Acum este Joi Mar 28, 2024 10:51 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografie interioara

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Fotografie interioara

Mesajde mgabi » Mie Feb 24, 2016 11:42 am

Salut all,

Daca intrebarea a mai fost pusa imi cer scuze: Ce recomandati pentru fotografii de interior pentru proprietati imobiliare?

Precizez ca nu tot timpul proprietatile sunt luminate cum trebuie si as vrea sa scot niste fotografii semi-profi cat mai incantatoare pentru niste potentiali clienti.

Va multumesc.

Gabi
mgabi
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 24, 2016 11:39 am

Re: Fotografie interioara

Mesajde moaartea » Mie Feb 24, 2016 12:07 pm

un trepied(neaparatttttt), niste cunostinte tehnice de fotografie ca sa iti poti face setarile corect la aparat, niste cunostinte intr-un program de editat fotografii, sigru sunt cazuri in care vei vrea sa faci si hdr si eventual sa schimbi balansul de alb intr-o bucata de fotografie(ex cand ai o combinatie ciudata de becuri cu incandescenta si becuri economice sau led de ex), un obiectiv ultra wide e un must have, asta daca nu vrei sa stai sa faci panorame din mai multe poze, si sa faci poze la aceeasi proprietate/casa atat ziua cat si seara/noaptea, rezultatele sunt fff diferite si de multe ori poate sa iti iasa mai bine mai ales interioarele seara/cand se insereaza/noaptea.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Fotografie interioara

Mesajde mgabi » Mie Feb 24, 2016 12:09 pm

Mersi,

Din fericire ma descurc destul de bine in Adobe. Ma intereseaza mai mult niste recomandari tehnice, obiectivul asta, aparatul asta, trepiedul il am deja, etc.

Gabi
mgabi
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 24, 2016 11:39 am

Re: Fotografie interioara

Mesajde gabyte00 » Mie Feb 24, 2016 12:54 pm

Eu am mai folosit nikon 12-24mm f4, dar la f5.6 ca era cam soft la f4.
Foarte multa lume lauda însă tokina 11-16mm f2.8.
Cum zicea și moartea trepiedul e obligatoriu, iso mic și expunere cât Îți trebuie.

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Fotografie interioara

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Feb 24, 2016 4:55 pm

In principiu un obiectiv wide (superwide) e cel mai comod de utilizat; depinde alegerea lui functie de senzorul aparatului; pentru FX ar fi bun un 16-35, iar pentru DX e foarte potrivit Tokina 11-16.

Referitor la iluminare: se poate folosi cu succes iluminarea existenta a spatiului respectiv (musai cu un WB manual la fata locului); ideal ar fi sa folosesti iluminarea naturala (clientul in mod sigur va dori sa vada cat de luminos e spatiul), dar in functie de orientarea ferestrelor va trebui sa-ti alegi momentul de fotografiere (cand lumina naturala nu produce umbre care sa deranjeze cadrul, iar clientul sa nu poata vedea detaliile din zona umbrita); nu strica sa suplimentezi lumina naturala cu ceva lumini personale, dar trebuie mare atentie acordata difuziei acestor surse si eventualelor reflexii pe care le pot genera - trebuie analizat spatiul respectiv (ce finisaje are, ce mobila e in spatiu, exista obiecte lucioase care pot genera reflexii, ce tip si cum sunt plasate sursele de iluminare ale spatiului, etc.).

Sunt mari diferente intre fotografiile cu caracter imobiliar si cele de amenajari interioare, asa incat tehnica foto trebuie adaptata scopului. Pentru genul imobiliar sunt la moda tururile virtuale sau panoramele 360 ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie interioara

Mesajde mgabi » Mie Feb 24, 2016 7:17 pm

Va multumesc pentru toate raspunsurile date. Incep sa cred ca ma cam depaseste situatia. Nu ma intereseaza tururile de 360 grade pentru ca sunt poze care vor ajunge in catalogul tiparit firmei care va avea exclusivitate asupra proprietatilor, pe net pe siteurile de profil sau via email potentialilor clienti. De doua ore ma tot uit la Tokia pe youtube si sunt impresionat de ce poate face. Referitor la sistem propriu de iluminare, e putin cam greu, deobicei proprietarii nu au mai mult de o ora la dispozitie, iar deranjul cu mutatul luminilor prin toata casa ar insemna o jumatate de zi. Alt incovenient ar fi ca pe zi ar trebui sa fie cam 5-10 proprietati fotografiate deci ar trebui sa am un timp redus de prezenta in fiecare proprietate.

Daca mai aveti idei/parere le astept/citesc cu cea mai mare placere.

Gabriel
mgabi
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 24, 2016 11:39 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori