Acum este Joi Mar 28, 2024 5:56 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme Flash Nikon d7200

Blituri externe de la Nikon

Probleme Flash Nikon d7200

Mesajde Florin Mircea » Mie Feb 10, 2016 9:34 am

Buna ziua,

am achizitionat un blitz - Polaroid-PL-190N-GN54-Wireless-TTL-Auto-Power-Zoom-Bounce-Swivel-Flash-Wi - pe care doresc sa il folosesc cu aparatul meu Nikon d7200.

Problema este ca nu reusesc sa ii dau de cap. Blitz ul se declanseaza doar in modul I-TTL dar rezultatul fina, poza este o imagine neagra.

Am incercat toate setarile, am modificat viteza shutter-ului dar in zadar rezultatul e acelasi.

Are cineva o idee, cum as putea rezolva problema?

Multumesc anticipat.

Florin
Florin Mircea
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 10, 2016 9:24 am

Re: Probleme Flash Nikon d7200

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Feb 10, 2016 2:32 pm

Testeaza-l in mod MANUAL (aparat si blitz), ca sa fii sigur ca nu e blitzul defect ... daca nu e defect, seteaza-l conform manualului/instructiunilor si verifica si setarile de blitz din aparat sa fie in concordanta cu cele ale blitzului.

Verifica si daca blitzul face testul de declansare. Verifica daca blitz-ul este pozitionat corect in patina aparatului si nu exista jocuri care pot produce contacte imperfecte ...
E posibil ca blitzul sa nu se sincronizeze cu aparatul la viteza din specificatii (1/200) ... ci la una mai mica (foloseste 1/100 - 1/60 si cresti ulterior treptat viteza).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Flash Nikon d7200

Mesajde Florin Mircea » Mie Feb 10, 2016 4:06 pm

Bună ziua,

Mulțumesc frumos pentru răspuns.

Am testat flash - ul în mod automat. Acesta nu declanseaza. În schimb blitul face testul de declansare cu brio.

Am verificat toate aspectele mentionate de dvs. dar din păcate problema persista.

Blitz-ul declanșează doar in modul I - TTL dar nu reuseste sa se sincronizeze cu aparatul, rezultatul fiind o poză relativ neagră.

Cu respect,

Florin Mircea
Florin Mircea
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 10, 2016 9:24 am

Re: Probleme Flash Nikon d7200

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Feb 10, 2016 6:31 pm

Inseamna ca blitzul este defect si trebuie luate masurile de rigoare: returnare sau garantie.

Cum blitzul are capabilitati de slave, ar merita incercat si aceasta posibilitate, desi mi-e greu sa cred ca va functiona corect ... ar fi totusi o solutie "de avarie".(sa-l folositi numai ca slave, declansat de comanderul aparatului)

Daca testul spuneti ca functioneaza, ar trebui sa functioneze si la putere maxima (1/1), in modul manual (fara a fi montat pe aparat). Modul curios in care se comporta imi sugereaza ca posibile defecte: condensatorul decalibrat sau circuitul de comanda de pe PCB ... poate si un contact imperfect sau lipsa (fir dezlipit).

Incercati sa folositi un set de baterii alcaline noi in locul acumulatorilor ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Flash Nikon d7200

Mesajde Florin Mircea » Vin Feb 12, 2016 10:03 am

Bună ziua,

Mulțumesc frumos pentru sfaturi si pentru timpul alocat.

Din păcate cred că este defect. Voi face retur aparatului.

Cu respect,

Florin Mircea
Florin Mircea
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 10, 2016 9:24 am


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron