Acum este Joi Mar 28, 2024 3:33 pm

Articole Nikonisti.ro

Timelapse

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

Re: Timelapse

Mesajde corondo » Vin Dec 11, 2015 8:23 pm

Salutare.
Am de facut un time lapse cu o filmare mai lunga si voi filma cam o luna de zile timp de 8 ore pe zi cu un D90. Pentru intervalometru mi-am cumparat de pe yellowstore jucaria din poza.
Fiindca acumulatorul se va descarca pe durata unei zile, va trebui sa gasesc o modalitate pentru a alimenta continuu aparatul.
Voi ce ma sfatuiti?
Fiindca am un grip dedicat, ma gandesc sa-l alimentez de la un alimentator care sa scoata undeva la 8V.
Fişiere ataşate
 11093.png
corondo
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Dec 11, 2015 1:49 pm

Re: Timelapse

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 11, 2015 9:50 pm

corondo scrie:...
Voi ce ma sfatuiti?
Fiindca am un grip dedicat, ma gandesc sa-l alimentez de la un alimentator care sa scoata undeva la 8V.


Eu zic sa folosesti asa ceva: http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/power-adapters/eh-5b-ac-adapter.html

Nu stiu parametrii "jucariei" pentru time-lapse, dar (dupa cum arata si feelingul personal) nu cred ca poate face mai mult de 999 de cadre; exista telecomenzi-intervalometru cu 9999 de cadre. Ca sa acoperi 8 ore cu 999 de cadre, va trebui sa-ti socotesti un interval maricel intre declansari, ceea ce va afecta cumva negativ time-lapse-ul. Gripul iti va permite sa faci 999 de cadre, daca e cel original, iar acumulatorii sunt la fel de originali si in stare foarte buna; [e posibil sa ma si insel eu, adica sa nu iti garanteze cele 999 de cadre, pentru ca nu am incercat practic un astfel de time-lapse.]

Jucaria nu are efect asupra filmarii.
Ca sa faci time-lapse din clipuri individuale (maximul suportat de orice DSLR este 29 minute si 99 secunde - e o limitare fizica) va trebui sa le faci cam manual ... eventual cu timpi de pauza intre clipuri, pentru racorirea senzorului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Timelapse

Mesajde corondo » Vin Dec 11, 2015 10:20 pm

Maine imi soseste jucaria.
Oricum, chiar daca este cum spui tu, tot este foarte bine. Voi face 2 variante de time lapse: 1 cadru la 30 sec. si 1 cadru la 1 min. In prima varianta, aparatul va face 960 cadre in 8 ore iar in cea de-a doua va face 480 cadre. Deci este perfect.
Am facut teste cu o camera video si pentru ce am eu nevoie se incadreaza in cele 2 aspecte de mai sus.

Ce mi-ai recomandat tu nu se gaseste pe la noi si ar ajunge tarziu daca l-as comanda si nici nu este compatibil cu D90. Si este si cam scump. :lol:

Va trebui sa fac niste teste fiindca nu am mai facut time lapse cu dslr-ul. Iar cuvantul de baza va fi APERTURE.
Va rezulta un film sau o succesiune de poze?
corondo
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Dec 11, 2015 1:49 pm

Re: Timelapse

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 11, 2015 10:51 pm

corondo scrie:...
Ce mi-ai recomandat tu nu se gaseste pe la noi si ar ajunge tarziu daca l-as comanda si nici nu este compatibil cu D90. Si este si cam scump. :lol:

Va trebui sa fac niste teste fiindca nu am mai facut time lapse cu dslr-ul. Iar cuvantul de baza va fi APERTURE.


Ba se gaseste si pe la noi (nu e nici "la ei" pe stoc deocamdata) dar stocurile sunt mici si aprovizionarea se face rar. Ca e si scump ... e discutabil: decat sa arzi aparatul iremediabil (mai ales ca e iesit din fabricatie) folosind o improvizatie ordinara, eu zic ca e mai bine sa fii asigurat (mai ales ca vei folosi adaptorul o viata intreaga!).
E foarte compatibil si cu D90; in specificatii nu apare si D90 pentru ca e scos din fabricatie.
Ca ajunge tarziu: nu e vina nimanui a tu te-ai trezit cu un "job" pe cap ... (APERTURE e cumva APUTURE???)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Timelapse

Mesajde corondo » Vin Dec 11, 2015 11:25 pm

Eu zic ca atata timp cat am alimentatorul improvizat e in parametri, nu am ce sa stric. Cu alte ocazii, am mai facut chestii asemanatoare si nu am avut probleme.
Cand am zis aperture ma refeream la modul A (prioritate de diafragma). In toata povestea asta am nevoie doar de f manual.
corondo
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Dec 11, 2015 1:49 pm

Re: Timelapse

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Dec 12, 2015 9:00 am

Diferenta intre a alimenta un aparat de radio si un DSRL cu o improvizatie oarecare prin legarea bornelor de + si - e foarte mare si eu nu o recomand; e vorba de semnale de control si protectie pe care nu le vei putea genera.
Acel adaptor, care e cam scump, este o sursa in comutatie (similar alimentatoarele de laptop); acumulatorul are altfel de circuite de protectie, redresare si stabilizare.

O alimentare "in parametri" nu inseamna numai o tensiune si un curent similari celor inscrisi pe acumulatori.
Nu incerc sa te trec strada daca tu nu vrei ... eu doar te-am atentionat.

In general time-lapse-urile sunt o insiruire de cadre transformate in film; se pot face time-lapsuri si dintr-o insiruire de clipuri video, dar e ceva mai complicat la prelucrarea lor. Cu cat numarul de cadre este mai mare, cu atat tranzitiile vor fi mai placute si sacadarea mai mica. Numarul de cadre este in stransa legatura cu numarul de FPS ale filmului rezultat.

Foarte importante sunt insa setarile folosite; daca cele 8 ore cuprind perioade de zi si de noapte (lumina si intuneric) si ai ISO pe auto, cadrele de noapte vor avea ISO mare si zgomot mai mare si vor trebui prelucrate suplimentar. Timpii de expunere vor pune si ei probleme: daca sunt prea scurti, vor fi necesare prelucrari ale umbrelor; daca sunt prea lungi se vor pierde detalii uneori importante (ex. miscarea norilor sau a elementelor rapide - masini - vor fi pierde din detalii).

Cred ca mai bine ar fi sa folosesti modul M (manual) cu un ISO fixat (400 sau 800) ca poti sa ajustezi si timpul in caz ca nu mai poti ajusta diafragma (trebuie sa eviti diafragmele din zona de difractie ale obiectivului).

Mai multe explicatii ai aici: http://www.hongkiat.com/blog/how-to-make-time-lapse-video-ultimate-guide/; mai sunt si altele.

Bafta si succes!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Timelapse

Mesajde corondo » Sâm Dec 12, 2015 3:48 pm

Filmarea va fi DOAR pe timp de zi iar obiectivul va fi constructia unei case. Deci, iso auto va fi ideal. Asa cum am mai zis, cred ca doar f-ul va fi fix si manual.Oricum, voi face teste inainte.
Cat despre alimentator, cred ca il voi folosi pe cel original cu care a venit aparatul, adica voi face conexiunea cu un fir, intre alimentator si grip.

La ce te referi cand spui (trebuie sa eviti diafragmele din zona de difractie ale obiectivului) ?
corondo
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Dec 11, 2015 1:49 pm

Re: Timelapse

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Dec 12, 2015 5:17 pm

corondo scrie:...

La ce te referi cand spui (trebuie sa eviti diafragmele din zona de difractie ale obiectivului) ?


Exact la fenomenul de difractie care apare la utilizarea diafragmelor mici (de pe la f/13-f/16 in sus, functie de obiectiv) si care strica calitatea imaginii; probabil ca vei incepe cu un f/4-5.6, vei creste pe la f/8-10 pe la mijlocul zilei de munca si vei termina pe la f/2.8-3.5 (presupunand ca cele 8 ore sunt de la 8-9 la 16-17, deja de pe la ora 15.30 incepe sa scada lumina in anotimpul asta).
Ar fi bine sa faci niste teste inainte: un cadru la fiecare 2 ore si apoi o extrapolare a rezultatelor pe intervale; se poate folosi foarte bine si compensarea in trepte de 1/3 (ca si modificarea aperturii).
Cum probabil, constructia nu se va termina intr-o singura zi, vei putea in fiecare zi urmatoare sa mai ajustezi setarile, dar tot va trebui sa pleci de la niste setari cat mai corecte si care sa nu afecteze fluenta finala a time-lapse-ului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Timelapse

Mesajde corondo » Sâm Dec 12, 2015 5:41 pm

Iti dai seama ca nu o sa modific absolut nicio setare. Fac teste inainte si cand o sa incep filmarea, o sa raman cu aceleasi setari pe toata durata constructiei. Obiectivul va fi 18-105 cel de kit si il voi seta cu f3,5 la 18 mm.
corondo
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Dec 11, 2015 1:49 pm

Re: Timelapse

Mesajde corondo » Lun Dec 21, 2015 3:50 pm

Am facut teste cu noua jucarie si totul este perfect.
Ai avut dreptate cu intuitia ta:nr. maxim setabil de cadre este 999, insa are 2 intervale de 999, iar daca setezi asta, voi avea 999x2 cadre continue.
Oricum, pentru proiectul meu, 999 cadre sunt arhi suficiente.
corondo
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Dec 11, 2015 1:49 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron