2,4GHz pe care functioneaza ele. Cum nu am folosit in mod intens astfel de declansatoare, nu-mi pot forma o opinie in legatura cu acest efect.
Ati avut ceva probleme de acest gen (comunicare intrerupta sau functionare aleatoare datorata unor elemente externe) si in ce conditii le-ati "obtinut" (sali aglomerate, cu multe telefoane, cu echipament wireless complicat, etc.); e mit sau realitate ? [sau altfel spus, se pot considera interferentele neglijabile sau exista cazuri in care functionarea declansatoarelor radio sa devina problematica, chiar daca doar punctual].
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde Merlin » Vin Oct 23, 2015 8:43 pm

Eu folosesc de 2 ani YN 622n si pana acum nu am avut nicio problema in conditii normale de utilizare.
O singura data nu le-am putut folosi cand am fotografiat in cala unei nave unde totul era metalic 100%, singura solutie fiind sa ma reintorc la Nikon CLS .. care a functionat fara probleme! ;)
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron