Acum este Joi Mar 28, 2024 10:18 pm

Articole Nikonisti.ro

nikon d3200

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

nikon d3200

Mesajde alinademsa » Joi Ian 14, 2016 7:52 pm

sunt noua in ale fotografiei. am achizionat un Nikon d3200. obiectivul e cel care vine la set. am achizionat aparatul pentru a-I face poze bebelusului. ce sfaturi imi dati pentru a iesi poze frumoase? bine incadrate,etc.
alinademsa
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 14, 2016 7:24 pm

Re: nikon d3200

Mesajde DannyMC » Vin Ian 15, 2016 6:32 pm

Sa-ti traiasca bebele! :)
Pentru poze frumoase si bine incadrate, ai nevoie de niste cunostinte despre cum se manevreaza aparatul pe care l-ai cumparat si despre compozitia fotografica!
Partea tehnica se poate deprinde relativ usor citind pentru inceput manualul aparatului iar apoi urmarind pe site-ul nikonisti cursurile on-line prezentate de Radu Grozescu. Sunt explicate foarte bine notiuni de baza despre tehnica foto dar si despre fotocompozitie.
Partea "artistica" e ceva mai complicata, iti recomand sa cauti informatii despre compozitia in fotografie in general si despre fotografia de portret in special. Sunt tutoriale despre "children photography" pe YouTube unele' foarte bune. Cauta fotografii care-ti plac si incearca sa vezi cum sunt realizate de autorii lor.
Cam asta ar fi dupa parerea mea cele mai bune sfaturi pe care le poti primi pe un forum!
P.S. Cursurile video despre care iti spuneam : http://www.nikonisti.ro/comunitate/school/
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nikon d3200

Mesajde ikraft » Lun Feb 01, 2016 11:14 pm

se merita sa urmezi sfaturile de mai sus, copilul va creste si vei vrea sa ii faci fotografii de-a lungul anilor. Deci o investitie de timp acum iti va da roade ani si ani.
Nu folosi flash, fiind vorba de un bebelus. Poate in mod manual si pus la putere f. mica. Dar mai bine fara. La inceput iti recomand modul A si deschizi apertura la maxim. Apoi aparatul va alege ISO si timpul de expunere. In setarea modului auto-ISO, sa pui o valoare mai ridicata la ISO max, de ex 3200 (zgomotul se mai poate corecta, dar o poza miscata nu se poate corecta) si timp de expunere de maxim 1/50 (il mai schimbi cu timpul/experienta).
O alta recomandare: cumpara un obiectiv fix 50mm f1.8D. E sub o suta de euro uzat, si merita toti banii. Este excellent pt portrete. Iti da o separare de fundal foarte buna (f1.8, adica apertura mare si blur evident in fata si in spatele punctului de focus).
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: nikon d3200

Mesajde ghimpe-- » Mar Feb 02, 2016 9:49 am

Vin si eu cu mentiunea ca obiectivul recomandat de ikraft nu are motor de focus, asa ca, pe D3200 trebuie facut focus manual, nu merge focus automat. Se gaseste varianta cu motor de autofocus dar cu preturi incepand de pe la 650lei (sh)

Si o recomandare pentru proaspata mamica: daca BB-ul este mai "agitat" (al meu este :D ) poate fi folositoare functia de fotografiere in rafala, eu numai asa reusesc sa-mi surprind printesa zambind, altfel se uita mirata la aparat.
It's nice to be important but it's more important to be nice!
Avatar utilizator
ghimpe--
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Sep 02, 2015 9:58 am
Localitate: Ploiesti

Re: nikon d3200

Mesajde Plesoianu Marius » Mar Feb 02, 2016 12:16 pm

D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nikon d3200

Mesajde ikraft » Mar Feb 02, 2016 2:46 pm

ghimpe-- scrie:Vin si eu cu mentiunea ca obiectivul recomandat de ikraft nu are motor de focus, asa ca, pe D3200 trebuie facut focus manual, nu merge focus automat. Se gaseste varianta cu motor de autofocus dar cu preturi incepand de pe la 650lei (sh)

Si o recomandare pentru proaspata mamica: daca BB-ul este mai "agitat" (al meu este :D ) poate fi folositoare functia de fotografiere in rafala, eu numai asa reusesc sa-mi surprind printesa zambind, altfel se uita mirata la aparat.


oups, nu am fost atent la compatibilitate cu d3200. Atunci nu se merita luat acel obiectiv caci nu e usor de facut focus manual, cand trebuie sa fii atent si la bebe.
Dar 50mm f1.8 G, care motor AF-S, e compatibil. E ceva mai scump dar si mai bun. Are petalele diafragmei rotunjite si da un bokeh mai bun decat varianta D.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: nikon d3200

Mesajde emmausa » Mie Feb 15, 2023 4:38 am

You should learn how to align the shooting angles and maybe install more frames to take better photos. tetris unblocked fall guys
emmausa
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Feb 15, 2023 4:29 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori