Acum este Joi Mar 28, 2024 11:54 am

Articole Nikonisti.ro

View nx schimbare histograma

Capture NX, ViewNX si mai mult

View nx schimbare histograma

Mesajde drc » Joi Mai 05, 2016 10:06 am

Salut,

Am un nikon d3300 si folosesc ultima versiune de View NX pentru editarea RAW-urilor. Cand fac cea mai mica schimbare/editare, histograma se modifca semnificativ (se duce/largeste spre capete). Daca nu salvez si dau restart la aplicatie o sa revina la histograma initiala. A mai intalnit cineva asemnea problema?


Multumesc,
drc
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Oct 27, 2015 10:33 am

Re: View nx schimbare histograma

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mai 05, 2016 12:21 pm

E foarte normala si logica comportarea: daca modifici imaginea se modifica si histograma; daca nu salvezi modificarile, nu se aplica nicio modificare si histrograma va arata la fel ca inainte de orice prelucrare.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: View nx schimbare histograma

Mesajde drc » Joi Mai 05, 2016 12:36 pm

Salut,

Da..cred ca m-am exprimat gresit.
Spre exemplu am am o histograma fara negru sau alb pur. Fac un boost de culoare mic (modificare care nu ar trebui sa afecteze histograma la un asemenea nivel si modificare a carui comportament imi este cunosc..de inainate ca aceasta problema sa apara)=> histograma se schimba vizibil extinzanduse spre capete.
Stiu ca alte modificari gen expunere, white balance, contrast sau chiar culoare la nivele mai mari pot face asemenea modificari ale histogramei.
Spre exemplu am imaginea in format jpeg si raw. Din view NX incerc sa editez RAW-ul modificand f putin culoarea (boost). Are loc aceasta modificare a histogramei. Daca dau reset la modificarile facute, inchid dialogul de editare si ma duc pe imaginea RAW si fac un preview...deja am aceste modificari care se vad nu numai in histograma ci si in calitatea efectiva a imaginii. Daca inchid View NX si revin pe RAW sa fac un preview..imaginea si histograma sunt cele originale.
Spre seara cand ajung acasa am sa revin cu niste capturi din program.

Multumesc anticipat,
drc
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Oct 27, 2015 10:33 am

Re: View nx schimbare histograma

Mesajde drc » Vin Mai 06, 2016 8:38 am

Salut,

Am atasat niste scree-uri cu View NX pentru o imagine RAW, cu histograma inainte si dupa de a face o modificare minora de color boost (5). Cred ca modificarile sunt prea mari pentru o editare de acest gen (plus ca daca dau reset si color boost devine 0, histograma/imaginea va arata la fel).
Histograma jpeg-ului produs de aparatul foto difera semnificativ fata de cea a imagini RAW (din ce am observat inaiante de orice editare difera f putin)?
Ce ar trebui sa se intample (care este diferenta) cand apasam butonul RAW, atunci cand facem preview la o imagine de tip RAW din View NX?
Orice parere e binevenita,

Multumesc,
Fişiere ataşate
 RAWFaraEdit.png
 RAWCuEditColorBoostNat5.png
drc
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Oct 27, 2015 10:33 am

Re: View nx schimbare histograma

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mai 06, 2016 9:36 am

drc scrie:Salut,

Am atasat niste scree-uri cu View NX pentru o imagine RAW, cu histograma inainte si dupa de a face o modificare minora de color boost (5). Cred ca modificarile sunt prea mari pentru o editare de acest gen (plus ca daca dau reset si color boost devine 0, histograma/imaginea va arata la fel).
Histograma jpeg-ului produs de aparatul foto difera semnificativ fata de cea a imagini RAW (din ce am observat inaiante de orice editare difera f putin)?

Orice modificare facuta (mai ales color boost, dar nu numai) va afecta histograma; in cazul unui color boost, se vor amplifica (in mod diferit) cele 3 canale de culoare RGB si implicit histogramele canalelor (si cea de luminozitate implicit, pentru ca e vorba de un proces de amplificare software).
Analizeaza un cadru complet negru (facut cu capacul aparatului pus si la ISO minim nativ ca sa nu introduci si amplificarea zgomotului) si compara rezultatele inainte si dupa orice modificare.

drc scrie:Ce ar trebui sa se intample (care este diferenta) cand apasam butonul RAW, atunci cand facem preview la o imagine de tip RAW din View NX?


Apasarea butonului RAW va produce decodificarea si afisarea formatului RAW necomprimat; daca butonul nu este activ (e gri) se decodifica si afiseaza un fisier JPG care este inclus comprimat in fisierul RAW.
La apasarea butonului "RAW", decodificarea si afisarea rezultatului, vor dura mult mai mult decat daca butonul nu este activ pentru ca se va decodifica un fisier necomprimat cu multa informatie, fata de unul comprimat in cazul JPG-ului inclus in respectivul raw.
https://www.google.ro/search?q=raw+vs+jpg&oq=raw+vs+jpg&aqs=chrome..69i57j69i60l2.2798j0j1&sourceid=chrome&ie=UTF-8#q=raw+vs+jpeg
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron