Acum este Joi Mar 28, 2024 1:09 pm

Articole Nikonisti.ro

Noul 24-70 VR

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Noul 24-70 VR

Mesajde alinsaga » Vin Noi 06, 2015 6:20 pm

Are cineva noul 24-70 VR ? sunt curios cati si-au permis sa il cumpere si ce pare are .
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Noul 24-70 VR

Mesajde madeinchina » Vin Noi 06, 2015 7:13 pm

Se spune ca cine se frige cu ciorba,sufla si in iaurt. Te-ai plans ca "te-ai ars" [ fara legatura cu evenimentele :cry: ....] cu un D4s, iar acum vrei sa te bagi la un 24-70 VR ? Asta inseamna ca "Tu + Nikon = Love" :D . Sa mai radem si noi un pic,ca prea multa tristete e in zilele astea...........

P.S . S-ar putea sa obtii atatea raspunsuri despre Nikon 24-70 VR ,cate am primit si eu despre Zeiss 135/F2. :)
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm

Re: Noul 24-70 VR

Mesajde alinsaga » Vin Noi 06, 2015 9:38 pm

Da, I love Nikon si nu-s genul care renunta usor .
Alte lucruri nu-mi plac .
Nu doresc sa-l cumpar , am preferat sa-mi cumpar 24-70 fabricatie pana in 2010 si un 85 1.4 .
Sunt insa curios cum este noul obiectiv
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Noul 24-70 VR

Mesajde ikraft » Vin Noi 06, 2015 11:14 pm

La Nikon, what you pay is what you get, ca si la alte branduri importante. Pretul e mare, semn ca si obiectivul e pe masura. Nasim Mansurov are un articol fain despre noua versiune. Tehnic, pare a fi un upgrade important:
https://photographylife.com/nikon-24-70mm-f2-8e-ed-vr-announcement
http://foto-info.si/primerjava-nikon-af-s-24-70mm-f2-8g-proti-nikon-af-s-24-70mm-f2-8vr-2/
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Noul 24-70 VR

Mesajde alinsaga » Vin Noi 06, 2015 11:29 pm

In linkul foto-info , cel putin la claritate si sharpness , uitindu-ma la pozele comparative , imi pare mai bun cel vechi .
La abetarii cromatice si flare, cel nou pare mai bun .

Cat despre pret..imi pare exagerat de mare . Din cauza asta m-am si sucit, mi-am mai luat un 24-70 fabricatie pina in 2010 si un 85 1.4 . Pot trai fara VR , singurul punct negativ al vechiului obiectiv este faptul ca unele se blocheaza , eu am avut norocul sa nimeresc o copie buna.

Interesanta si parerea autorului, se pare ca batranul 24-70 se tine bine inca .
If I am completely honest, I must admit that the old lens Nikon AF-S 24-70mm f2.8 G is optically extremely good lens. The new Nikon AF-S 24-70mm f2.8 VR surpasses old lens with robustness of construction, built-in image stabilization VR, faster AF drive. The new Nikon AF-S 24-70mm f2.8 VR has much less chromatic aberration CA and is better suited for shooting in the opposite light, where ghosting and flare effect is less noticeable. Sharpness for close-ups is worse then with older versions lens Nikon AF-S 24-70mm f2.8G, also vignetting at f2.8 is much more pronounced than in the older version.
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Noul 24-70 VR

Mesajde madeinchina » Sâm Noi 07, 2015 12:30 am

alinsaga scrie:Da, I love Nikon si nu-s genul care renunta usor .


Nu fi trist, exista viata si dupa Nikon .[ sau fara....] :lol:
Intr-o casnicie mai este si divortul, numai ca ....costa ;)

Si-acum ,intr-un ton mai serios, pana nu face dxomark-ul testul ,discutiile raman la nivel de barfe. Ca ne place, ca nu ne place ,ei sunt cei care pun notele in catalog [ ma refer la dxomark], si nu prea au gresit pana acum. Atata timp cat vechiul 24-70 scoate pe D800E doar 21 de Mp perceputi,iar maxim ce are Nikon acum este 200/F2 ,care da 34 Mp perceputi, inchipuie-ti cam pe unde s-ar putea situa noul 24-70. Eu cred ca nu va depasi 22Mp si nici scorul general nu va fi cu mult mai mare. Tare curios sunt daca va depasi Tamron 24-70 VC.
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm

Re: Noul 24-70 VR

Mesajde Mihai » Sâm Noi 07, 2015 1:54 am

Eu am divortat de Nikon D800, m-am recasatorit cu Canon 1dx :lol:
Nikonist dar cu gandul la Canon!
Mihai
 
Mesaje: 120
Membru din: Mie Sep 14, 2011 10:07 am

Re: Noul 24-70 VR

Mesajde Plesoianu Marius » Sâm Noi 07, 2015 2:09 am

Nu prea au aparut nici reviewuri, sunt curios cat e mai sharp decat versiunea din 2007. Teoretic ar trebui sa fie cel mai sharp obiectiv zoom nikon.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noul 24-70 VR

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Noi 07, 2015 8:25 am

In aprecierea calitatii (imaginii) acestui obiectiv trebuie avut in vedere faptul ca Nikon l-a lansat pentru viitoarele aparate FX cu densitatea pixelilor similara cu cea a DX-urilor actuale, tendinta evidenta pentru oricine.

Canon a lansat senzorul de 50Mpx (rezolutie limitata de viteza de procesare a semnalului) si isi reconstruieste linia de obiective pe baza acestui senzor - deja are in curs de lansare citeva prime-uri din seria L. Nikon procedeaza identic, doar ca inca nu are (lansat) aparatul cu senzor de +50 Mpx.

Chiar si inainte de aparitia reala a obiectivului, multa lume si-a exprimat opinia ca rezultatele noului obiectiv vor fi cel mult identice cu cele ale vechiului din cauza cresterii numarului de elemente optice din constructie (macar doar cel rezervat VR-ului), asa incat rezultatele mai slabe sunt perfect justificabile.

E posibil ca pina si DxO Mark sa amine momentan publicarea unor teste oficiale pina la aparitia body-ului Nikon pentru care s-a construit obiectivul; vor fi si cam ocupati cu testarea noilor obiective Canon pe 5DS(R) ...
La fel de posibil ar fi si faptul ca lansarea noului obiectiv sa fie facuta cam in pripa si sa existe nevoia unor mici retusuri/reglari din firmware sau poate chiar in fabricatie ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Noul 24-70 VR

Mesajde Merlin » Sâm Noi 07, 2015 7:15 pm

Exista unii care nu vor fi multumiti niciodata de aparatura detinuta, crezand ca un model superior ii va face fotografi si va ajuta la rezolvarea si umplerea anumitor lipsuri cu privire la cunostinele tehnice de fotografie precum si de creativitate in arta fotografica. Doar urmarind anumite topicuri veti vedea despre ce vorbesc! Am exemple si printre prietenii personali!!
Oameni buni .. 1% dintre clienti iti vor cere reprodusi 100% dintre pixelii cu care "fotezi" si iti faci treaba de fotograf. Iar aia 1% din motive foarte bine intemeiate! Restul se vor opri la creativitate, expresivitate .. simtul artistic .. astea fura ochiul si o va face extrem de multi ani de acum incolo! ..
Mie mi se pare penibil ca in doi ani sa treci prin mai toate aparatele, de la entry-level la PRO ca si prin aceleasi game de obiective si sa nu fii multumit. Mai fratilor! Oare chiar asa de penibile sunt sculele astea? Nu-si merita banii?
Sa fim seriosi .. problema este in alta parte .. si nu poate fi inlocuita de ultimul body/obiectiv din gama PRO .. ;)
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron