Acum este Joi Mar 28, 2024 2:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Macro fotografia si profunzimea de camp!

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Macro fotografia si profunzimea de camp!

Mesajde tucerobert » Dum Dec 13, 2015 1:31 pm

Buna ziua,
Sunt un nou membru nikonist. Am achizitionat in urma cu aproximativ o luna un nikon d5300 cu obiectivul de kit 18-55. Scopul achizitii este de a face macro fotografie in stomatologie! Intentionez sa imi cumpar in viitorul apropiat un obiectiv macro (sigma 105mm f/2.8, sunt student si nu imi pot permite momentan unul nikkor) si un blitz circular.
Precizez ca este primul aparat foto pe care l-am achizitionat si inca nu stapanesc multe notiuni.
Dupa ce m-am documentat pe internet am sesizat: profunzimea de camp variaza ip cu distanta focala , deschiderea diafragmei, dimensiunea senzorului si proportional cu distanta de la care se fotografiaza
Sunt nedumerit la faptul ca aparatul meu este un dx astfel am un factor de multiplicare la distanta focala( obiectivul se comporta ca un obiectiv cu o distanta focala mai mare). Astfel, rezulta o profunzime de camp mai mica? Sau este compensata de senzorul de dimensiuni mai mici fata de un fx?
Nikon D5300
AF-S DX Nikkor 18-55mm 1:3,5-5,6G VRII
tucerobert
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 13, 2015 1:19 pm
Localitate: Timisoara

Re: Macro fotografia si profunzimea de camp!

Mesajde DannyMC » Lun Dec 14, 2015 6:59 pm

tucerobert scrie:Buna ziua,
Sunt nedumerit la faptul ca aparatul meu este un dx astfel am un factor de multiplicare la distanta focala( obiectivul se comporta ca un obiectiv cu o distanta focala mai mare). Astfel, rezulta o profunzime de camp mai mica? Sau este compensata de senzorul de dimensiuni mai mici fata de un fx?

Nu. Obiectivul nu se comporta ca un obiectiv cu focala mai mare, doar unghiul de cuprindere este egal cu al unui obiectiv cu focala mai lunga.
Factorul de multiplicare nu-ti foloseste la nimic tie, care folosesti doar un singur format de senzor. Este folositor pentru cei care folosesc, de ex. acelasi obiectiv pe doua sau mai multe formate diferite. Altfel nu ai de ce sa-ti bati capul cu el. Focala este cea care te intereseaza iar 105 mm este tocmai buna!
La macro la acelasi factor de reproducere, 1:1 sa spunem, vei avea acelasi camp de profunzime indiferent de focala obiectivului.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Macro fotografia si profunzimea de camp!

Mesajde tucerobert » Vin Dec 18, 2015 10:27 am

Am inteles, multumesc frumos pentru clarificare!
Nikon D5300
AF-S DX Nikkor 18-55mm 1:3,5-5,6G VRII
tucerobert
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 13, 2015 1:19 pm
Localitate: Timisoara

OKBet NBA Online Betting

Mesajde beedeeess01010 » Vin Noi 10, 2023 11:03 am

We have a site for sports games. You must be interested. OKBet NBA Online Betting
beedeeess01010
 
Mesaje: 153
Membru din: Joi Sep 14, 2023 7:42 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori